@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

İBB; Metro istasyonlarını Kiralamaya BaşladıİBB, sosyal medyadan yaptığı duyuru ile metro istasyonlarını girişimcilere açtı. "Gizli saklı ihale dönemi bitti" başlığı ile İstanbul Metrosundaki otomat yerleri ve 132 mağaza yerinin açık ihale usulü ile kiralanacağını duyurdu.  "Metro istasyonları ihaleye açılıyor" diye 8 Temmuz 2021'de habere çıkan İBB, nedense otomat alanları için son tarih olarak 12 Temmuz 2021 gününü gösterdi.

Metro İstanbul tarafından yapılan duyuruda, 16 hatta yer alan 189 istasyonunda ticari alanlar ve otomatlar için ihale sürecini başlatıldı, denildi..
Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, "Metro ticari alanlarını, herkese açık ihaleyle kiraya veriyoruz. Duymayan kalmasın! Metrolar, 2,5 milyonu aşkın yolcusu ve açılacak 132 mağazası ile marka ve girişimcileri bekliyor” şeklinde konuştu.
Daha önce metrolarda belirlenen ticari alanın 80 mağazanın yer aldığı 1.900 m2 ile sınırlı olduğu bilgisini veren Genel Müdür Özgür Soy, “Mevcut ticari alanların % 30’u 7 yıldır boş bir şekilde duruyordu. Bu da İstanbul için büyük gelir kaybı anlamına geliyor. Yeni dönemle beraber İBB, ticari alanlar ihalesini açtı. Metro İstanbul olarak hem yolcu deneyimini iyileştirecek hem de bu alanları en iyi yönetebilecek kurum olarak ticari alanların yönetimini üstlendik. Yeni ticari alanlarımızı, yolcu akışlarını engellemeyecek aynı zamanda yolculuk deneyimini zenginleştirecek şekilde planladık. Hedefimiz bu alanlarda en doğru işletmecileri bulmak, 132 mağaza ve otomatları 3 ay sonunda hayata geçirmek. Buradan elde edilen gelir yine İstanbullu için kullanılacak. Yani bu gelir İstanbul’un kasasına girecek. Tek amacımız gelir elde etmek değil elbette, İstanbullunun yaşam kalitesini yükseltmek, yolcularımızın günlük hızlarına, koşturmalarına eş hızda hizmet edebilecek yeni alanlar yaratmak” diye konuştu.

Metro alanlarında mağaza açmanın büyük küçük fark etmeksizin her işletme için karlı bir yatırım olacağını belirten Özgür Soy, “İstasyonlarımız, en kalabalık alışveriş merkezlerinden bile daha yoğun trafiğe sahip. Örneğin, Gayrettepe istasyonumuzdan günde 20.000’e yakın insan geçiyor. Ticari alanlarımız ile girişimcilere, haftanın 7 günü 18 saat boyunca hizmet veren, hatta gece metrosu günlerinde 24 saat açık, pandemi sürecinde bile hiç kapanmayan metro istasyonlarımızda mağaza açma fırsatı sunuyoruz. Üstelik bu mağazalar metroya sıfır dakika mesafede. Zincir mağazalardan butik işletmelere kadar geniş bir yelpazede her marka ve girişimci açısından karlı bir yatırım olacağını düşünüyoruz. İlk olarak 14 Temmuz’da otomat ihalesinin açık arttırması yapılacak, arkasından ise 4 Ağustos’ta ilk ticari alanlar ihalemiz sonuçlanacak” şeklinde konuştu.
Metro İstanbul İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Orhun da, İstanbul’a çok önemli bir değer katmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek ticari alanlarla ilgili şu bilgileri verdi:
“İlk ihalemiz otomatlarla ilgili. İhale sürecimiz başladı ve 14 Temmuz’da sonuçlanacak. 3 otomat bölgemiz var. İkisi Avrupa, biri Anadolu Yakası’nda yer alan bu bölgelerde 279 adet otomat noktası belirledik. Bu noktaları belirlerken operasyonun sürdürülebilir olmasına özen gösterdik ve yolcularımızın en iyi hizmeti alabilmesini hedefledik. Bu nedenle daha önceden otomat işletmeciliği yapan firmalara odaklandık. Bunun dışında yüksek hizmet kalitesini sağlamak için otomatların sürekli çalışır durumda olmasını, ürünlerin kalitesi ve stok seviyesini sözleşmede belirlenen şartlar ile garanti altına alıyoruz. Ticari alanlarla ilgili ilk ihale 4 Ağustos’ta sonuçlanacak. Bu ihalemiz Mecidiyeköy, Kartal ve Üsküdar istasyonlarımızdaki toplam 5 ticari alanı kapsayacak. Bu üç istasyonumuzun toplam günlük yolcu sayısı ortalama 115 bin, bu istasyonlardaki ticari alan büyüklüğü ise 840 metrekare. Bu alanları büyüklükleri nedeniyle farklı değerlendirdik ve bu alanlardaki iş ortaklarımızın organize perakende firmalarından olmasını hedefliyoruz.
Üçüncü ihalemiz ise M1, M2, M3, M4, M5, M7, M9 ve teleferik hatlarında 127 mağazanın yer aldığı 48 gruptan oluşan alanlarımız için açılacak. Bu alanlarımızda kategorileri yolcu isteklerini analiz edip sektör duayenleri ile görüşerek ve geçmiş deneyimlerimizden yararlanarak belirledik. 3’lü, 4’lü ve 5’li alandan oluşan bu mağaza gruplarımızı ürün kategorisi, yolcu yoğunluğu ve ciro potansiyeline göre oluşturduk” diye konuştu.
Son olarak bağımsız tekil ticari alanları kapsayan 4. ihale süreci hakkında bilgi veren Orhun, “Günde 3 buçuk milyon yolcu hareketinin gerçekleştiği M1, M2, M3, M4, M5, M7, M9 ve T1 hatlarımızda yer alacak olan bu alanlarımızın girişimciler için çok cazip olacağını düşünüyoruz. Tüm bu alanların dışında çarşı kimliğine sahip konseptler üzerinde çalışıyoruz. Bu alanlar İstanbulluları hem sanatsal faaliyetlerle buluşturacak hem de İstanbulluların ihtiyaçlarını karşılayacak. Metro ticari alanları geleneksel alışveriş merkezlerine göre birçok avantaja sahip. İlk olarak otomatlar için 12 Temmuz’da teklif toplanacak ve sonrasında 14 Temmuz’da açık artırma usulüne göre e-ihale yapılacak. Diğer ihalelerimiz için bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Yerin altında, hayatın içinde olmak için tüm perakendecileri ve yaratıcılıkta sınır tanımayan girişimcileri iş ortağımız olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
İhaleye katılmak isteyen firmalar 0850 252 90 90’ı arayarak, ticarialan@metro.istanbul adresine elektronik posta göndererek başvuru yapabilir, katılım şartları ve ihale bilgileri için https://www.metro.istanbul/icerik/metro-otomat-ihale-bilgileri internet adresini ziyaret edebilir.

Otomat İçin Zaman Yok..
8 Temmuz 2021 günü Metroİstanbul'un web sitesinden yapılan duyuruda , otomatlar için 12 Temmuz 2021'de tekliflerin toplanıp, 14 Temmuz'da sonuçlanacağının açıklanması vatandaşlar arasında şüpheyle karşılandı. Otomat alanları için ihale tarihinin oldu bittiye getirilmiş gibi olmasında, "ihale alacakların daha önceden belirlenmiş mi?" sorusunu akıllara getirdi. 


Metro alanları ihale duyuruları için tıklayınız
Ticari alanlar ihalesi sunum dosyasını bu linkten indirebilirsiniz:

Haber @erolkaranet
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir