@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kamu Kurumlarına Sosyal Medya Uyarısı... Sayfaları Kapatın...

Ülkedeki başta bakanlıklar olmak üzere kamu kuruluşlarına haziran başında bir uyarı mektubu gönderen Alman hükümetinin Kişisel Verilerin Korumasından Sorumlu Görevlisi Ulrich Kelber, Facebook yetkililerinin kullanıcı bilgilerinin korunması ve başka platformlarda kullanılmasını engelleme yönünde gereken adımları atmada yavaş olduğunu ifade ederek, ASlam kamu kurumlarının facebook sayfalarını kaldırmasını istedi.

Almanya’nın özel bilgi ve verilerin korunmasından sorumlu, üst düzey etkilisi Federal Bilgi Koruma Komiseri Ulrich Kelber, Facebook’taki devlet devlet kurumu sayfalarının kapatılmasını istedi. Facebook’un veri koruma konusunda güvenli olmadığı gerekçesiyle yapılan uyarıda, sayfalara yıl sonuna kadar süre verildi.

Almanya’da, özel bilgi ve verilerin korunmasından sorumlu üst düzey bir yetkili; Facebook’taki kullanıcı bilgilerinin güvende olmadığını ifade etti. Açıklamayla birlikte devlete bağlı kuruluşların Facebook sayfalarının kapatılması istendi.

Kelber Clubhouse, Tiktok ve Instagram uygulamalarının da benzer eksikliklere sahip olduğunu sözlerine ekledi. Soruşturma sonlanana kadar devlet kurumlarının da bu siteleri kullanmayı bırakmasını tavsiye etti.

AB yasalarına göre, kişisel veriler Avrupa Birliği‘nden yalnızca eş değer katı veri koruma kurallarına sahip bir yargı yetkisi dahilinde ayrılabiliyor. Bu durum Amerika Birleşik Devletleri için geçerli değil. Hükümet basın ofisi Facebook‘tan ek garantiler almaya çalıştı. Ancak ABD şirketi Facebook bunları sağlayamadı.

Federal Bilgi Koruma Dairesi’nin benzer bir uyarıyı daha önce de yaptığını belirten Ulrich Kelber, platform yetkililerinin kullanıcı bilgilerinin korunması ve farklı platformlarda kullanılmasının engellenmesi konusunda yavaş hareket ettiğini ifade etti. Uyarı itibariyle söz konusu sayfaların kapatılması için hesap yönetimlerine 1 yıl süre verilecek. Bu süre içinde Facebook da gerekli adımları atmazsa, ocak ayından itibaren sayfalar zorla kapatılacak.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir