@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Polisler İçin Çok Önemli Karar Alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü, polislerin görüntülerinin alınmasını yasaklayan genelge yayımladı. Polisler arasında memnun eden karara halkın huzurunu bozma eylemlerine sıkça katılan çevrelerce tepki geldi. 

Bugüne kadar, medya çalışanlarının ve sivil vatandaşlarca çekilen polisİye olaylardaki görüntüler polislerin hedef olmasına neden oluyordu. Emniyet  Genel Müdürlüğü'nce açıklanan genelgeye göre, bundan böyle toplumsal olaylarda polislerin görüntü ve seslerinin kaydedilmesi yasaklandı. Görevli polisler ile sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği"nin savunulduğu genelgede, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği ifade edildi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi yer alıyor.

Polis karşıtı çevrelerin tepki gösterdiği karar Emniyet camiasında son derece geç verilmiş ve memnun edici bir karar olarak nitelendirilen genelgede "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi" ifadelerinin yanı sıra  "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi" ifadelerine yer verildi.

İşte o genelgeYorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam