@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

Fortnıte'da Skandal Kabe Görüntüsü Fortnite oyununda 'Kabe'ye benzeyen bir yapının yer alması' başta Endenozya olmak üzere bir çok Müslüman ülkesinde tepkilere neden oldu. Fortnite ise, biz yapmadık oyun oynayanlardan birinin oluşturması sonucu meydana geldi, diyerek kendini savundu.

Günümüzün en popüler oyunları arasında yer alan Fortnite, Aralık 2018'de yayınladığı Kreatif Modu sayesinde oyuncuların kendi istedikleri Fortnite dünyasını sıfırdan inşa etmelerine imkan tanıyor. Endonezya hükümeti, oyuncular tarafından oluşturulan o adalardan birinin Kabe'ye benzemesi sebebiyle Fortnite'ın yasaklanmasını istiyor.

Bir tırpan taşıyan bir karakterin, merkezinde Kabe benzeri yapı ile tamamlanan Mekke Ulu Camii’ne benzeyen bir kompleksin etrafında yürüdüğü bir Fortnite sahnesinin görüntüleri viral hale geldi.Oyuna yapılan bir güncellemede, çevrimiçi oyuncular, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde bulunan İslam’ın en kutsal yerlerinden biri olan Kabe’ye benzeyen binaya bir seviye atlamak için saldırabilirler. 
Endonezya Turizm ve Yaratıcı Ekonomi Bakanı Sandiaga Uno, popüler video oyununun küfür olduğu iddiaları üzerine yasaklanması çağrısında bulundu.İslami mekanlara saygısızlık gerekçesiyle ünlü Battle Royale oyununun yasaklanmasını talep eden Uno, görevlilere çocukların oyunu oynamalarının engellenmesi için yapılması gerekenleri araştırma talimatı verdi.Sputnik Türkiye'nin CNN Endonezya'nın haberinden aktardığına göre ülkede tartışma yaratan bu konu aslında 2019 yılına dayanıyor. YouTube'a yüklenen bir videonun yeniden gündeme gelmesiyle alevlenen konu, Mısır Kahire'deki El-Ezher Üniversitesi'nin yayınladığı Fortnite karşıtı bir fetva ile daha da hiddetlendi.
"Bu oyunda, yeni silahlar almak ve bir sonraki seviyeye geçmek için yok edilmesi gereken Kabe'ye benzer olduğu düşünülen simgeler olduğu söylendi" ifadelerini kullanan Uno, yasaklatma taleplerinde çok ciddi olduklarını da söyledi.Fortnite, Kabe'ye Benzer Yapı Nedeniyle Yasaklatılmak İsteniyor
Endonezya İletişim Bakanı Johnny Plate, Kabe'ye benzer yapıyı oluşturan kişilerin izini sürmek için ulusal polis teşkilatı ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Hükümetin Fortnite'ı yasaklama talebine ilişkin konuşan 25 yaşındaki bir Endonezyalı oyuncu, Fortnite'ın ülkede geniş bir hayran kitlesi olduğu için oyunu yasaklama girişimini "çok aşırı bir önlem" olarak nitelendirdi. Oyundaki nesnelerin bir binaya veya başka bir şeye benzeme olasılığının her zaman olduğuna dikkat çeken oyuncu, "Hükümetin önce geliştiriciyle çapraz kontrol yapması daha iyi olur" şeklinde konuştu.
Epic Games tarafından geliştirilen Battle Royale oyunu Fortnite, dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.Fetva Yayınlandı
Fortnite Endonezya'da inceleme altındayken Mısır El-Ezher Üniversitesi, Epic'in “Kabe yıkımı” içeriğiyle ilgili isabetine karşı fetva yayınladı

Oyunculardan Biri Yapmıştır
Arap dünyasındaki tepkiye yanıt olarak Epic Games , tartışmalı görüntülerin Fortnite kullanıcıları tarafından oluşturulan bir içerikten geldiğini açıkladı . Stüdyo, 2019 yılında bir oyuncu tarafından, kullanıcıların kendi haritalarını tasarlamalarına ve oluşturmalarına olanak tanıyan Yaratıcı Modu aracılığıyla oluşturulduğunu iddia ediyor.
Geliştirici, "Ekibimizin tüm dinlere saygı duyduğunu ve tüm oyuncularımıza güvenli bir oyun deneyimi sağlamak için oyuncularımızdan oyunun yaratıcıları ile yakın bir şekilde çalıştığımızı vurgulamak istiyoruz" dedi.


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam