@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ramazan Ayını Uğurlarken Ne Yapmalı11 Ayın Sultanı Şehr-i Ramazan'ın bitmesine bir gün kaldı. Ancak onun bize kattığı güzel alışkanlıklarla Ramazandan sonraki hayatımızı güzelleştirmeye devam etmeliyiz.

Sayılı günler gelip geçti ve Ramazan ayını uğurlama zamanı geldi. İçimizi kaplayan hüznün yerini bayram sevinci alacak. Aslında gün gelecek bayram sevincini tam yaşayacağız, çünkü o gün sadece oruçlular için açılan Reyyan kapılarından Allah'ın izniyle cennete gireceğiz: Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. 'Oruçlular nerede?' diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez" (Buhârî, Savm 4).

Rahmet ve bağışlanma mevsimi olan Ramazan’ı Allah’ın emirlerine uyarak, kötü söz söylememeye, kötü davranışta bulunmamaya gayret ederek geçirdik. Uykumuzu bölüp kalktık. Malımızdan infakta bulunduk. Zekatlarımızı , fitrelerimizi canı gönülden yoksullara verdik. Malımızı ve soframızı paylaştık. 

Duaların geri çevrilmediği iftar ve sahur vakitlerinde, Rabbimizden bağışlanma talebinde bulunduk. 

Allah’a kullukta devamlılık esastır. Ramazandaki ibadet heyecanının daha sonra da devam ettirilmesi gerekir. Ramazan’da yoksullara yardım eden sonrasında da muhtaçları gözetmeli, kul hakkı yememek için titizlik göstermelidir. Ramazanda kötü sözlerden uzak kaldığımız gibi sonrasında da başkalarını incitmemeye dikkat etmeliyiz. Bu konularda Rabbimiz’den yardım dilemeliyiz. Kur’an’la olan ilgimizi kesmeyelim.

Ramazan ayındaki tevbelerimize bağlı kalarak her gün biraz daha iyi ve güzel insan olmak için çaba göstermeliyiz. “Eğer siz sâlih/güzel davranış sahibi bir kimse olursanız, şunu bilin ki Allah, kötülükten yüz çevirerek tevbeye yönelenleri son derece bağışlayıcıdır.” (el-İsrâ, 25). Rabbimiz tevbe ederek sâlih amellere yönelen kullarını her türlü sıkıntıdan kurtarır. 

11 ayın sultanı Ramazan, feyziyle, bereketiyle geldi. Hem gönül ve ruhlarımıza hem de bedenlerimize dokunup geçti. Ne mutlu, Ramazan ayına ulaşıp, onun kıymetini bilip, hakkıyla değerlendiren ve mükâfat olarak da bayrama ulaşanlara...

ŞEVVÂL ORUCU

Allah'a önce farzlarla, sonra da zorunlu ibadetlerin dışındaki nafilelerle yaklaşılır. Bu açıdan Hz. Peygamber'in Ramazan'dan sonraki şevvâl ayında nafile oruç tutmanın faziletine dair "Kim Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur" şeklindeki sözleri (Müslim, "Sıyâm", 204) önemlidir. Bu orucun bayramın hemen ardından ara verilmeden tutulması daha faziletli sayılmakla birlikte aralıklarla tutulması da mümkündür. Allah Ramazan ayında yaptığımız ibadetlerimizi kabul etsin. Evlerimize ve işlerimize huzur ve bereket versin.

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.