@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Diyanet Başkanından Hayatın Olağan Akışına Aykırı Talep Diyanet İşleri Başkanı "şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması " talebiyle Bakanlık onayına sunulmak üzere talepte bulundu. Talebi duyan işletmeler ve uzum yol sürücüleri hayatın olağan akışına aykırı diyerek böyle bir talebin uygulanamaz durumda olduğunu belirtti.
Sabah Gazetesi'nden Fatma Damla Kayayerli'nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gelen yoğun talep üzerine şehirlerarası seyahatlerde otobüs firmalarının namaz saatlerine göre mola vermesi düzenlemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na şehirlerarası otobüs seyahatlerinde mola düzenlemesi yapılması ve değerlendirilmesi için ve bir yazı gönderdi.
Yazıda, “Anayasamızın 24'üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18'inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne; dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır. Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim” dediği belirtildi.

Hayatın Olağan Akışına Aykırı
Konu hakkında bilgisine vurduğumuz şehirlerarası seyahatler yaptıran otobüs firmalarının yetkilileri ve çalışanları namaz saatlerine göre mola verilmesi için yapılacak olan düzenlemenin hayatın olağan akışına aykırı bir talep olarak nitelendirdi. "Böyle bir uygulama özel turlarda bile aksıyor, zamanla yarışan , içerisinde her din ve inanç anlayışı içerisinde farklılıklar olacak yolcuların bulunduğu bir seferde bunu yapmanın imkanı yoktur." diyerek ara ara gelen talepler nedeniyle bazı düzenlemeler gidilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını da belirten ilgililer "Çözüm olsa bunu zaten yapardık. Emirle yasakla bu işler olmaz. Bizim mola saatleri anlaşmalı dinleme tesislerine ve güzergahlar ön plana alınarak düzenlenir. Namaz saatlerine göre mola verme imkanı sabit bir saat olmadığı yazın farklı saatlerde kışın farklı saatlerde ileri geri giden namaz saatleri olduğu için bunu neye göre yapacağız, düşünmek gerekir. Bir de seferlerimizi etkileyen trafik sorunu, yol kapanmaları söz konusu olunca hangi seferi hangi saate uyduracağız. Zaman zaman yolcular arasında namaz kılma talebi yoğunluk halinde gelince zaten şoförlerin inisiyatifinde bir yerde durarak yol kenarında, benzin istasyonlarında bu imkanı tanıyoruz"diyerek yapılacak bir düzenlemenin kağıt üstünde kalmaktan ileri gidemeyeceği belirtildi.

@erolkaranet - 28.06.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.