@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Turizm Bakanlığının Uygulamaları ve Müzekart
Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 300 civarında müze ve ören yeri için 2008 yılından bu yana müzekart uygulaması ile ziyaretçilerin daha ucuz ve daha kolay ziyaretini sağlayabilmektedir. 

Yaklaşık 13 yıldan bu yana uygulamada olan müzekartın temini konusunda halen sıkıntılar çekilmektedir. Hatta bir çok insanın müzekart taleplerinin müze kapılarında en yaygın bahane ile "sistem hatası" "sistem sorunu" nedeniyle kapılardan döndüğüne de şahidiz. Yani, artık her müzede kolaylıkla temin edilmesi gereken müzekartların satışında sorun bir türlü bitmemektedir. 

Öncelikle müze kartların temin ve satışında talep eden müşteriye "yok" "kalmadı" sistem bozuk" gibi zamanımıza uymayan bahanelerin son bulması için çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Diğer bir müzekart sonu da cep telefonlarına indirilen uygulama sorunu.. Uygulama üzerinden kart satın alacakları bekleyen en önemli sıkıntı, kart istemeyen, cep telefonları vasıtasıyla müze ya da ören yeri gezmek isteyenlerin karşısına çıkan kayıt karmaşası. 

Müracaat, adres ve ödeme aşamalarında müşterinin karşısına çıkan kargo için adreslerin, kişisel bilgilerin tekrarı ve satın alma işlemlerin basite indirgenmemesi uygulama aşamasında ilk sıkıntı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bununla beraber barkod oluşturmanın zorluğu.. Barkod çıkartmak için turnike yanında yapılan girişimin imkansızlığı ve 15 saniye süren zaman diliminde turnikeden geçme zorunluluğu...

Barkod çıkartma aşamasında "açık alana çıkınız" "konum bulunamadı" "tekrar deneyiniz" uyarıları bilhassa gruplarla gezenlerin en büyük başağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Ziyaretçiye zor ve sıkıntılı anları yaşatan uygulamanın konum bulma ve barkod üretme sıkıntısı ve 15 saniye gibi bir zaman için turnikeden geçme ne yazık ki, kalabalık grupların, turnike önlerinde sırala oluşmasında geç kalma problemi oluşturması, bir kez daha barkod çıkartmak için uğraşılması ayrı bir sorun olmaktadır. 

Barkod oluşturma yerine, turnikelere konulacak barkodların okunmasını sağlamak, barkod indirilmediği zaman telefon bilgilerinin manuel olarak girileceği bir sistemin yer alması ya da uygulama indirmiş olsa da müzekartın müşterilere daha sonra adreslerine gönderilmesini sağlamak daha uygun olacaktır.


Bunun dışında , Bakanlığın diğer bir uygulaması olan "Müzelerin Sesi" ise özde iyi düşünülmüş, canlı rehbere ya da hazırlanmış cihazlara ihtiyaç bırakmayacak güzel bir uygulama olsa da istenilen 30 TL ücretin anlamsızlığı.

Bugün bir müzeye giderek rehber isteyen bir ziyaretçi 30 / 40 TL ödeyerek bunu sağlayabiliyor ve kendisine hizmet eden biri ile ya da kendisine verilen bir cihazla müzeyi geziyor. Bu hizmetin ücretli olması doğal. Ancak, cep telefonuna indirilen uygulamada kullanılan telefon, internet ve emek kişinin kendisine ait. Vatandaş ziyareti sırasında hem telefonunu kullanacak, hem internetinden harcama yapacak bir de üstüne sütlük 30/40 TL vermesi hiç ama hiç mantıklı değil. Ayrıca müzekart sahiplerinin rehber hizmetini daha cüzi bir rakamla alması da daha cazip hale getirecektir. Uygulamayla müze gezecek olanların da ekstra bir ücret ödemesi uygulmasınında kaldırılması ya da bir kaç lira ile karşılanması yerinde olacaktır.

Hatta uygulamanın bir çok müzede "çekmeme" gibi sorun yaşadığı da söylenmektedir. Hal böyle olunca bu uygulamanın ne zaman işe yarayacağı, kimler tarafından tercih edildiği, ne kadar kullanımı olduğuna bir kez daha kontrol ederek uygulamanın daha yararlı hale getirilmesi gerekecektir.

@erolkaranet - 07.09.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.