@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Göz Damlalarınızın Sizi Kör Edebileceğini Biliyor muydunuz? Belki ilk kez, belki yıllarca göz damlası kullanıyorsunuzdur. Gözlerinize şifa ararken gözlerinize göz damlalarıyla zarar verebileceğinizi hiç düşündünüz mü ?
“Ne olacak ki, altı üstü bir göz damlası” deyip geçmeyin. Göz damlalarının yanlış kullanımı ciddi görme kayıplarına neden olabiliyor.
Geçtiğimiz günlerde göz damlalarının içindeki bazı maddelerin gözümüze ve vücudumuza verdiği zararlardan söz etmiştik. Bu kez damlaların gözümüze yanlış kullanımdan dolayı vereceği zararlardan söz etmek istiyoruz.
“Göz damlalarının yanlış kullanımının sakıncaları”da olur muymuş demeyin. Oluyor. Gelin bir yanlıştan birlikte dönelim ve ilaç diye gözlerimize damlattığımız ilaçların kullanım şeklini öğrenerek onların gözümüze zarar vermesini de önleyelim. 

Göz damlası kullanmadan önce yapılması gerekenler 

  • Önce ellerinizi su ve sabunla yıkayınız. 
  • Doğru şekilde damlattığınızdan emin olmak için mümkünse ayna karşısına geçiniz. 
  • Akıntılı bir göz rahatsızlığınız varsa, önce temiz bir bezle gözünüzü siliniz. 
  • Damlalığın ucunu kontrol ederek, kırık ya da bozuk olmadığından emin olunuz. 
  • İlacın çıkış noktasına elinizi değdirmeyiniz ellerinize, göze ve kirpiklere değdirmeyiniz. Ola ki buralarda bulunan mikroorganizmalar ilaca bulaşabilir
  • Damlanın kapağını mikrop kapabileceği yerlere koymayınız.

Damla damlatıldıktan sonra gözünüzü açık tutun

Damlanın gözün içine tam olarak girmesi ve damladan sonra bir süre gözün açık tutulması gerekir. Aksi takdirde damla ya hiç göze girmez ya da girmiş olsa bile hızla ve sıkıca gözün kapanması ile dışarı çıkar. Böylece damla yeteri kadar etkili olmaz, hatta tamamen etkisiz kalabilir.

Tanıdık tavsiyesi ile göz damlası almayın

Unutmayın, hangi ilaç olursa olsun başkasına yarayan bir ilacın size iyi geleceği garantisi yoktur. Göz damlaları da böyledir. Ona buna danışıp göz damlası kullanmayın. 

Göz Damlası Nasıl Kullanılır

Kendi kendinize damlatıyorsanız
Damlanın kapağını açtıktan sonra Ya sırt üstü yatın ya da başınızı geriye eğin ve tavana bakın. Gözünüz geniş biçimde açık tutarken, tavanda bir noktaya odaklanın. Göz alt kapak hafifçe aşağı doğru çekilerek şişe gözün üzerine getirilir ve bir damla çıkacak kadar şişe çok hafifçe sıkılır.
Damlatma sonrası burun tarafındaki göz kapaklarının birleşme noktasına bir elin baş ve işaret parmaklarıyla 5-10 saniye hafifçe bastırmak damlanın dışarı çıkmasını önleyecek ve etkinliği arttıracaktır. Göz damlasını her iki gözünüzde de kullanıyorsanız, bu prosedürü ikinci göz için tekrarlayın.

Gözünüzden göz kapaklarınıza ve yüzünüze dökülen herhangi bir damlayı emmek ve silmek için temiz bir mendil kullanın.

Şişenin kapağını takın ve sıkıca kapatın. Damlanın ucunu asla bir şeye silmeyin, çünkü bu, ilaca mikrop bulaştırabilir.

Dökülen göz damlalarını temizlemek için ellerinizi yıkayın.

Göze birden fazla çeşitte damla uygulanacaksa aralarında 20 - 30 dakika gibi bir süreç geçsin.  Aksi taktirde iki ilacın da etkinliği azalacaktır.

Şişe açılıp kullanmaya başlanıldığında şişe serin bir yerde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Bu şekilde kullanıldığında şişelerin açıldıktan sonra 4 hafta süreyle kullanılması mümkündür. Bu süreyi takip etmek için ilacı kullanmaya başladığınız tarihi kutu üzerine yazınız. Eğer ilacın kirlendiğini düşünüyorsanız, bu süreyi daha kısa tutmanız gerekir.

Damlayı uyguladıktan kısa bir süre sonra ağızda değişik bir tat ve burunda akıntı hissedebilirsiniz. Bu doğal bir durumdur ve ilacın göz kanallarından burun içine ulaştığını gösterir.

Bazı damlalar damlatıldıktan hemen sonra kısa bir süre gözde yanma hissi yaratabilir. Bu durum göz kuruluğu olan kişilerde daha fazla olabilir. Nadiren hastalarda göz damlasına karşı uzun süreli hassasiyet ve alerjik reaksiyon izlenebilir. Bu durum hızlıca tedavi eden göz doktoruna iletilmelidir.

Aksi belirtilmedikçe göz damlası kullanırken kontakt lens kullanılmamalıdır. Özellikle koruyucu içeren ilaçlar kontakt lenste depolanabileceğinden kontakt lense ve size zarar verebilir.  Genel olarak kullanılan damlaların içinde BENZALKONYUM varsa tedaviniz bitene kadar lenslerinizi takmayın. Damladan sonra lens takacaksanız en az 15 dakika bekleyiniz.

Göz damlası kullandıktan sonra uykuya dalmayınız. Göze damla uygulanıp uyuduğunuz zaman ilacın beyninize doğru yönlenmesine engel olamazsınız. İçindeki maddelerin beyin yapısına ya da kulak kanalına zarar verebileceğini asla unutmayınız

Hem damla hem de pomad uygulanacak ise, önce damla sonra pomad uygulanmalıdır.

Çocuklara uygulama yapılırken bir yardımcı tarafından başı ve elleri tutulmalı, damlaya dokunması engellenmelidir.

Derleme @erolkaranet - 02.06.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.