@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


İşsiz Gençler Askerde Kalmak İstiyorİş bulamayan gençler soluğu vatan vazifesini yapmakta alıyor. Bir an önce askerliğini yaparak iş araken en çok karşılarına çıkan sebeplerden biri olan "askerliğini yapmış" şartından "kurtulmak için. 6 ay süresince askerlik yaparak bu yükü omuzlarından atmak isteyenler, askerlik sürecinde kendilerine yapılan teklifi reddetmeyerek bu kez tezkere bırakmak istiyorlar.
Hatta talep o kadar çok ki, bu talepleri yerine getirilmiyor ve bir çok genç tezkere almak istemese de terhisleri yapılınca üzülüyorlar.
Posta'nın haberine göre de, gençlere çok büyük fırsatlar veren tezkere bırakma olayında ilave yapılan  6 aylık ikinci askerlik dönemi sonunda toplamda en az 16 bin 722 lira ödeme alabiliyor. Sınır bölgelerde görev yapanlarda bu tutar en az 24 bin 924 liraya çıkıyor. SGK primi de ödenirken TOKİ’den öncelikli ev ve askeri sınavlarda ek puan avantajlar arasında yer alıyor
Erler 6+6 ay olmak üzere toplam 12 aylık (1 yıl) askerliğinin ardından eğer arzu ederse sözleşmeli er olarak da müracaat edebiliyor. Bu durumda da ikinci 6 ay askerlik yaptığından ilk kez sözleşmeli er başvurusunda bulunacaklara göre mülakatta 100 üzerinden ilave 20 puan avantajı sağlanıyor. Mülakatı kazanıp sözleşmeli er olduğunda yine aynı kişi için arada uzman çavuş (uzman erbaş) alımı yapılacağı zaman buna da başvurma hakkı doğuyor. 
Mülakatta başarılı olan sözleşmeli er, bu sefer sözleşmeli uzman erbaşlığa yükseliyor. Sözleşmeli uzman erbaşlığa devam ederken sınav açılırsa ve bu sınavı kazanırsa sözleşmeli subaylığa geçiş yaparak daha da yükselebiliyor. aylık maaş ödeniyor. Askerde kalmak isteyenler subaylığa ve astsubaylığa geçiş yapabiliyor.
Askerliğini 6 ay uzatanlara, uzatma döneminde asgari ücretin üzerinde harçlık veriliyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bilgilere göre harçlıklar şöyle olacak:
Er: 2 bin 787 lira (6 ay için toplam 16 bin 722 lira).
Onbaşı: 2 bin 977 lira (6 ay için toplam 17 bin 862 lira).
Çavuş: 3 bin 147 lira (6 ay için toplam 18 bin 882 lira).
Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca her ay 1367 liraya kadar ek ödeme yapılıyor.
İlk 6 aylık dönemi tamamladıktan sonra ikinci 6 aylık dönemde askerlik yapanlar, bu dönem için askerlik borçlanması yaptıklarında asgari ücrete karşılık gelen prim tutarını Milli Savunma Bakanlığı karşılayacak.
Askerliğini uzatanlara TOKİ’den ev alımında öncelik verilecek, iş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından uygun faizle kredi sağlanacak. TSK ayrıca ikinci 6 ay silah altında kalanlara; personel alım sınavlarında yüzde 15-20 ilave puan, sözleşmeli personel temininde öncelik, her ay için ilave 1 gün izin gibi haklar sunuyor

 Kaynak : Posta Gazetesi

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam