@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Arabistan'da Kadınlar Mahremsiz Hac Yapabilecekler
Suudi Arabistan alışılagelmiş olan kararlarını değiştirmeye devam ediyor. Yıllardır kadınların mahremsiz olarak hac ve ımre yapmasının yasak olduğu ülkede bu yasak 2021 haccı ile birlikte kaldırıldı.
Al-Arabiya gaztesinin verdiği habere göre, Suudi Hac ve Umre Bakanlığı, bu yılki yerli hacılar için yayınlanan kayıt kılavuzlarında, kadınların kayıt yaptırmak için bir erkek vasi sahibi olmalarına gerek olmadığını ve bunu diğer kadınlarla birlikte yapabileceklerini söyledi.
Bakanlık, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "kadınlar mahremsiz (erkek vasi) ve diğer kadınlarla birlikte kayıt yaptırabilir" denildi.

Kadınlar Üzerindeki Vesayet İptal Edildi.

Suudi Arabistan'ın yaptığı yasal değişikliklerden bir diğeri de Suudi kadınların artık babalarının veya erkek vasilerinin rızasına ihtiyaç duymadan kendi başlarına yaşayabileceklerine de imkan tanıdı.
"Yetişkin bir kadının nerede yaşayacağını seçme hakkı vardır. Bir kadının vasisi, ancak kadının suç işlediğine dair bir kanıtları varsa onu ihbar edebilir" şeklinde getirilen yeni yasa ile birlikte değişti ve aileleri yalnız yaşamayı tercih eden kadınlar hakkında daha önce dava açabilirken, son değişiklikle dava açamayacaklar.
2019'da Krallık, kadınlara bir erkek vasinin onayı olmadan yurt dışına seyahat etme izni vermişti.


Haber @erolkaranet - 15.06.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir