@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

Ahzap Süresi Yüzünden İmamı Görevden AldılarKuranı Kerim'deki Ahzap Süresinde geçen bir ayet yüzünden imam işinden oldu. 
Kuran-ı Kerim'deki Ahzap süresinde yer alan "Ey peygamber hanımları! Siz herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Eğer günahtan sakınmak istiyorsanız sözü edalı bir tavırla söylemeyin ki, kalbinde çürüklük olan kimse ümide kapılmasın. Ayrıca düzgün söz söyleyin. Evlerinizde oturun ve daha önce Câhiliye döneminde olduğu gibi açılıp saçılmayın, namazı güzelce kılın, zekâtı verin, Allah’a ve resulüne itaat edin. Ey peygamber ailesi! Allah sizi sadece günah kirlerinden arındırmak ve sizi tertemiz yapmak istiyor." sözleri bayram vaazında cemaate dile getiren cami imamının bu sözleri tepki çekince vali tarafından görevinden alındı. Hakkında soruşturma başlatıldı.

Olay Fransa'nın Fransa'da Loire bölgesindeki Saint-Chamond Ulu Camisi'nde meydan geldi. Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, bayram namazında ilgili ayetle birlikte peygamberin sözlerinden bir kısmını paylaştı. Bu sözlerin yer aldığı video Cumhuriyetçiler Partisinden Belediye Konseyi üyesi Isabelle Surply'in internette paylaşmasının ardından İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "bu ifadeleri kabul edilemez buldu" ve "cinsiyet eşitliğine aykırı gördüğü" gerekçesiyle Loire Valiliğinden imamın görevine son verilmesini ve oturma izninin yenilenmemesinin sağlanmasını istedi.
Cami yönetimi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda imamın görevine son verildiğini duyurmasını  ardından imamın sınırdışı edilmesi için çalışmalar başlatıldı

Fransa'nın İslam Dinine ve İmamlara Müdahalesi Sürüyor. 
Fransa'daki İslam karşıtı faaliyetler bununla da sınırlı kalmadı ve vaazları inceleyen yetkililer her fırsatta imamlara değişik cezalar vererek yıldırmaya çalışmaktadır. Birkaç caminde sudan sebeplerle kapatıldığı Fransa'da geçtiğimiz günlerde Hauts-de-Seine vilayetinde de bir imamın görevine son verildi. Hauts-de-Seine vilayetindeki Gennevilliers Camisi'nde 4 Haziran'da verdiği vaazda bazı Müslüman kadınların giyim tarzını eleştirmesi "cinsiyetçilik" olarak görülen İmam Mehdi'nin de görevi Darmanin'in emriyle sonlandırıldı. Darmanin, ayrıca validen olaya bizzat dahil olmasını ve "Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler" adlı yasanın izin verdiği yeni araçları kullanarak benzer bir vaaz tekrarlanırsa caminin faaliyetlerini askıya almasını istedi. Bir başka camide de korona yüzünden kadınların camiye alınmaması ve kısıtlı sayıda erkelerin ibadet için içeriye girebildiği camide de "cinsiyet ayrımcılığı "yapılıyor gerekçesiyle imam görevden uzaklaştırılmıştı.

İçişleri Bakanı Darmanin, imamların görevlerinin sonlandırıldığı bilgisini Twitter hesabından yaptığı, "Talebimle, Hauts-de-Seine ve Loire'da kabul edilemez vaazlar veren 2 imamın görevine son verildi. Cumhuriyetin kurallarına ve değerlerine karşı çıkanlarla yorulmadan savaşacağız." açıklamasıyla paylaştı.


Bu kararın ardından Saint-Chamond camii cemaati, " Tamamen adaletsiz, yetersiz aydınlanmış, aceleci ve tek etkisi cemaatçilerin damgalanma hissini pekiştirmek olan" bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istemek için çevrimiçi bir imza kampanyası başlattı 

Haber @erolkaranet

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir