@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Türkler, Bu Yıl Hacca Gidemeyecek
 Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl yalnızca kendi ülkesinde yaşayanlara Hac izni verileceğini duyurdu.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Suudi Arabistan bu yıl hac ibadeti için ülke içinden 60 bin kişinin kabul edileceğini, yurtdışından ise kimsenin alınmayacağını duyurdu.
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hac ibadeti sırasında salgın nedeniyle alınacak önlemlere ve kimlerin kabul edileceğine yer verildi. Ülke içinden 60 bin kişinin hacca kabul edileceği ve yurtdışından kimsenin alınmayacağı bilgisine yer verilen açıklamada, kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında ve aşı olmuş kişilerin hac için kabul edileceği bildirildi.

Hac ve Umre Bakanlığı 9 Mayıs'taki açıklamasında, Suudi Arabistan içerisinden 15 bin kişinin, ülke dışından da 45 bin kişinin hac için izin verileceğini açıklamış, ülke kotalarının ve hangi ülkelerden hacı kabul edileceği konusunda iki hafta sonra netliğe kavuşacağını belirtnişti

Yapılan açıklamaya göre, İslam İşbirliği Teşkilatı, Müslüman Dünya Ligi (MWL), BAE, Kuveyt ve Bahreyn'in Suudi Arabistan'ın kararını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

İşte Suudi Arabistan tarafından 2021 haccı ile ilgili olarak öne koşulan şartlardan bazıları 

  • Hacı adayları 18 ile 65 yaş arasında olacak
  • Sağlıklı olması ilk tercih nedeni
  • Son 6 ay içerisinde herhangi bir hastalık sebebiyle hastanede yatmamış olmak ve bunu resmi belgeyle kanıtlayacak
  • Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından onayı alınmış Covid-19 aşısı olduklarına dair belgesine sahip olmak (Astrazeneca, Pfizer veya Modernag gibi) Hacı adaylarının aşılarının tam olması veya en az 14 gün önce bir doz COVID-19 aşısı yaptırmış olması veya koronavirüs enfeksiyonundan kurtulduktan sonra aşı yaptırmış olması gerekmektedir
  • Sosyal mesafe ve maske kuralına titizlikle uyacak
  • Yemekler odalarda yenecek, yemekhame gibi yerlerde bir araya gelinmeyecek
  • Hacı adaylarının tüm eşyaları dezenfekte edilmiş olacak.
  • Yolculuklar yapılırken her otobüste, yolcu kapasitesinin %50'si seyahat edebilecek
  • Şeytan taşlamada içerisinde taş bulunan steril poşetler kullanılacak
  • Mescid-i Haram'daki halılar kaldırılacak. 

DİYANET'TEN HAC AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 2021 yılı hac ibadeti için Türkiye'den hacı adaylarının kutsal topraklara gidemeyeceğini duyurdu.
Başkanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
"Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Kovid-19 salgını sebebiyle bu sene de hac ibadeti için sadece Suudi Arabistan'da yaşayan sınırlı sayıdaki hacı adayına izin verileceğini açıkladı. Bu karar sebebiyle 2021 yılı hac döneminde diğer ülkeler gibi ülkemizden de hac ibadeti için kutsal topraklara hacı adayı kabul edilmeyecektir."

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir