@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kocamustafapaşalılar İstasyonlarını Geri İstiyorYıllar yılı İstanbullulara hizmet etti. Ve şu anda bir hurda yığını gibi akıbetini bekliyor. Ne olacağı konusunda kimse bir şey demiyor. 2013 yılında kapatılan ve ne zaman açılacağı şüpheli olan banlyo hattı Kocamustafapaşa'dan söz ediyoruz.

Ne yazık ki, projeden de ihale en de bir ses çıkmadığını iddia eden semt sakinleri bilhassa eski istasyon çevresindeki esnaf birer ikişer dükkanlarını kapatmaya başladıklarını, adeta sinek avlayan lokantaların da artık iş yapmadıkları için yok olacağını söylemektedirler.

İŞTE KOCAMUSTAFAPAŞA İSTASYONU

Marmaray projesi nedeniyle atıl kalan Sirkeci - Kazlıçeşme arasındaki tren hattında yer alan Kocamustafapaşa istasyonu için vatandaşlar tek kelimeyle "açılsın" diyor. Marmaray hattının devreye girmesiyle terk edilen istasyon için vaadlerin gerçekleşmesini isteyen semt sakinleri "çözüm" bekliyor
Genellikle balık lokantalarının varlığı ile turizm bölgesi sayılan ancak seferlerin olmaması nedeniyle balıkçı esnafının "dükkanları kapatacağız" feryatları giderek artıyor. 


Sadece o mu değil tabi..
Uzaklardan gelen gayrimüslim vatandaşlar kiliselerine ulaşma sıkıntısında, İstanbul'un en eski hastanelerinden İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Cerrahpaşa Hastanesine gelenler, merkezde bulunan Sümbülefendi cami ve külliyesine gelmek isteyenler ile Yedikule'ye geçmek isteyenler ve sahilde bulunan Balıkçılar çarşısı ve sahildeki tesislere gitmek isteyenler ve diğerleri herkes bu istasyonu istiyor.
Sorumlular, yetkililer ve diğerleri de sessiz..
Kocamustafapaşa ya da yeni planda yapılacağı söylenen Samatya İstasyonu elzemdir, ihtiyaçtır, gerekliliktir.
Bir an önce Halkalı - Gebze metro hattında Kocamustafapaşa istasyonunun aktif olması istenilmektedir.

TCDD PROJE İÇİN ÇALIŞMA YAPMIŞTI

Kazlıçeşme - Ayrılıkçeşme arasındaki tren yolunun Marmaray Projesi kapsamında yeraltına alınması nedeniyle, Sirkeci-Kazlıçeşme arası eski banliyö hattı atıl kalmıştı. TCDD hattı yenilemek için “Sirkeci-Kazlıçeşme Yüzeysel Hattın Yenilenmesi Yapım İşi” adıyla 26 Haziran 2018 tarihinde ihale açmıştı. Bu projede eski Kocamustafapaşa İstasyonu yaklaşık 200 metre doğuya kaydırılıyor ve adı Samatya İstasyonu oluyordu. Böylelikle Samatya ve Cerrahpaşa hastanelerine ulaşım kolaylaştırılmış olacaktı.. 


Eskiden Samatya İstasyonu daha sonraları Kocamustafapaşa istasyonu adıyla anılan istasyon TCDD'ye ait eski tren istasyonudur. İstanbul-Sirkeci -Yunanistan  Pythio demiryolu hattı üzerinde yer alan 1872'de hizmete girmiştir. İstasyon, 1955 - 2013 yılları arasında B1 (Sirkeci - Halkalı) Banliyö Treni'ne hizmet vermiş, Marmaray projesinin inşası kapsamında 12 Ağustos 2013'te kapatılmıştır.

Bugün girişlerinin saç ve tel örgülerle kapatılmış olunan istasyonunda yatacak yer bulamayanlar ve sokak hayvanlarının yuva sı olmuş durumda. Mahalle ile sahil arasında geçiş olarak kullanılan istasyon eski hareketli günlerine dönmeyi bekliyor.

Haber ve Fotoğraflar @erolkaranet - 13.07.2021 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.