@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Diyanet'in Üvey Evlatları İlgi Bekliyor
DİYANET HAK VE ADALET SEN Genel Başkanı İbrahim KAYA, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan Vekil İmam Hatip, Müezzin Kayyım ile vekil ve fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin mağdur olduklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan vekiller, fahriler ve Müezzin Kayyımların beklentilerine cevap verilmediğini, taleplerinin sürekli ötelendiğini belirten KAYA, vekil ve fahri görev yapan din görevlileri ile Kur’an kursu öğreticilerinin seslerini duyuramadığını, bunun içinde büyük mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekerek, “Hatırlanacağı gibi Covid-19 salgın hastalığı başladığında Vekil İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri mağdur edilmiş daha sonra vekillerin durumu düzeltilmiş ancak fahri Kur’an kursu öğreticilerinin mağduriyeti devam etmiştir,” dedi.

İster din görevlisi ister Kur’an kursu öğreticisi olsun fahri ve vekil olarak tamamının birlikte değerlendirildiğinde sorunlarına sahip çıkacak bir merci ararken de mağdur olduklarına dikkat çeken KAYA, en ücra yerlerde görev yaparak din hizmetlerine katkı sağlayan, dinin doğru kaynaktan öğretilmesi için emek harcayan, çocuklara Kur’an-ı öğreten fahri ve vekillerin kurum da hiç yoklarmış gibi davranılamayacağını ve sorunlarının göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekerek, “Zor şartlarda görev yapıyorlar. Kadrolular gibi milleti millet yapan değerleri yaşayan, yaşatan ve çocuklarımıza öğreten, bu görevlilerin talepleri dikkate alınarak beklentilerine en kısa zamanda cevap verilmelidir,” dedi.

Vekil ve fahrilerin özlük haklarında iyileştirme yapılmadığından izin aldıklarında maaşlarından kesintiye gidildiğini, tam gün çalışma gösterilmediğinden daha geç emekli olmak gibi bir durumla karşılaştıklarını söyleyen İbrahim KAYA, kadrosuz çalışan vekiller ve fahrilerin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerinden yararlanamadıklarına vurgu yaptı. Aynı iş yerinde aynı işi gören biri kadrolu diğeri fahri ve vekil statüsündeki din görevlilerinin ve Kur’an kursu öğreticilerinin ücretlerinin de farklı olduğunu, bu nedenle de geciktirilmeksizin özlük haklarında yeni düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, “Fahri ve vekil din görevlileri ile Kur’an kursu öğreticilerine üvey evlat muamelesi yapılamaz. Çalışma şartları iyileştirilmelidir. Ailesini geçindirebileceği, geleceğine güvenle bakabileceği şartların oluşturulması gerekir,” dedi.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir