@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Anayasa Mahkemesine Başvurduğunuzda Ceza Yiyebilirsiniz.Hak arama yollarından biri olan Anayasa mahkemesi vatandaşın yenilen hakları için son müracaat yeridir. Ancak buraya yerel bir mahkemeye gider gibi gidemezsiniz. Müracaat edemezsiniz  Hakkınızı kazanmak için gittiğiniz bu kapı ceza yiyebileceğiniz kapı da olabilir. Neden mi buyrun Mersinli vatandaşın yaşadığı size örnek olsun. 

Beş yıl boyunca aracı çalındığı halde boş yere vergi ödediğini ve bunun hak ihlali olduğunu iddia eden şahsa, Anayasa Mahkemesi ceza verdi.
Mersinli bir vatandaş, aracının çalındığını, buna karşın 5-6 yıl boyunca kendinden vergi alındığını belirterek, verginin iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Adalet Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’ye; aracın tescil kaydının 2018’de noterlikçe silindiğini, vergi mükellefiyetinin 2012 itibariyle terkin edildiğini bildirince, ihlal talebi reddedildi. Anayasa Mahkemesi; bu konu hakkında bilgi vermeyerek, başvuru hakkını kötüye kullandığı gerekçesiyle başvurucuya 2 bin TL disiplin cezası verdi.
Başvurucunun hukuk yollarını usulüne uygun olarak tüketmediğini savunan bakanlık, vatandaşın, Mersin 1. Vergi Mahkemesi’ne açtığı davanın, dilekçesinde eksikler olması nedeniyle reddedildiğini ancak Konu’nun eksikleri gidererek başvurusunu yenilemediğini kaydetti.
Bakanlık ayrıca, başvurucunun; Anayasa Mahkemesi’ni trafik tescil kaydının silinmesi ve ödenen vergilerin reddedilmesi ile ilgili bilgilendirmediğini, bu nedenle bireysel başvuru hakkını kötüye kullanması nedeniyle, cezalandırılması gerektiğini belirtti.
Başvurucu, Adalet Bakanlığı’nın görüşü karşısında beyanda bulunmadı.
Bakanlık görüşü doğrultusunda, başvurunun maddi ve hukuki açıdan temellendirilip temellendirilmediğini incelemeyen Yüksek Mahkeme; şahsın başvurusunun değerlendirilmesi açısından esaslı bir unsur hakkında Anayasa Mahkemesi’ne bilgi vermediğine, bu nedenle başvuru hakkını kötüye kullandığına hükmetti.
Yargılama giderlerini başvurucunun üzerine bırakan Yüksek Mahkeme davayı reddederken, ayrıca 2 bin TL disiplin cezasını onayladı

Kararın tam metni için buraya tıklayınız

@erolkaranet - 26.08.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.