@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Pide Keyfi.. Damak Tadınıza Uygun Pide Yapmanın Püf Noktaları
Tadını bilenlerin hayır demediği, diyemeyeceği bir lezzet ile karşınızdayız. Herkes tarafından çok sevilen bir yiyecek olan pideden söz edeceğiz. Günün her saatinde, yaz, kış demeden her mevsim bolca tüketebileceğimiz pidenin püf noktaları sayfamızda..
Fırından çıkıp hamurunun çıtırlığıyla, iç harcının enfes lezzetiyle damaklarımızı şenlendiren kıymalısından peynirlisine, yumurtalısından sucuklusuna karışık olanından sebzeliye, hatta balıklısına kadar pek çok çeşidi olan pide hepimizin vaz geçemediği yiyeceklerdendir.
Anadolu’ya has lezzetlerin başında gelen pide, sofralarımızın da vazgeçilmezidir. Pide denildiği zaman ilk akla gelen şehir Kastamonu kır pidesidir. Kastamonu kır pidesisi, tüm Türkiye’de tercih edilmektedir.

Pide Çeşitleri Nelerdir?
Bildiğimiz kıymalı, kaşarlı ,karışık pide, kuşbaşılı, kuşbaşılı-kaşarlı, kavurmalı, peynirli, sucuklu, pastırmalı, sebzeli, hamsili

Püf Noktaları
Hamuru incecik, çıtır çıtır olsun, lezzetine de doyum olmasın. Yanına bir de mevsimine göre sıcak çay ya da soğuk bir ayran, limonata vs..  Bir pidenin gereken lezzete sahip olması için bazı özellikleri taşıması esastır. Bu özellikler, pidenin malzemesinden hazırlanma biçimine kadar birçok detayı içerir
Pide yapmanın en önemli püf noktası pek tabi hamurunu hazırlamakla başlıyor. Evde pide hamuru yaparken önerimiz hamuru olabildiğince temel malzemeler hazırlamanızdan yana. İçerisine süt, yoğurt gibi malzemeler katıldığı zaman pide hamuru çok kabarıp ekmek lezzetine dönüşebiliyor. Bu hamurda amaç, harcı kaldırabilecek ve pişince çıtır çıtır kalıp kurumayacak bir hamur hazırlamak. Un, su, tuz, maya ve toz şekerle hazırlayacağınız bir hamur pideniz için nefis olacaktır. 
Pide hamurunun belli bir kalınlığı vardır. Hiç kimse gereğinden fazla kalın bir pide hamurunu sevmez. Bunun karşısında aşırı ince pide hamurları da, pişerken bazı sorunlara neden olur. Pidenin kuruması hatta taban kısmının sertleşmesi, bu durumda kaçınılmaz olacaktır. Bunların yaşanmaması için hamurun kalınlığı tam kararında olmalıdır. 
Pide hamuru hazırlanırken, hamurun kıvamı da pidenin lezzeti için önemli bir etkendir. Bu hamur, belli ölçülerle oluşturulur. Unun ve suyun gereken miktarlarda konulmasına ihtiyaç vardır. Aksi halde hamur aşırı sert veya çok yumuşak olabilir.
Pideler, birçok farklı malzeme kullanılarak, farklı türlerde hazırlanır. Ancak pide hangi malzemeyi içerirse içersin, bu malzemenin kalitesi değerlidir. Saf ve doğal olan malzemeler, pidenin lezzetine lezzet katar. Örneğin pidede tereyağı kullanılıyorsa, bu tereyağının doğal olması tercih edilmelidir. Pidede kullanılan etler, belli bir kalitede olmalıdır. Peynirlerin doğal koşullarda hazırlanması ve sağlıklı olmaları önemlidir. 
Damak tadını iyi bilenler, odun ateşiyle taş fırında pişen ekmek, pide ve yemeklerin ayrı bir lezzeti olduğunu bilirler. İmkanınız vaersa pidelerinizi odun ateşi olan bir fırında pişirtmeniz önerilir.
Pide sevenlerin pidede aradığı en önemli özellik, pidenin yeterli pişme süresinde pişirilmesidir. Bu sürede pidenin malzemesi iyi pişer, Hamur ne çok yumuşak ne de sert kıvama gelir. Pidede kullanılan peynirler, pide yüzeyine eriyerek yayılabilir. Bu kıvamdaki bir pide, pideden beklenen en üstün lezzeti içerir. 
Pidede Bol Malzeme Esastır  Pide, bol malzemeyle birlikte bir lezzet şölenine dönüşür. Hiç kimse, sade bir hamurun üzerinde kısıtlı malzemeyle yapılan bir pideyi beğenmez. Kıymalı bir pide yapılacaksa kıyma, hamurun her köşesine eşit ve bol miktarda dağılmalıdır.
Kaşarlı bir pidede, kaşar peyniri yeterli miktarda kullanılmamışsa, bu gereken lezzeti vermez. Kavurmalı bir pidede de durum aynıdır. Pide için kıyma üretimi özel şekilde yapılmaktadır. Pide için özel olarak çekilmiş kıymalar soğan ile kavrulur. Ardından kıymalı pide için özel hamur hazırlanır ve kıymalar pidenin içerisine yerleştirilerek pişirilir. İsteğe uygun yumurtalı kıymalı pide de mümkündür

Kıymalı pide deyip geçmemek gerekir. Kıymalı pide, yeri geldiği zaman ara bir öğün olabilir yeri geldiğinde öğle ya da akşam yemeği olabilir. Özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olarak görülen kıymalı pide ile birlikte sizler de kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sayede hem açlığınız yatışmış olur hem de kendinize lezzet dünyasından güzel bir ödüllendirme yapmış olursunuz. Her zaman pide çeşitlerinden yararlanmanız ve sıcak sıcak eşsiz lezzetlerle kendini ödüllendirmeniz mümkündür.

Peynirli pidenin lezzetli olması için uyulması gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları, hazırlık aşamasında ve malzemelerin temini sırasında olacaktır. Peynirli pide içi hazırlanırken dikkat edilecek püf noktalarından birkaç tanesi şöyledir: Öncelikle kullanılan peynirin biraz yağlı olması yapılacak olan kalitesini ve lezzetini arttıracaktır. Malzemelerin tazeliği önemlidir. Soğanların kabul olacağı yağın hakiki zeytinyağı olması da sonucun lezzetine katkı sağlayacaktır. İçi hazırlandıktan sonra hamuru ile buluşması için biraz ılımasını beklemek gerekir. Eğer iç hazırlanır hazırlanmaz kaynar şekli ile pidenin içine yerleştirilirse sonuç çok lezzetli olmayacaktır.

Peynirli Pide İçi Nasıl Hazırlanır?
Pide dediğimizde çoğunluk Kıymalı der sanırım.  Ama peynirli diyenler de azımsanmayacak kadar çoktur. Çünkü her iki türünün de iyi yapıldığı takdirde tadına doyulmaz. Siz de evinizin mutfağında lokantada yapılan kadar güzel ve lezzetli yapabilirsiniz. Peynirli pide iç harcı, kıymalı pidenin iç harcı kadar hazırlaması zaman ve uğraş alan bir harç değildir.

Peynirli Pide İç Harcı Malzemeleri;
Beyaz Peynir,
Kaşar Peyniri;
Baharatlar,
Maydanoz,
Yumurta akı,

Peynirli Pide İç Harcı Yapılışı;
Malzemeleri kadar yapılışı da çok kolay olan peynirli içi harcı için tek malzeme peynir geri kalanlar tercihe göre çeşitlenebilir.
Eğer beyaz peynirli bir iç harç istiyorsanız, beyaz peyniri ezin.
Maydanozları ince ince kıyın
Maydanozlarını beyaz peynirin içine katın. Dilerseniz pul biber veya karabiber ekleyebilirsiniz. 
Bu noktada size bir ipucu vermek isteriz. Eğer beyaz peynirinizin içine bir yumurta akı katmanız peynirin erimesini engelleyecek ve hoş bir lezzet verecektir.
Eğer pidenizi kaşar peynirli olarak yapmak isterseniz, kaşarı rendelemeniz yeterlidir.

Kavurmalı pide
Kavurmalı pide kavurmalı iç harç ile birleşerek ağır bir şekilde pişmesi ile elde edilmiş bir pide çeşididir. Nefis bir tattır. Ağır pişmesi ve üstü kapalı olarak pişmesi ile birlikte pidenin iç harcı dış ekmeğinin içerisine ağır ağır siner. Hem koku bakımından hem delezzet bakımından ağır bir şekilde pişmiş olmanın verdiği mutluluğu görebilmek mümkündür. Kavurmalı pidenin etleri özel olarak kesilen hayvanlardan elde edilmektedir. Kesilen etin özel bölümleri kavurmalık şekilde ayarlanmakta ve lokum kıvamında ağızlara layık şekilde lezzetli ürünler ortaya çıkmaktadır. Kavurmalı pide için hazırlanan iç harç malzemelerinin kaliteli şekilde hazırlanması ortaya çıkan ürünün de kaliteli olmasını kolaylaştırır. 

Afiyet Olsun

@erolkaranet - 28.06.2021 - Güncelleme - 04.04.2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.