@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Efes Ören Yerine Götürüyoruz. Evinizden işyerinizden , nerede olursanız olun istediğiniz zaman sizlere müze gezisi..Hem evinizde oturun hem de müzeleri gezerek yeni keşifler, yeni bilgiler edinin..

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seyahatseverlere sunulan ve tarihin izlerini gezip görebileceğiniz  sanal müzelerden Efes Örenyeri gezmek de bir tık uzağınızda 

Antikçağ’ın Anadolu başkenti Efes son derece görkemli bir metropolis. Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta olan bu mega antik şehir, Dünya Miras Listesi'ne de girdi. Anadolu'nun ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, antik dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı'nın da Efes'te olması önemini artırıyor. Efes Örenyeri'nde başta Hellenistik ve Roma olmak üzere; farklı uygarlıklara ait üst düzey kentleşme, mimarlık ve din tarihinin simgeleri bulunuyor.

Efes, tarih öncesinden başlayarak Hellenistik, Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı Dönemleri boyunca kesintisiz yerleşim gördü ve her zaman politik ve ticari bir merkez oldu. M.Ö. 7000 yıla kadar uzanan tarihi boyunca bilim, kültür ve sanatta önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli metropollerinden. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı ve önemli bir liman kentiydi. Bu konumunu hiç kaybetmeden gelişmeyi sürdürdü.

Yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçi ağırlayan antik kentteki kazıların geçmişi 125 yıla yaklaşıyor. Henüz tamamı ortaya çıkarılamayan Efes, Anadolu arkeolojisine yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor.

Aralarında üç kilometre olan; "aşağı” ve "yukarı” diye adlandırılan iki kapısı bulunuyor. Efes Örenyeri ile özdeşleşen en ünlü kalıntı, muazzam sütunlarıyla hayranlık uyandıran "Celcus Kütüphanesi". M.S. 2. Yüzyıla tarihlenen bu kütüphane, İskenderiye ve Pergamon'dan sonra, antik çağın en önemli kütüphanelerinden biridir. İmparator Hadrian adına yapılmış olan Kuretler Caddesi üzerinde bulunan Hadrian Kapısı ve Hadrian Tapınağı da dikkat çeken yapılar arasındadır. Antik Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemision, yaklaşık 25 bin kişilik oturma kapasitesiyle büyük tiyatro, stadyum, ticaret ve devlet agoraları, Hestia Tapınağını (şehrin kutsal ateşi) içinde bulunduran Prytaneum, yaklaşık 1800 kişilik odeon (meclis ve konser salonu) ve antik liman da görülmesi gereken diğer kalıntılar.
Örenyeri sınırları içindeki Yamaçevler kendi içinde ayrı girişe sahiptir. Hz. Meryem'in İsa'nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği Meryem Kilisesi de mutlaka görülmeli.

Buraya tıklayarak Efes Örenyeri görebileceksiniz.

İyi gezmeler...

FOR ENGLİSH - Ephesus Archaeological Site

Ephesus, the capital of the ancient city of Anatolia, is an extremely splendid metropolis. This mega ancient city, whose unique architectural monuments have been standing for thousands of years, has entered the World Heritage List. Based on Anatolia's mother goddess (Kybele) tradition, the Temple of Artemis, one of the Seven Wonders of the ancient world, also increases the importance of Ephesus. The Ephesus Archaeological Site has symbols of high-level urbanization, architecture and religious history belonging to different civilizations, especially Hellenistic and Roman.
Ephesus, starting from the prehistoric times and throughout the Hellenistic, Roman, Byzantine (Eastern Roman), principalities and Ottoman period, was always inhabited and was a political and commercial center. Ephesus played an important role in science, culture and art throughout its history dating back to 7000 BC, and was one of the most important metropolises in the ancient world. It was a major gateway and a port city between East and West (Asia and Europe). It continued to evolve without losing its position.
The history of excavations in the ancient city, which hosts an average of 1.5 million visitors per year, is approaching 125 years. Ephesus, which has not yet been fully uncovered, continues to bring new dimensions to Anatolian archaeology
It has two gates, called "down” and "up”, which are three kilometers away from each other. The most famous remains identified with Ephesus Archaeological Site is the " The Library of Celcus ", which is breathtaking with its enormous columns. This library which dates back to the 2nd century, is one of the most important antique libraries in the ancient world ranked after Alexandria and Pergamon. The Hadrian Gate and the Temple of Hadrian are among the prominent structures on Kuretler Street, built in the name of Emperor Hadrian. The other ruins worth seeing are; Artemision (The Temple of Artemis), one of the Seven Wonders of the ancient world, the big theatre with its 25,000-seating capacity, stadium, trade and state Agoras (market place), Prytaneum which has Temple of Hestia (Holy fire), 1,800-seating capacity Odeon (assembly hall and concert hall) and the ancient harbor
The house of the Virgin Mary, where in 431 A.D, the Third Ecumenical Council proclaimed Mary’s title of “Mother of God”, must also be seen. Yamaçevler, within the borders of archaeological site has a separate entrance. (False Information: The House of Virgin Mary is not in the vicinity of archaeological site and hence doesn’t have an entrance under our ministry. St. John Archaeological site is not in Ephesus Arcaeological site but in a different location)


Bilgiler MÜZE.Gov.Tr den alınmıştır

Derleme @erolkaranet -15.05.2021

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.