@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamAvukatlar, Haksız Rekabete Sebep Olan Şirkete Ceza Yağdırdı 

İstanbul Barosu Avukatlarından bir grup tarafından 2016 yılından beri avukatların haklarını korumak amacıyla kurulan grup, hukukçu olmadıkalrı halde danışmanlık firması adı altında faaliyet gösteren kuruluşlara savaş açtı. Gruptan yapılan açıklamada "Reklam Kurulu, reklamın mecrasına göre çeşitli para cezaları uygulamaktadır. İnternet aracılığı ile gerçekleşmiş hukuka aykırı reklamlar için 114.326-TL (2021 yılı değeri) idari para cezası uygulamaktadır. Hasar danışmanlık şirketleri, daha çok internette reklam yaptıklarından dolayı ihlal başına bu miktarda para cezaları uygulanması beklenmektedir." denildi.
Grup, yaptığı açıklamada ceza verilmesini sağladıkları firmalar hakkımda şu açıklamayı yaptı. "Avukatlarla haksız rekabet yaratarak, hukuki danışmanlık, hasar tazminat danışmanlığı ve değer kaybı tazminatları dava / takip hizmeti veren hasar danışmanlık şirketlerinden 7 tanesini Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kuruluna şikayet ettik.
Bu konuyla mücadele eden barolar, hasar danışmanlık şirketleri hakkında bugüne kadar sadece Avukatlık Kanunu’nun 35., 48 ve 63. maddelerine göre suç duyurusu yapıyorlardı. Cezai takibat anlamında önemli olan bu yol, bu şirketler aleyhine ekonomik bir ceza sağlamıyordu. Bundan böyle, baroların ve tüm avukat meslektaşların bu konudaki şikayetlerini Reklam Kuruluna da ulaştırmaları, mesleğimizle haksız rekabet içinde olan ve yurttaşların haklarını zayi eden bu şirketlerle mücadele alanında yeni ve etkin bir yol açılmasını sağlayacaktır. (Dilekçe örneği ve e-devlet başvuru linki için tıklayınız ) Bilindiği üzere Reklam Kurulu, ticari reklamlarda uyulması gereken ilkeleri belirleme ve haksız ticari uygulamalara karşı tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemeleri yapma, bu hususlar çerçevesinde inceleme ve gerektiğinde denetim yapma, inceleme ve denetim sonucuna göre, 6502 sayılı Kanunun 61’inci madde hükümlerine aykırı reklamları durdurma ve/veya aynı yöntemle düzeltme ve/veya para cezası veya gerekli görülen hallerde üç aya kadar tedbiren durdurma cezası verme hususlarında görevlidir.
Reklam Kurulunun 19 üyesi içinde, Türkiye Barolar Birliği adına bir meslektaşımız, Tüketici Federasyonları adına da bir meslektaşımız olmak üzere toplam 2 meslektaşımız yer almaktadır."

Kaynak : Avukat Hakları Grubu

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam