@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamCezaevlerine Kitap Kampanyası Devam Ediyor
 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında ‘Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü’ sonrası cezaevlerine kitap yağmaya başladı. 

Ceza İnfaz Kurumları’ndaki eğitim ve iyileştirme çalışmaların, hükümlüleri yeniden aile ve topluma kazandırılması adına çok önemli bir süreç olarak nitelendirilen "Bir Kitap Bir Umut "sloganıyla yürütülen ve 15 Haziran'a kadar sürecek olan “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgisiyle devam ediyor.

Yapılan açıklamada, kampanyaya katılmak isteyenlerin belirlenen adreslere posta / kargo yoluyla gönderebileceği, bulundukları il veya ilçelerdeki adalet sarayları önünde veya şehir merkezlerinde bulunan kitap bağış stantlarına kitaplarını teslim edebilecekleri belirtildi.

Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan kampanya için başta adliyeler olmak üzere birçok noktada, 7 bağış kumbarası ve 220 stant kuruldu. Kurulan bağış noktalarına gelen vatandaşlar ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ceza infaz kurumları için getirdikleri kitapları bu noktalardan bağışlayarak kampanyayı destekliyor.

HANGİ KİTAPLAR GÖNDERİLECEK

Kitap Bağış Kampanyası kapsamında kitap ve yayınların hakkında mahkemelerce yasaklama ve toplatma kararı olmayan ancak 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 62’nci maddesinin 3’üncü fıkrasında yer alan ‘‘Kurum disiplinini, düzenini veya güvenliğini bozan ya da tehlikeye düşüren, hükümlülerin iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştıran yahut müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilmez.’’ hükmü gereğince uygun nitelikte olması gerekmekte. 

Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla kampanya çerçevesinde Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerine kitap bağışında bulunarak bir insana umut olabilirsiniz. 

Ceza infaz kurumları bünyesinde bulunan kütüphanelerden faydalanan tutuklu ve hükümlüler Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında halk kütüphanelerinde bulunan milyonlarca kitaba da erişebiliyor.


Haber : @erolkaranet Foto : CTE

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam