@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Hastanelerde Bir Tetkik İçin Aylar Sonrasına Randevu Veriliyor




Covid-19 salgını dolayısıyla uzun süre devlet hastanelerinde randevu alamadığı için gidemeyen vatandaşlar, hastaenlerde randevuların açılmasıyla birlikte şimdi de ileri tarihli randevularla tetkikleri için gün almaya başlayarak mağdur olmaya başladı.
Dağ köylerine, şehrin uzak yerlerine helikopter göndermekle övünen Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul'daki hastanelerde 2 - 3 ayı bulan belki daha fazla sürelerle hastalara gün verildiğinden herhalde haberi yoktur.
Devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinin teklemeye başladığı yetersiz makine ve eleman sıkıntısı yüzünden sadece tetkik ve tahliller için kullanılacak olan aletler için  hastalar “ölmezsek geliriz” demeye başladı
Buna en son örnek ise İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan, tarihi olduğu kadar köklü, köklü olduğu kadar en fazla hastanın gittiği İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görüldü.

Kronik kalp ve damar hastası olan bir vatandaşın 29 Haziran 2021 günü doktor tarafından talep edilen holter ve ambulatuar kan basıncı ölçümü için vücuduna takılması gereken cihaz için 5 Ağustos 2021 gününe , 2 Temmuz 2021 günü böbrek yetmezliği tanısı için gerekli olan ultrason içinde 24 Eylül 2021 gününe randevu verilmesi "bu hastaların mağduriyeti, hastalıklarının akıbetlerinin önemsenmediği" düşüncelerine dönmektedir.

Randevu veren hastane görevlilerinin ya da tahlil, tetkik isteyen doktorların da bu durum karşısında "dışarıda yaptırabilirsen, dışarıda yaptır öyle gel" demesi üzerine bir hasta yakını devlet hastanesine gelmişiz, dışarıda yaptırırsak o zaman bu hastaneye neden gelelim. O zaman hastaneyi kapatın en azından bu hastanenin olmadığını biliriz, randevularımızı bu cihazların olduğu hastanelerden alırız. Muayenemizi de tetkiklerimizi de cihazların mevcut olduğu yerde ve zamanında yaptırır bir an önce hastalığımızın ne durumda olduğunu öğreniriz. Ameliyat olacak durumda olsak, yetersiz ameliyathane olsa belki de ancak bir ultrason ya da bir holter için 2 - 3 ay sonraya randevu verilmesi insan sağlığına devletin vatandaşına sağlık hizmetinde ne kadar değer verdiğini göstermektedir" demektedirler. Bir hasta yakını da bu durumu sosyal medyadaki "Sağlıktaçözüm" diye Sağlık Bakanlığı tarafından açılan sayfadan kendilerine bildirdiklerini ancak hiç kimsenin dönüş yapmadığını da dile getirdi.

Öte yandan, “Ölmezsek geliriz” diye verilen randevulara razı olanlar da aldıkları randevulara zamanında ya da zamanından önce geldiklerinde ise kapı önlerinde saatlerce sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini ifade etmektedirler. 

Haber @erolkaranet - 06.07.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.