@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kağıthane Açık Hava Müzesi.. Lale Devrinden Son kalıntılarTanıtımın yetersiz yapıldığına inandığımız bir müzeden bahsetmek istiyoruz. Neden yetersiz derseniz, İstanbul'u gezen tozan biri olarak bilgisine rastlamadığımız hatta var olduğunu dahi duymadığımız bu müze olarak adlandırılmış tarihi taşların sergilendiği alan bir zamanlar tarihe "lüks ve şatafatın yaşandığı yıllar" olarak adlandırılan "Lale devri" döneminin yerleşkesi olan yeri. Kağıthane ilçesinde..

İstanbul'un en eski yerleşim yeri olmasına rağmen 2000'li yıllardan sonra gökdelenlere dönmüş beton yapılanması binalarının altında ezilen mesire alanı olarak ünlenen ilçesi.İstanbul'un en eski mesire yerlerinden olan ve zamanla yerleşim yeri haline dönen Kağıthane bölgesinde bulunan Sadabat parkı, belediyenin yoğun çalışması ile güzelleşerek halkın dinlenme ve eğlence yerlerinden biri olmuş durumunda. Ve parkın bir yanında yer alan Kağıthane İlçe Belediye binasının hemen önünde konuşlandırılmış küçük çapta ancak çok büyük izler taşıyan alanında bulunan taşların her birinin bir sır sakladığını gördüğümüze hayretimizi gizleyemedik. 


Belediyenin tanıtımında her ne kadar "Kağıthane halkına ve ilçe kültürüne" hitabıyla sunulsa da aslında burada sergilenen eserlerin sadece Türkiye için değil dünya için önemli olduğunu belirtmek isteriz. Açık hava müzesi ile ilgili olarak belediyenin yaptığı açıklama şöyle;
"Dünyanın en gözde şehirlerinden olan İstanbul’un şehir tarihine sunulmuş bir katkı olarak Kağıthane Açık Hava Müzesi, 80 envanter belgesine kayıtlı toplam 141 parça tarihi eseri barındırmaktadır.
Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait bu eserler, yer yer hafriyat kamyonlarından üzerinden toplanmış, bazen inşaat temel kazılarında bulunmuş, bazen yol düzenleme ve alt yapı çalışmaları sırasında günışığına çıkmıştır.


Kağıthane Belediyesi önündeki bahçede düzenlemesi ve sınıflandırması yapılarak bilgi levhaları konulan Kağıthane Açık Hava Müzesi Kültür Bakanlığı tarafından Mart 2007’de tescil edilmiş, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Envanterine kaydedilmiştir. Statü olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri arasında yerini alan Kağıthane Açık Hava Müzesi’nde çeşitli saraylara ait sütunlar, yapı parçaları, farklı dinlere ait mezar taşları ve mezar kapakları, çeşme kitabeleri, Sadabad çağlayanlarına ait mermer kaskadlar, üzerine bilgi ve tarih nakşedilmiş nişantaşları gibi bir çok eser yer almaktadır.


Söz konusu çalışma ile eserlerin, hafriyat kamyonlarında belirsizliğe gitmesi engellenmiş, bu karanlık gidiş, çocuklarımız için aydınlık bir ışık hüzmesine çevrilmiştir. İstanbul’un tüm ilçelerine örnek olması temenni edilen Kağıthane Açık Hava Müzesi örneği, bölgede yaşayanların tarih bilincine katkı sunmaktadır."


Kağıthane Belediyesi önündeki bahçede düzenlemesi ve sınıflandırması yapılarak bilgi levhaları konulan Kağıthane Açık Hava Müzesi Kültür Bakanlığı tarafından Mart 2007’de tescil edilmiş olup
her gün 24 saat ziyaret edilebilinmektedir.

Yazı ve Fotoğraflar : @erolkaranet - 21.06.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.