@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Ayvansaray'daki Hazreti Cabir Cami İlgi Bekliyor
İstanbul Fatih'te bulunan Hazreti Cabir Cami olarak bilinen Atik Mustafa Paşa Camii iki yıldır kapalı. Depremde oluşan hasar nedeniyle cami ve çevresinin restore çalışmaları nedeniyle kendi haline bırakılan cami bazı kendini bilmezler yüzünden tahrip edilmeye başlandı.
İstanbul Fatih Ayvansaray Mahallesi Çember Sokağı’nda bulunan ve içinde Ebû Eyyûb el-Ensârî’nin alemdarı olduğu kabul edilen Câbir b. Abdullah (veya Câbir b. Semüre) el-Ensârî’nin makamı bulunduğundan dolayı Hazreti Câbir Camii de denilen Atik Mustafa Paşa Camii depremde gördüğü hasar yüzünden restore edilmek üzere 2 yıl önce kapatıldı. Koca Mustafa Paşa Cami olarak da adlandırılan Cami 27 Eylül 2019 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Fatih İlçe Müftülüğünün ortaklaşa aldığı "ikinci bir emre kadar" kararı ile kapatılmıştı.


Caminin ibadete kapatıldığını bilmeyen ve peygamber efendimizin kıymetli sahabelerinden olan Hz.Câbir b. Abdullah'ın kabrini ziyaret için geldiklerinde gördükleri manzara ile karşılaşınca ilgisizliğin olduğunu görmektedirler. 
Cami dışına konulan duyuru panolarının camlarının kırıldığını, cami bahçesinin ise kaderine terk edildiğini görerek üzüntülerini dile getirmektedirler.


Edinilen bilgiye göre İstanbul Vakıflar Bölge Müdürülüğü cami için 8 Nisan 2021 tarihinde "İstanbul ili, Fatih ilçesi, 2830 ada 64 parselde yer alan Atik Mustafa Paşa (Kocamustafa Paşa- Hz.Cabir) Camii, Türbesi ve Çevre Düzenlemesi Uygulanması. (Restaorasyon) İşi" açıklamasıyla ihaleye çıkmış.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.