@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Dijital Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir ?İşi gereği dijital cihazlarla gün boyu çalışmak zorunda olan birçok kişi, dijital cihaz kullanımından sonra ortaya çıkan oküler rahatsızlık ve görme bozukluğu olan dijital göz yorgunluğuna yol açabilir.
Dijital göz yorgunluğu sendromu, bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı esnasında veya kullanımının ardından ortaya çıkan bir dizi oküler yüzey sıkıntısı ve görme problemi olarak tanımlanmaktadır.
Hastaların en çok şikayet ettiği sıkıntılar arasında gözlerde yorgunluk, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, yanma, sulanma; bulanık veya çift görme, yavaş odaklanma, renklerin algılanmasında bozulma ve baş ağrısı yer alır.
Bu problemler pek çok kişide bu tür ekranların kullanımına bir süre ara verilmesi ile hafiflerken, özellikle altta yatan göz kuruluğu, alerji, ve benzeri göz problemleri olan kişilerde mevcut göz hastalığının kötüleşmesine yol açarak yaşam kalitesini ve göz sağlığını bozabilir. Yapılan çalışmalarda bu durumun iş yaşamında üretkenliği %40’a kadar azaltabileceği ortaya konmuştur.
Dijital göz yorgunluğunun en yaygın ve rahatsız edici semptomları, göz yorgunluğu ve kuruluğudur.(1) Teknoloji ile sınırsız bir şekilde içli dışlı olduğumuz bu çağda, her yıl milyonlarca insanın bu sorun için göz doktorlarını görmesi şaşırtıcı değil.
Birleşik Devletlerdeki yetişkinlerin yaklaşık %70’i dijital göz kasılması belirtilerini yaşıyor(2,) %73’ünde belirtilerin olduğu bildirilen 20’li yaşlardaki yetişkinler bu durumdan en çok etkilenen kitleyi oluşturuyor.(3)

Dijital Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Dijital Göz Yorgunluğu semptomlarını tanıyabilmek önemlidir. Böylece göz yorgunluğunu önlemek ve en aza indirmek için doğru tedbirler erkence almaya başlayabilirsiniz. gereğinden parlak dijital ekranlar genellikle bu sorunun arkasındaki baş suçlularıdır.
Dijital göz yorgunluğu sendromu, "bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı esnasında veya kullanımının ardından ortaya çıkan bir dizi oküler yüzey sıkıntısı ve görme problemi" olarak tanımlanmaktadır. Hastaların en çok şikayet ettiği sıkıntılar arasında ;

 • Gözlerin çok sulu veya alışılmadık şekilde kuru olması
 • Gözlerde kızarıklık, kuruluk, yanma, sulanma
 • Gözlerde yorgunluk
 • Yavaş odaklanma, renklerin algılanmasında bozulma 
 • Gözlerde yanma veya kaşıntı hissi
 • Bulanık veya çift görme
 • Göz çevresi ve alında ağırlık hissi, Boyun, omuz veya sırtta sık görülen baş ağrısı ve ağrı
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Odaklanmada zorluk
 • Gözlerini açık tutmada zorluk

Yukarıda sayılanlar gibi belirtiler, işlerinin büyük bir kısmını veya tamamını dijital ekranlar, bilgisayar ekranları yada mobil cihaz ekranları karşısında yapan kişiler için sıklıkla gözlemlenen durumlar. Bir kişinin dijital cihazlarda geçirdiği saat sayısının hiç kuşkusuz bir rolü olmasına rağmen (Yetişkin Amerikalıların %30’u dijital cihazlarla günde 9 saatten fazla zaman geçiriyor!(3), ekran tipleri ve cihazlar arasında geçiş yapmak da birçok kullanıcı için sorun yaratabiliyor. Örneğin, yansımalar ve parlaklık değişimleri kullanıcıların şaşı bakmasına veya rahatsızlığı azaltmak için gözlerini kısmen kapatmalarına yol açabiliyor.

Parıltı, yansımalar ve parlaklık değişimleri, en sonunda gözyaşı dengesizliğine ve kuru gözlere neden olan göz kırpma sorunlarına yol açar. Bulgular, yoğun bilgisayar ekranı kullanımının göz kırpma oranlarında azalmaya, dolayısıyla da gözyaşının normal dağılımını bozarak korneanın açıkta kalmasına yol açtığını göstermiştir.(4)

Fakat asıl önemli olan göz kırpma sayısı değildir. Bu göz kırpmaların bütünlüğü de gözyaşı dengesini etkiler. Yetersiz göz kırpma sadece oküler yüzeyi yeteri kadar kaplamamakla kalmaz, aynı zamanda görme keskinliğini de azaltarak bulanık görmeye neden olabilir.(4)

Kontakt lens kullanıcıları bu kuruluğu gözlük kullanıcılarına göre daha güçlü bir şekilde hissederler.3 Dijital cihazlar kullanan kontakt lens kullanıcılarının %85’e kadarı en az bir kurulukla ilgili belirti gösterirken, lens kullanmayanların %71’i bu belirtileri göstermektedir.(2)

Hastaların %90’ı dijital cihaz kullanımından kaynaklanan oküler rahatsızlıklarını göz doktorları ile konuşmamaktadır, çoğu bununla ilgili yapacak bir şey olmadığını varsayar. Şimdi hasta ile konuşmaya başlama zamanıdır.

Sorulabilecek bazı önemli yaşam tarzı soruları:

 • Hangi tip dijital cihazları (akıllı telefon, tablet, dizüstü, vb.) kullanıyorsunuz?
 • Dijital cihazlarınızı günde kaç saat kullanıyorsunuz?
 • Dijital cihazlara uzun süre baktıktan veya dijital cihaz kullanarak uzun bir gün geçirdikten sonra, gözlerinizi nasıl hissediyorsunuz?

Bazı göz bakımı profesyonelleri dijital göz yorgunluğunu, daha sık göz kırpma, dijital ekranlara bakmaya sık sık ara vererek uzak mesafedeki nesneler bakma (20/20/20 kuralı), dijital metinlerin büyüklüğünü artırma veya iş istasyonuna olan mesafeyi ayarlama gibi davranışsal tavsiyeler vererek ele alıyorlar. Ancak, bu tür tavsiyelerin başarısı, çoğu durumda pratik olmama veya hastanın unutkanlığı nedeniyle sınırlı gibi görünüyor.
Bazı göz doktorları ürün önerilerinde bulunuyorlar, fakat bunlar da ancak kısmi çözümler olabiliyor. Bu ürünler arasında ekran filtreleri, bilgisayar gözlükleri veya kurulukla ilgili belirtileri ortadan kaldırabilecek kontakt lensler yer alıyor. Kontakt lens kullanıcıları için, dijital göz yorgunluğu lensin malzemesinde, optik tasarımında ve/veya lens bakım solüsyonunda bir değişiklik ihtiyacını gösterebilir, bu nedenle hastalarla kapsamlı bir konuşma yapmak en iyi aksiyonun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Güneş İçin Güneş Gözlüğü, Bilgisayar İçin Bilgisayar Gözlüğü
Güneş gözlüğü ile gözlerimizi güneşten koruyabildiğimiz gibi, göz yorgunluğundan korunmak için özel bilgisayar gözlükleri de takabiliriz. Bilgisayar ekranlarını grafik tasarım için kullanan profesyoneller bundan pek yararlanamayabilir, çünkü bu gözlükler gördüğünüz renklerde karışıklığa neden olabilir. grafik işleri ile ilgili değilseniz bu gözlükler sizin için harika bir çözüm olabilir.

Sonuç, Dijital göz yorgunluğu tedavisinde en önemli basamak göz doktorunca yapılacak detaylı muayene ile kişide başka bir göz probleminin olmadığının ortaya konması, hastanın bilgilendirilmesi ve kişiye özel tedavi yönteminin geliştirilmesi ile olacaktır.

Kaynak : (CooperVision)

(1) Meyer D, Huenink S, Rickert P, Kollbaum P, Chamberlain P., Yumuşak kontakt lens kullanıcılarında göz yorgunluğu ile ilişkilendirilen semptomlar. Bildirinin sunulduğu yer: Amerikan Optometri Akademisi Yıllık Toplantısı; Ekim 2015; New Orleans, LA, ABD.
 (2) Hall L, Coles-Brennan C. Dijital göz kasılması: Daha fazla ekran süresi = Daha fazla dijital göz kasılması. Kontakt Lens Spektrumu. 2015;30:38-40.
( 3) Dijital çağda oküler yorgunlukla yarışmak \[Clinical Education]. Kontakt Lens Spektrumu. 2016;31:3-10.
 (4) Portello JK, Rosenfield M, Chu CA. Göz kırpma oranı, eksik göz kırpma ve bilgisayar görme sendromu. Optom Vis Sci. 2013;90(5):482-487.        

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.