@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Büyükada Çarşı Cami İnşaatında İlk Kepçe Vuruldu 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın bir cami özlemi daha hayat buluyor. İstanbul Prens Adaları olarak bilinen bölgede yer alan Büyükada'da yeni cami için ilk kepçe vuruldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde “Büyükada sahiline İstanbul’dan da görülebilecek ve Adalar’ın Müslümanlığının simgesi olacak bir cami yapılması” yolundaki hayalinin gerçekleşmesi adına bir adım daha atılmış oldu.


Proje çalışmalarına 2014 yılından itibaren başlanılan ve Büyükada Çarşı Camii Derneği’nin açtığı yarışmaya ülkenin yararına olan her çalışmayı baltalamakla ve siyasi propagandalar yaparak engellemeye çalışan Mimarlar Odası'da mimarlara bu projeye destek vermemeleri konusunda uyarıda bulunmuştu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, meslektaşlarına; Büyükada’nın sosyal ve kültürel dokusuna müdahale anlamını taşıyan cami projesi için açılan yarışmaya “katılmayın” çağrısı yapmıştı.

Mevcut bulunan Çarşı Caminin yerine yapılacak olan yeni cami Adalar ilçesinin en büyük camisi olacaktır. Böylelikle Adalar’ın cuma camisi olması beklenen cami 700 kişinin aynı anda ibadetini yapabileceği yaklaşık 500 metre bir alanda inşa edilecek.


Büyükada Çarşı Camii Derneği'nin açtığı yarışma sonucu birinciliği Emre Can Yılmaz'ın projesi kazanmış, uygulama projesi Mimar Şenol Gökner tarafından yapılarak 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 08.08.2018 tarih ve 5578 numaralı kararla onaylanmıştı.
Kararda, “ İstanbul İli, Adalar İlçesi, Büyükada, 6 pafta, 27 ada, 16 parsele ilişkin, kurulumuzun 22.03.2018 tarih ve 5259 sayılı kararı ile belirlenen geçiş dönemi yapılaşma koşullarına göre hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından plan fonksiyonu ve yapılaşma şartlarına göre uygun görüşü ile iletilen Büyükada Çarşı Camii projesinin düzeltmelerle uygulanmasında 2863 sayılı yasa açısından sakınca olmadığına karar verildi” deniyor.

İstanbul İl Müftülüğü ve Emlak Konut arasında yapılan protokolle cami yapım işini Emlak Konut İdaresi üstlendi. Emlak Konut proje müellifinden muvafakat alarak projeyi yeniden tasarlıyor. Yapılan değişikliklerin kuruldan geçmesinden sonra inşaatın başlaması bekleniyor. Camiye maliyetin büyük bir kısmını üslenen bir işadamının babasının adının verileceği belirtiliyor. 

@erolkaranet - 25.06.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.