@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

Her Yerde Yanaşık Camilerde Ayrık.. Saflar ve Cumalar Normalleşecek mi ?11 Mart 2020 sonrası pandemi ile başlayan kısıtlama süreci ve ardından Mayıs 2020 tarihinden itibaren camilerde oluşturulan kısıtlamalarda maske mesafe ve seccade kuralı uygulamaya geçmişti.
Türkiye'de her gün yapılan ve milyonlarla belirtilen aşılama ile toplam yapılan aşı sayısı ülke nüfusunun tamamına  ulaşmış durumda. 

Yaşamın normale döneceği artık hayal olurken 1 Temmuz 2021'den itibaren bir çok kısıtlamanın kaldırılmasıyla toplu taşıma araçları, eğlence yerleri, hastaneler, yollar ve daha bir çok alanda insanlar yakın temas dururken camilerde ki metreleri aşan mesafelerden de cami cemaatleri "bu kural da kalksın" talebinde bulunuyor.

Mayıs 2020 tarihinden beri camilerde mesafeli oluşturulan saf düzeni konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama bekleyen vatandaşlar "Maskeli olsak da eskisi gibi saflarda yan yana durmak istiyoruz. Seyahatlerde sınırlamalar kalkıyor, alışveriş mekanları ve lokantalarda, gece eğlence yerlerinde sınırlamalar kalkıyorsa bu serbestliği artık camilerde yaşamak istiyoruz " derken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cami genelgesine halen Mayıs 2020'deki tarihteki genelgeyi islah etmemesi de dikkat çekmektedir. 

Vatandaşlar "Safların sıkı olması gerektiği konusunda peygamber efendimiz aleyhisselamın uyarısı bulunmaktadır. Safların aralıklı olması şeytanların cirit atmasına sebep olmaktadır, deniliyorsa bunda bir hikmet vardır. Camilerde mesafelerin kaldırılması yönünde daha yapıcı önlemler alınması gerekir. Sağdan soldan önden arkadan 1,5 metre kuralı kaldırılması, bilhassa farz namaz sürecinde dini kurala göre omuz omuza saf tutulması gerekmektedir. Bunun eskiden olduğu gibi yeniden yerine getirilmesini temenni ediyoruz " demektedirler.

Cuma Namazlarında Ayrılıkçılık Başladı.
Diğer yandan pandemi yasağı ile birlikte cuma namazlarının kimi camilerde 10 rekat kılınarak cemaatin camiyi boşaltması uyarısının yapıldığı, kimi yerlerde 10 rekat kılınıp herkesin 16 rekata tamamlamak için ibadetine devam ettiği, kimi yerlerde 10 rekat sonrası imamın görevini tamamlayıp gittiği ve bir çok yerde de 16 rekat namaz kılınıp dualar edilerek cuma ibadetinin tamamlandığı görülmektedir. Bu farklılıkların da sona ermesini isteyen vatandaşlar böyle keyfi ibadet mi yapılıur, demekten kendilerini alamamaktadır. 

Konu hakkında düşüncesini sorduğumuz bir vatandaşta "Hatta bazı camilerde, imamların hızlarını almayarak, "pandemi kurallarına!" uyma adına saf arasında iki bazen üç kişilik boşluk ve saflar arasında da bir safi iptal etme ile "Kraldan fazla kralcı" olduklarını , namaz sonrası "camileri boşaltın" demeleri hatta 10 rekata düşürülen cuma namazı sonrası yapılan" camiyi boşaltın" uyarıları da bizi üzmektedir. Saf düzeni neden sadece camide.. Otobüste, uçakta, arabada, pazarda, AVM’lerde, sokaklarda, cami avlusunda ve benzeri yerlerdeki pandemi kuralı ile camideki uygulamanın farklı olması yanlış olduğu neden düşünülmüyor. Neden camilerde metrelerce mesafede zorunlu tutuluyoruz da hastanelerde bile bu kurallar neden işlemiyor. " demektedirler.

Haber @erolkaranetEtiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam