@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Temmuz'da Camilerde Saflar Birleşecek mi ?11 Mart 2020 sonrası pandemi ile başlayan kısıtlama süreci ve ardından Mayıs 2020 tarihinden itibaren camilerde oluşturulan kısıtlamalarda maske mesafe ve seccade kuralı uygulamaya geçmişti.
Türkiye'de her gün yapılan ve milyonlarla belirtilen aşılama ile toplam yapılan aşı sayısı ülke nüfusunun yarısına ulaşmış durumda. 
Uzmanlara göre aşılama bu hızla sürerse Temmuzda tüm kısıtlamalar kalkabileceği ve maskelerin der yaz süresi boyunca bazı yerler haricinde takılmayacağı konuşulmaya başlandı.Ne var ki uzmanlar, maskelerin çıkartılması konusunda kesin konuşmaktan kaçınırken, cami cemaatleri de safların eskisi gibi normale dönüp dönmeyeceğini merak etmeye başladı.
Aşı olanların sayısı artıkça kısıtlamaları gevşetmeye başlayan yetkililerden her geçen gün kamuoyuna açıklanırken,  21 Haziran günü gerçekleştirilen Kabine toplantısın sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalara dair; ''1 Temmuz'da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı salgın yönetimi, çalışma rehberlerine uyulması takip edilecektir. HES kodu sürdürülecektir.'' demişti.
Mayıs 2020 tarihinden beri camilerde mesafeli oluşturulan saf düzeni konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama bekleyen vatandaşlar "Maskeli olsak da eskisi gibi saflarda yan yana durmak istiyoruz. Seyahatlerde sınırlamalar kalkıyor, alışveriş mekanları ve lokantalarda, gece eğlence yerlerinde sınırlamalar kalkıyorsa bu serbestliği artık camilerde yaşamak istiyoruz " derken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cami genelgesine halen Mayıs 2020'deki tarihteki genelgeyi islah etmemesi de dikkat çekmektedir. Yaz kuran kurslarının da cami ve kuran kurslarında başlamasını işaret eden vatandaşlar camilerde mesafelerin kaldırılması yönünde daha yapıcı önlemler alınması gerekir. Sağdan soldan önden arkadan 1,5 metre kuralı daha yakın şekilde bilhassa farz namaz sürecinde dini kurala göre olmasını temenni ediyoruz " demektedirler.
Konu hakkında düşüncesini sorduğumuz bir vatandaşta "Hatta bazı camilerde, imamların hızlarını almayarak, "pandemi kurallarına!" uyma adına saf arasında iki bazen üç kişilik boşluk ve saflar arasında da bir safi iptal etme ile "Kraldan fazla kralcı" olduklarını , namaz sonrası "camileri boşaltın" demeleri hatta 10 rekata düşürülen cuma namazı sonrası yapılan" camiyi boşaltın" uyarıları da bizi üzmektedir. Saf düzeni neden sadece camide.. Otobüste, uçakta, arabada, pazarda, AVM’lerde, sokaklarda, cami avlusunda ve benzeri yerlerdeki pandemi kuralı ile camideki uygulamanın farklı olması yanlış olduğu neden düşünülmüyor. Neden camilerde metrelerce mesafede zorunlu tutuluyoruz da hastanelerde bile bu kurallar neden işlemiyor. " demektedirler.

Haber @erolkaranet

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir