@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

20 Ağustos 2021 Tarihli Cuma Hutbesi YayınlandıDİKKAT :::

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü daha önce açıkladığı ve aşağıda yer alan 20 Ağustos 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde okunacak olan "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar" konu başlığı ile yayınlanan hutbeyi 30 Temmuz 2021'de iptal ederek ülkemizin yaşadığı afetlerle ilgili yeni bir hutbeyi son dakikada çalışanlarına göndermişti. 

İptal edilen  30 Temmuz 2021 Tarihli Cuma Hutbesi "Afetlere Karşı Sorumluluğumuzun İdrakinde Olalım" konu başlığı ile irat edilmişti.

30 Temmuz 2021'de iptal edilen aşağıdaki hutbe Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce tekrar yayınlanarak 20 Ağustos 2021 günü irat edilecektir.

Buna göre 20 Ağustos 2021 Tarihli Cuma Hutbesi "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar" konu başlığı ile tekrar yayınlandı.

20 Ağustos 2021 günü Tüm Türkiye'de Cuma saatinde camilerde irat edilecek olan "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar" konulu cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kurumun web sitesinde açıklanmaktadır

Hutbe metnini okumak ya da yazılı çıktısını almak isteyenler PDF ya da WORD Formatı için linklere tıklayabilir.

Bu arada, sevdiklerine cuma mesajları göndermek isteyenler buraya tıklayabilir.
2019 ve 2020 yılında  yayınlanan hutbelere buradan Daha eski yıllara ait hutbelere ve Cuma Günü konularına ulaşmak için de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm okuyucularımızın cuma gününün feyzinden ve bereketinden faydalanmasını canı gönülden Allah'tan dileriz

İşte 20 Ağustos 2021 tarihli hutbe - "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar"

Muhterem Müslümanlar!
Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Yaptığınız işi güzel yapın; Allah işini güzel yapanları sever.”[Bakara, 2/195]
Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah Teâlâ, birinizin yaptığı işi en iyi şekilde yapmasından memnun kalır.”[Beyhakî, Şüabü’l-îmân, 4/334.]

Kıymetli Müminler!
Yüce dinimiz İslam, yaptığımız her işin hakkını vermemizi emretmiştir. En sağlam ve en güzelini yapma gayreti içinde olmayı tavsiye etmiştir. Özensiz yapılan işleri, ibadetleri, tutum ve davranışları makbul saymamıştır.

Aziz Müslümanlar!
Rabbimize kul olmanın gereği olarak her birimiz öncelikle İslam’ı güzel yaşamakla mükellefiz. İslam’ı güzel yaşamak, Rabbimizi görüyormuşçasına bir hayat sürmektir. Allah ve Resûlü’nün bize öğrettiği prensipleri içtenlikle kabul etmek ve tam bir teslimiyetle uygulamaya çalışmaktır. İnançta tevhidden, ibadette ihlastan, davranışlarda doğruluktan ve işte sağlamlıktan ödün vermemektir. Nefsimize, heva ve hevesimize, şeytanın vesvesesine mağlup olmadan dünya imtihanımızı tamamlamaktır.

Değerli Müminler!
Müslüman, vaktini iyi değerlendirip en güzeli ortaya koymakla muhatap kılınmıştır. En güzeli ortaya koymak ise önce iyi niyetli olmaya sonra da işine ibadet aşkıyla sarılmaya bağlıdır. Sorumluluk ve vicdan sahibi her mümin, hayatın her alanında adaleti ve samimiyeti gözetir. Hak ve hakikati, doğruluk ve dürüstlüğü kendine şiar edinir. Üstlendiği görevleri emanet olarak görür ve sadakatle yerine getirir. En kısa sürede, en mükemmel biçimde ve en faydalı nitelikte işler ortaya koymak için çaba gösterir.

Aziz Kardeşlerim!
İşimizi iyi yapmak, hem Allah’a, hem de insanlara karşı sorumluluklarımızdandır. Görevlerimizi ihmal ettiğimizde ise Rabbimizin huzurunda bunun hesabını vereceğimiz için aslında kendimizi aldatmış oluruz. Unutmayalım ki dünya ve ahirette başarıya ulaşacak olanlar, Allah’ın sünnetine uyarak çalışan ve bütün tedbirleri aldıktan sonra sonucu Allah’a havale edenlerdir. Hutbemi, Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “İman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlar bilmelidirler ki, biz güzel iş yapanların ecrini asla zâyi etmeyiz.”[Kehf, 18/30]

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir