@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mezar ve Türbe Ziyaretini Edeple Yapınız.

Mezarlıklar, yakın uzak tanıdık tanımadık kimselerin son nefeslerini verdikten sonra çekildikleri ebedi istirahatgahlardır. Berzah aleminin ilk durağıdır. Ve insanların kıyamet günü tekrar dirilene kadar kaldıkları ilk mekanlardır. Mezarlıklarda bulunanalar bizim ölmüşlerimizdir. Bunlara saygı önce kişinin kendisine olan saygısıyla öne çıkar. Nasıl ki, bir makam sahibinin karşısında kendimizi toparlayarak çıkıyorsak en azından ölmüşlerimize karşı da o saygı anlayışıyla çıkmamız gerekir. 
Elbette ki, mezarlıklara nasıl girmemiz gerektiğine, girerken nasıl bir hal ve giyim şekline sahip olmamız gerektiğine karşı katı kurallar mevcut değildir. Allah-u Teala'nın emir ve yasakları, peygamberi efendimizin uyarısı konusunda ve din alimlerinin bildirmesiyle belli başlı kurallar varsa da giyim kuşam konusunda bir uyarı görmemekteyiz. Ancak, geleneksel bir takım kuralların varlığı da asla göz ardı edilemez.
Geçtiğimiz günlerde Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin türbesi önünde bir bayan ziyaretçinin rehberine dönerek "abdestim yok, girebilir miyim" sorusuna verilen "girebilirsin" sözü ister istemez düşündürdü. Girebilir mi, ? Bir kadın türbeye yola çıkmışsa temiz olması beklenir. Yani regl durumundan emin olmalıdır. Regl olan kadının Kabe'yi tavaf edememesi, camiye girmemesi, Kuranı Kerim'i eline alıp okuyamaması gibi bir takım kurallar varken bir evliyanın ya da bir kabrin girişinde bundan dolayı kendini koruması gerekirken "din kitaplarında böyle bir uyarı yok" denilerek karar verilmesi uygun olmasa gerekir. 
Bilhassa türbe kapılarında sıkça rast geldiğimiz " Edeple Gelen Lütufla Gider" veciz sözü aslında çok şey anlatıyor. Edep.. Edep kelimesi açılımına baktığımızda insanın insan gibi davranması konusunda o kadar çok yönlü uyarıları hatırlatıyor ki, bunların toplamı insanın hayvandan farkını öne çıkartmaktadır.
Sitemizde yer alan "Kabir Ziyaretleri Nasıl Yapılır.. Kabir Ziyaretinde Edep" konu başlıklı yazımızda da yer alan bilgilere baktığımızda kadınların  da ziyaretlerinde bir sakınca olmadığı belirtilip, bu ziyaret sırasında abdestli olup olunmayacağı konusunda bir hadisi şerif ölçü olarak kullanılmıştır. "Kabirleri ziyâret edin.Çünkü kabirleri ziyaret etmek, size ahireti hatırlatır." (İbn-i Mâce ve Müslim, sahihinde rivâyet etmiştir.) hadisi üzerinden kabirleri ziyaret etmede abdestli olmanın şart olarak belirtilmediği dayanak alınmaktadır. Oysa, unutulan bir konu var ki, Müslümanın her daim abdestli olması da peygamber efendimizin emirleri arasındadır. 
DİB İslam ansiklopedisinde abdest konu başlığı altında "Namazdan başka, Kur’an’a dokunmak, Kâbe’yi tavaf etmek ve tilâvet secdesi yapmak gibi ibadet ve ameller için de abdest almak şarttır. Sünnî mezhepler bu konuda görüş birliği içindedirler. Kur’an’a dokunmak için abdestin farz olduğu hükmü Kur’an’a ve Sünnet’e dayanır (bk. el-Vâkıa 56/79; Beyhakī, es-Sünenü’l-kübrâ, I, 87-88; bu delillerin değerlendirilmesi için ayrıca bk. KUR’AN). Abdestin Kâbe tavafı için vâcip oluşu ise yalnızca sünnetten kaynaklanmaktadır (bk. Müsned, III, 414; Nesâî, “Menâsik”, 136; Tirmizî, “Ḥac”, 112). Bunun dışında, fıkıh kitaplarında zikredilen diğer bazı durumlarda abdest almak müstehabdır. Yatmadan önce, vakit namazları için ayrı ayrı, cünüp olan kimselerin yemek-içmek istediklerinde abdest almaları bu cümledendir." denilmektedir.
Bunun yanı sıra abdestli olmanın faziletleri o kadar çok sayılmıştır ki, "mümin olmanın özelliği abdestli olmaktan geçer", dememizde bir yanlış olmayacaktır. Resullullah aleyhisselam da bir müminin abdestli olacağı kanısıyla "mezarlıklara gitmede abdest" kelimesine yer vermemiş olması, temiz olmayanların kabirleri ziyaret etmesinde sakınca olmayacağı anlamına gelmemesi gerekir.
Bilhassa kadınların adet / regl döneminde Kabe, cami gibi kutsal mekanlara girmemesi gibi bir çok kısıtlamalara tabi olması da bundan kaynaklanmaktadır. 
Bu arada kadınların kabir ziyaretleri hakkında örtünme konusunda da din kitaplarında bir sınırlama olmadığını iddia edenlerin unuttuğu kural da kadının da erkeğinde örtünme konusunda mecbur oldukları sınırlar vardır. Kadının vücudunun örtünmesi gereken yerleri sayılırken el , yüz ve ayakları hariç kapanması, erkekler için de mecbur kalınırsa göbek üstü ve diz kapağı altına kadar olan kısmının mutlaka örtünmesi ile ilgili dini kuralları yok sayılıp,örtünme emrinin gerektiği unutulup, kadınlar  ve erkeklerin istedikleri kıyafetler ile kutsal sayılan yerlere girmesine göz yumulması "bir şey olmaz" denilmesi saçmalıktan öte bir durum değildir.


Kadının örtünmesini emreden ayetler, hadisi şerifler net olarak belirlenmiş olmasına rağmen bugün şortla, bustiyer denilen sadece gögüsleri örten kıyafetlerle ibadethaneleri, kabirleri ziyaret etmeyi mübah görmek , bu yönde fetva verilmesi dine aykırı durumdur.
Son yıllarda camilerde ve haliyle mezarlıklarda görmeye başladığımız "Yatak kıyafeti" "plaj kıyafeti""dekolteli" haller "edeb"in unutulduğunu göstermektedir. Gayrimüslim turistlerin cami ziyaretlerinde kapanmaya çalıştıklarını görmemiz yanı sıra Müslüman diyebileceğimiz kimselerin yarı açık halde camiye girişlerinde görevlilerin uyarılarına sert cevap vererek "karışamazsın, bir şey olmaz" sözleri de duyulmaya başlandı.


Konumuza uygun en son görüntüleri de ATV adlı yayın kuruluşunun yayınladığı "Maraşlı" adlı dizide şahit olduk. Yönetmeni Arda Sarıgün adlı kişinin üstlendiği , senaryosunu Ethem Özışık ve Ercan Uğur'un kaleme aldığı dizi filmin final sahnesinde sergilen mezarlık görüntüleri "yok artık" dedirtmişti. Başrol oyuncusu Alina Boz adlı kadının üstlendiği dizide mezarlık sahnesi çekimlerinde kadının giysileri yatak ya da plaj kıyafeti gibi idi. Yazımızda yer alan fotoğraflarda görüldüğü gibi "edeb" yok sayılmış, kadının örtünme şartları yok sayılmış ve verilen mesaj "ey kadınlar mezarlıklara bu şekilde gidilmesinde bir sakınca yok" dercesine yaklaşık 14 dakikalık gösterimle Müslüman kadınların kafasına sokulmaya çalışılmıştı. 
Dinimizin bize emreylediği uymamız gereken haya ve edep kuralları vardır. Yarı çıplak olarak kadınların mezarları ziyaret etmeleri doğru mudur? Erkeklerin şortla, kaprilerle, atletlerle giyinip, kadınların, genç kızların tamamen açık mezarlık ziyaretleri İslama da, geleneksel Türk aile yapısına da uygunluğu yoktur. Hayâ, Edep, Ölülerden utanma ,Dirilerden ar etme bir yana  Allah’ın (C.C.) örtünme emrine karşı gelmek isyan değilde nedir ? Çıplak olarak kabir ziyareti asla doğru bir davranış değildir. 


Bir gün kendinin de o mezara gideceğini düşünmeden anasını, babasını veya bir yakınını yarı çıplak olarak ziyarete gitmesi garip bir manzara değil midir?. Hani edep, hani hayâ? Hani İslamî manada gerçek tesettür? Haydi, normal hayatta örtünmüyorsun. Tesettür emrine karşı geliyorsun. İyi de be insan, en azından bir gün vücudunu teşhir etmeyi bırakta kabirleri öyle ziyaret et. Filmlerdeki oyunculardan biri sen değilsin. 

@erolkaranet - 22.07.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.