@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKaraköy Otoparkı Tarih Oluyor 

İstanbul'un ilk çok katlı otoparkı
olarak bilinen Karaköy'deki katlı otopark yerini meydan yapılanmasına bırakmak üzere yıkılacak.

 İstanbul'un en güzel manzaralı otoparkı olarak da bilinen Karaköy Limanının bulunduğu yerde 50 yıla yakın bir zamandır 500 araçlık kapasitesi ve altında marka olmuş işyerleri ile bilinen ve İstanbulluların uğrak yerlerinden biri olan Karaköy otoparkı yıkılarak meydan düzenlemesiyle birlikte dinlenme tesisi olarak işlevini koruyacak. Otoparkın yeraltına alınacağı belirtildi.

Beyoğlu Karaköy'de 1976 yılında hizmete açılan 7 bin metrekarelik 600 araçlık çok katlı otoparkın yerine 560 araçlık zemin altı otoparkın inşa edileceği 7 bin metrekarelik alanın ise, Karaköy Meydanı ile birleştirileceği kaydedildi. 2022 yılında başlanmasının planlandığı  ve İBB Meclisi’nde oybirliği ile kabul edilen projenin önümüzdeki süreçte hazırlanıp, ihaleye çıkarılması bekleniyor

Plan değişikliği için hazırlanan teklifte, İstanbul'un tarihi merkezindeki kamusal açık alan ihtiyacını gidermek ve bir su kenti olan İstanbul'da kentlinin denize erişebilirliğini arttırmak amacıyla Karaköy merkezinde düzenlemeye gidildiği belirtildi. Planlama sürecine, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden gelen görüş ile son nokta konuldu.

Karaköy Katlı Otoparkı, İstanbul'un ilk çok katlı otoparkıydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1973-1977 yılları arasında başkanlığını yapan CHP'li Ahmet İsvan tarafından 1976 yılında açılmıştı.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam