@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerUzlaştırmacıların Sayısına 5 Bin Kişi Daha Katılıyor 

Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavını yaptı ve 40 bin kişinin katıldığı sınavdan şanslı 5 bin kişi ülke genelinde faal olarak bulunan 27 bin uzlaştırmacının arasına katılacak.

Adalet Bakanlığı web sitesinden edinilen bilgiye göre, Ceza hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma müessesinde aktif rol almak için zorunlu eğitimlerini tamamlayan ve sınava girmeye hak kazanan yaklaşık 40 bin uzlaştırmacı adayı sınava girdi.. Sınav sonucuna göre sisteme dahil edilecek 5 bin kişiyle ülke genelinde uzlaştırmacı sayısı 32 bin 367 olacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuyla ilgili katıldığı birçok etkinlikte alternatif çözüm yollarının önemini vurgulayarak, uzlaştırmada, en başta suç mağdurunun haklarının korunduğunu ve suçtan kaynaklanan bir zarar varsa bunun hızlıca telafi edildiğini vurguladı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin temel vizyonu olan güven veren ve erişilebilir adalet sisteminin önemli bir parçası olan uzlaştırma, ülke genelinde her geçen gün yaygınlaşıyor. 

Uzlaştırma müessesesi hukukumuza ilk kez 1 Haziran 2005’te girdi ve 2016’da gözden geçirilerek yeniden revize edildi. 2017 yılından bu yana büyük bir başarıyla yürütülüyor. Uygulamada dosyalar genellikle toplumsal dayanışma örneği olan edimlerle sonuçlandırılıyor.. Uzlaşmanın gerçekleşmesi halinde mağdurlar suç nedeniyle uğramış oldukları zararları maddi ya da manevi olarak  hızlı bir şekilde telafi ediyor.

Ceza anlaşmazlıklarını dostane yöntemlerle çözen uzlaştırma, kişiler arasındaki ilişkileri düzenlemek suretiyle, kamusal barışın yeniden tesisine hizmet ediyor. Toplumun adalet tecrübesinin artmasına ve sorunların adli birimlere yansımadan toplum içerisinde sulh ile çözülmesini sağlayarak taraflar arasında sürekli olarak yinelenebilecek uyuşmazlıkları çözerek, yeni suçların önüne geçiyor. Onarıcı adalet kurumu olan uzlaştırma mahkemelerin iş yükünü azaltırken, söz konusu birimlerde yapılan giderlerden de tasarruf edilmesini sağlıyor.

Soruşturma evresinde soruşturmayı yürüten savcı, mahkeme aşamasında da hakim tarafından suçun uzlaştırma kapsamında olduğu kanaatine erişilmesi üzerine dosya, uzlaştırma bürosuna gönderiliyor. Uzlaştırma, Cumhuriyet başsavcılığı tarafından görevlendirilen tarafsız ve bağımsız bir uzlaştırmacı kontrolünde gerçekleştiriliyor.

Uzlaştırma süreci, mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayıp, tarafların özgür iradesiyle devam ediyor. Taraflar uzlaşma teklifini kabul ederlerse müzakere aşamasına geçiliyor. Anlaşma konusu edimi de yine taraflar belirliyor. Süreçte, mağdur ve fail görüşmeleri uzlaştırmacılar eşliğinde yapılıyor. Taraflar uzlaşma edimi olarak, mağdurdan veya suçtan zarar görenden özür dileme, maddi veya manevi zararın karşılanması, bir kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluş ile yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağışta bulunma, kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma, şüphelinin topluma faydalı birey olmasını sağlayacak programa katılması gibi edimleri, anlaşma konusu olarak belirleyebiliyor.

Haber @erolkaranet - 02.06.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir