@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nane'nin Mucizesi
Nane, güzel kokuya ve ferahlatıcı bir tada sahip olmasının yanı sıra ağız kokularından kurtulmanıza yardımcı olabilen müthiş bir ferahlatıcı bir bitki. Vücudunuz dışında cilt, saç için birçok başka sağlık yararları vardır.

Taze ve kurutulmuş olarak mutfaklarda kullanılmasının yanı sıra diş macunu, tıraş jeli, sakız, nefes tazeleyici, şeker, çay, balsam, yağ ve nane aromalı inhalatörler gibi pek çok üründe de en çok kullanılan nanenin sayısız çeşidi de bulunmaktadır. Ve dünya çapında herkesçe bilinmektedir. Ayrıca sunduğu mükemmel cilt bakım faydaları sayesinde kozmetik ürünlerinde yaygın bir bileşendir. Genellikle nemlendiricilerde, temizleyicilerde, saç kremlerinde, dudak balsamlarında ve hatta şampuanlarda bulunur. Bu ürünler genellikle cildinizde “soğutma etkisi” olduğunu iddia eder, ancak nane cilt bakımı konusunda sayısız başka avantajlar sunar.

Doğru malzemelerle kullanıldığında, nane, gözeneklerinizi sıkılaştırıp cildinizdeki nemi kilitler. Ayrıca kuru ve kaşıntılı cildi yumuşatır ve sakinleştirir. Nane, cildinizi tonlamak için kullanılabilecek hafif bir büzücüdür. Madde kir ve pisliği gözeneklerinizden uzaklaştırır ve sizi daha yumuşak, daha yumuşak ve iyi nemli bir cilt ile bırakmalarını sağlar. Kir ve yağ gözeneklerinize yerleştiğinde ve tıkandığında siyah nokta oluşur. Yukarıda da belirtildiği gibi nane gözeneklerinizi temiz tutar ve sıkar. Bu siyah noktalardan kurtulur ve tekrar oluşmalarını önler.

İşte cilt sağlığı ile ilgili olarak naneden gelen faydalar

 • Çeşitli Cilt Sorunlarını İyileştirir
  Nane çoğunlukla çeşitli cilt sorunlarını gidermek için kullanılan topikal kremlerde kullanılır. Yatıştırıcı özellikleri, kızarıklıklar, zehirli meşe ve zehirli sarmaşıklar için etkili bir tedavi olmasını sağlar. Cilde güçlü bir iyileştirici etki verir. Nane sivilce ve sivilce tedavisi için geleneksel bir ilaçtır. Akne eğilimli cilt üzerinde harikalar yaratan güçlü anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Nane yaprakları, sivilcelerle mücadelede mükemmel olan salisilik asit içerir. Naneden elde edilen nane suyu etkili bir cilt temizleyici olarak işlev görür. Yüksek miktardaki antioksidanlar, serbest radikal aktiviteyi önlemeye yardımcı olarak size daha sağlıklı, temiz ve genç bir cilt sağlar. Naneyi yüz maskesi şeklinde de kullanabilirsiniz. 
Nasıl Kullanılır ?
Bunun için ezilmiş nane yaprakları ve balı karıştırın. Cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.
 • Yağlı ve Yağlı Cildi Tedavi Eder
  Nane yaprakları, yağlı ve yağlı cildi tedavi etmek için çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane içerisindeki mentol, doğal olarak yağsız bir cilde kavuşmaya yardımcı olan yağ bezlerinden yağ salgılanmasını azaltır.
Nasıl Kullanılır ?
Yüzünüze taze öğütülmüş nane yaprakları sürün
10 dakika bekletin.
En iyi sonuçları elde etmek için macuna bal da ekleyebilirsiniz.
Yıkayın ve kurulayın.
Optimum faydayı elde etmek için nane ezmesini jojoba yağı veya aloe vera ile de karıştırabilirsiniz.
 • Sıkıştırıcı, Antiseptik ve Anti İnflamatuar Özellikler:
  Nane, cildin pH seviyelerini dengelediği bilinmektedir. Bu, ciltteki aşırı yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur ve böylece genel akne ve çatlakları azaltır. Nane'nin büzücü, antiseptik ve anti enflamatuar özellikleri ciltte sivilce, siyah nokta, kızarıklık ve kızarıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur. 

Nasıl Kullanılır ?
Normal yüz yıkamanıza 2 damla nane yağını karıştırın
Bunu kullanarak yüzünü günde iki kez yıka.
Ayrıca akne ve deri döküntülerini tedavi etmek için bu yağdan bir veya iki damla gece kreminize veya nemlendiricinize karıştırabilirsiniz.

 • Güneş ve Güneş yanığı ile savaşır:
  Nane, zengin bir A ve C vitamini kaynağıdır ve güneşte bronzlaşma ve güneş yanığı gibi güneşle ilgili problemlerle mücadelede yardımcı olan folatlar ve omega 3 yağ asitleri içerir.
Nasıl Kullanılır ?
Güneşte bronzlaşmak için nane yaprağı salçasını yüzünüze uygulayabilir veya topikal olarak nane yağını kullanabilirsiniz.
Ancak doğrudan yüzünüze nane yağı kullanıyorsanız, cilt iltihabını önlemek için biraz yağ ile seyreltin.
Nane, cilt kanseri hücrelerinin oluşumunu engelleyen Perilil alkol adı verilen bir besin içerir.

 • Ağrıyan Ayaklarınza Nane
  Nane, özellikle spor yapanların yorgun düşen, ağrıyan ayakları içinde ideal bir koruyucudur. Ayak ağrılarını tedavi etmeye de yardımcı olabilir. Nane suyu ile ayak ve bacaklarınızı banyodan sonra durulayın. Mantar gibi enfeksiyon hastalıklarından ayakları korur.
Nasıl Kullanılır ?
Yağı ayaklarınıza masaj yapın ve gece boyunca bırakın.
Nane yağı, etkilenen bölgelere yağı sürterek selülit çizgisini azaltmak için de kullanılabilir.
Nane yağı cildi temiz tutar ve cilt enfeksiyonlarını ve lekeleri önler.

 • Nanenin Saç Faydaları
  Nane sadece cilde sağladığı faydalarla tanınmaz. Saç gençleştirme yeteneği ile aynı derecede ünlüdür. Nane, saçla ilgili sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Saç için bazı nane kullanımları şunları içerir:
 •  Etkili Saç Toniği:
  Nane yağı, çay ağacı yağı, hindistancevizi yağı, hint yağı ve hatta E Vitamini yağı gibi diğer uçucu yağlarla karıştırıldığında etkili bir saç toniği görevi görür.
 • Doğal bit, sivrisinek, sinek kovucu:
  Nane doğal bir böcek kovucudur. Saça nane yağı sürmek sizi bitlerden kurtarabilir. 
Nasıl Kullanılır ?
Saçınıza nane yağı ile düzgün bir şekilde masaj yapın
Saçınızı yıkamadan önce 24 saat bırakın.
Bitlerden tamamen kurtulmak için bunu haftada 3 kez tekrarlayın.
Alternatif olarak, herhangi bir cilt tahrişi yaşarsanız, nane yağını zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.
Nane yağı ayrıca kepekle ilişkili kaşıntı hissini de azaltır.

 • Saç Büyümesini Destekler:
  Nane yağı kafa derisine masaj yapıldığında karıncalanma hissi verir, bu da yağın pH seviyelerini dengelemeye çalıştığı anlamına gelir. Bu, aşırı yağ üretiminin etkisini nötralize etmeye yardımcı olur. Böylelikle saçın yağlanmasını azaltır. Bu, saç köklerini uyarır ve kafa derisindeki kan dolaşımını artırarak saç büyümesini destekler.
 • Saç Köklerini Nemlendirir:
  Nane, size pürüzsüz, parlak ve yumuşak saçlar vermek için saç köklerini içeriden nemlendirir. Elinize birkaç damla nane yağı sürün ve saçınızı düzleştirin. Üstelik nane yağı yağlı değildir ve saçınıza hoş bir koku bırakır. Saç koruyucu serum olarak saç düzleştirme aletleriyle de kullanılabilir.
 • Koyu halkalar sayısız faktörden kaynaklanıyor olabilir ama nane antioksidan içeriği ile onları azaltabilir ve önleyebilir. Nane içindeki antioksidanlar cildinizi iyileştirir ve canlandırır. Gözünüzün altındaki cilt kırılgandır ve hasara meyillidir - antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek zararsız kalmasını sağlar.
 • Nane topikal uygulaması kan dolaşımını hızlandırarak cildinizin iyi beslenmesini sağlar. Bu, cildinizi gençleştirir ve sağlıklı tutar. İçeriği ayrıca cildinizi sağlıklı ve hasarsız tutan antioksidanlar açısından da zengindir.
 • Cildinizin beslenmesini ve nemlenmesini sağlamak yaşlanmayı yavaşlatmanın tek yoludur. Nane, cildinize kan dolaşımını hızlandırıp nemlendirdiği için kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu da geciktirir.

Nane yapraklarının salisilik asit içeriği, düzgün hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerini gevşeterek yenilerinin sağlıklı olmasını sağlar. Bu, sivilce izlerini soldurarak net bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

Nanenin Sağlığa Faydaları

Birkaç modern araştırma,  Nanenin sayısız faydasını ortaya çıkarmıştır. Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, kuru öksürük, ateş, titreme, kilo vermeye yardımcı olmak, mide bulantısını önlemek  ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklarda yorgunluk ve baş ağrısından kurtulmak, bir dizi sağlık koşulunun tedavi edilmesine yardımcı olan analjezik, estetik, büzücü, dekonjestan, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Nane ayrıca astım, hafıza kaybı ve cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır.

Nane yaprakları sağlık yararları şunları içerir:

 • Büyük Diyet Lif Kaynağı:
  Vücuttaki kolesterolü ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan iyi miktarda diyet lifi içerir .

 • Analjezik Özellik:
  Nanedeki mentol, solunduğunda, yenildiğinde veya cilde uygulandığında bir soğutma hissi sağlayan cilt, ağız ve boğaz üzerindeki soğuk hassas reseptörlere etki eder. Nane'nin bu özelliği onu öksürük şurubu, pastil ve burun inhalerinin hazırlanmasında vazgeçilmez bir malzeme haline getirmektedir. Mentol ayrıca analjezik özelliklerinden dolayı ağrı kesici merhemlerin, topikal kas gevşetici ilaçların ve analjeziklerin hazırlanmasında da kullanılır.

 • Mide Rahatsızlıklarını Önler:
  Nane yağının hazımsızlık, dispepsi ve kolonik kas spazmları dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir . Bu iyileştirici özellikler, kas gevşetme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yağ sindirimi için çok önemli olan daha iyi safra akışı yaratır. Bağırsak kasları bir kez yumuşatıldığında, nispeten daha az spazm ve hazımsızlık olasılığı vardır. Bu nedenle çay şeklinde nane tükettiğimizde, sindirim sistemiyle ilişkili ağrıyı gidermek için midede daha hızlı hareket eder. Ayrıca gastrit, ishal, şişkinlik ve mide ağrısı gibi sindirim sorunlarını da önler.

 • Solunum Tıkanıklığını Giderir:
  Nane ayrıca soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de kullanılır. Gribe neden olan bakteri ve virüsü öldürür ve ağrıyan vücuttaki ağrıyı hafifletir. Aynı zamanda öksürük ve tıkanıklıktan kurtulma sağlar. Göğüs ağrılarını gidermek için göğüste kullanılan balsamlarda yaygın bir bileşendir. Burun tıkanıklığı ve sinüzit için nane çayı içmenin ve buharını solumanın kesinlikle yardımcı olduğu söylenir. 

Nasıl Kullanılır ?
Bir çorba kaşığı nane yaprağını suya ekleyin
Suyu birkaç dakika kaynatın.
Biraz lezzet katmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyin.
Bu çayı günde en az 2-3 defa iç.
Kuru öksürük için, göğsünüze günde 2-3 kez birkaç damla nane yağı sürün.
Nanede bulunan mentol mukozayı inceltir, solunum yolunu yağlar ve kurumuş balgamı akciğerlerden çıkarmaya yardımcı olur.

 •  Ağız Kokusuyla Mücadele Eder:
  Ağız Bakımında Oldukça Önemlidir. Nane ayrıca ağız kokusu, dil spreyi ve ağız gargarası gibi ağız hijyeni ürünlerinde ağız kokusunu gidermek için kullanılır. Hatta şeker ve sakızlarda nefes tazeliği sağlayan aroma maddesi olarak kullanılır. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde mikrop ve bakterilerin verdiği zararları giderir, aynı zamanda diş etlerini ve dişleri güçlendirir.

 •  Anti-Kanser Ajanı:
  Yapılan birçok araştırma farklı çeşitlerdeki kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kanser tedavisinde de etkili bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.. Nane, potansiyel bir anti-kanser ajanıdır. Pankreas, meme ve karaciğer tümörlerinin büyümesini durdurduğu gösterilen bir bitki besin maddesi olan Perilil alkol içerir. Ayrıca kolon, deri ve akciğer kanseri oluşumuna karşı korur. Nanedeki C vitamini, kolon kanseri riskini azaltmada ılımlı bir rol oynar. C vitamini, hücrelere zarar veren serbest radikallerin seviyelerini düşürmek için gerekli olan, suda çözünür ana antioksidandır. Beta karoten ve diğer kartenoidlerin de kolon ve rektal kanser gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir.
  Kartenoidlerin ayrıca hücre farklılaşmasını artırdığı ve hücreleri DNA'ya zarar verebilecek kanserojen kimyasallara karşı koruduğu bilinmektedir.

 • Bakteri ve Mantarların Büyümesini Engeller:
  Nane, farklı bakteri türlerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olan birkaç uçucu yağ içerir. Bu bakteriler arasında Helicobacter pylori, Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157: H7 ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bulunur. Aynı zamanda vücutta mantarların büyümesini de barındırır.
 • Cilt Sağlığı İçin Yararlıdır
  Nane çok etkili bir antiseptik ve anti kaşıntı olarak bilinir. Nane suyu mükemmel bir temizleyici olarak bilinmektedir. Nanenin cildi yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kaşıntılara karşı çok etkilidir, hatta akneleri bile temizleme özelliği vardır. Sinek, arı ve akne sokmalarında etkili olabilir, topikal olarak etkilenen kısma nane uygulamanız hem zehirlemeyi engeller hem de acıyı giderebilir.

 • Solunum Hastalıklarını İyileştirir:
  Nanedeki rosmarinik asidin solunum yolu hastalıklarında, özellikle astımda birçok yararlı etkisi olduğu bilinmektedir. Rosmarinic asit, lökotrienler gibi proinflamatuar kimyasalların üretimini engeller ve astımı önlemek için serbest radikalleri nötralize eder. Nane ayrıca vücudu, kolay nefes almak için solunum yollarını açık tutan bir madde olan prostasiklinler yapmaya teşvik eder. Nane özleri ayrıca alerjiye bağlı soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.

 • Vazodilatör Etkiler:
  Nane, baş ağrısı ve migreni önlemek için daralmış kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan vazodilatör etkilere sahiptir. Tek yapmanız gereken, ağrıyı azaltmak için alnınıza, şakaklarınıza ve sırtınıza birkaç damla nane yağı sürmektir. Nane yağına duyarlıysanız, uygulamadan önce hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.

 • Analjezik ve Antiinflamatuar Özellikler:
  Nane'nin analjezik ve antiinflamatuar aktivitesi, kas ağrıları ve artrite de yardımcı olabilir. Etkilenen bölgelere birkaç damla nane yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Yorucu bir antrenmandan sonra gergin kaslar için, gergin kasları gevşetmek ve yatıştırmak için ılık su banyosuna birkaç damla nane yağı ekleyin. Nane ayrıca adet kramplarını tedavi etmeye yardımcı olur. Adet ağrılarını hafifletmek için günde 2-3 kez bir bardak nane çayı için.

 • Stresi, Duygusal Dengesizliği ve Kaygıyı Azaltır:
  Nane, stresi, duygusal dengesizliği ve endişeyi azaltmaya yardımcı olan tedavi edici nitelikler içerir. Tek yapmanız gereken, bir difüzörde veya brülörde hafif nane yağı ve yaklaşık 30 dakika dinlenmektir. Nane aromasını soluyarak burnunuzdan ve ağızdan nefes alın ve vücudunuzun gevşemesine izin verin. İstenmeyen gerginlik ve endişeden kurtulmak için bu aromaterapiyi 3 hafta boyunca tekrarlayın.

 • Hafızayı Güçlendirir
  Nanenin sinir sistemi üzerinde etkili bir bitki olduğunu söylemiştik. Bunun yanında nane bellek sağlığı için faydalıdır, belleği zinde tutar ve açar. Nane ağızda sakız şeklinde kullanıldığında zihni açar.
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur
  Nane sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir. Nane etkili bir uyarıcı olduğundan dolayı besinlerin etkili bir şekilde sindirilmesine yardımcı olabilir. Bu noktada sindirim enzimlerini uyarır ve yağ yakma etkisini arttırır.
 • Alerjilere İyi Gelir
  Nane her yıl milyonlarca kişinin etkilendiği mevsimsel alerji ve saman nezlesine karşı etkilidir. Nane yapraklarının çiğnenerek tüketilmesi veya nane çayının içilmesi saman nezlesi ve alerji vakalarını ortadan kaldırabilir.
 • Meme Sağlığını Korur
  Özellikle kadınların emzirme döneminde memelerinde meydana gelen çatlakları ve diğer sorunları nane giderebilir.
 • Sindirim Sistemi Sağlığını Korur
  Nane harika bir temizleyici olarak sindirim sistemini destekler. Mide ağrılarına iyi gelebilir, bağırsakları temizleme özelliği vardır aynı zamanda bağırsak hareketini arttırır. Yolculuklar esnasında yanınızda nane bulundurmanız kusma sorunlarını ortadan kaldırabilir. 

Nane Seçim, Saklama ve Kullanımı

Nane Seçimi

Yıl boyunca taze ve kuru nane bulunur, bu da gerektiğinde satın almanızı kolaylaştırır.
Taze nane yaprakları, tadı ve besinleri bozulmadan koruduğu için kuru olandan daha çok tercih edilir.
Taze nane yaprakları canlı yeşil renkli ve sert gövdeli olmalıdır. Üzerinde koyu kahverengi veya sarı lekeler olmamalıdır.
Kuru nane yapraklarını tercih ediyorsanız, organik olarak yetiştirilmiş nane yaprakları satın alın, çünkü bunlar pestisitlerden ve diğer zararlı kimyasallardan arınmış olmalarını sağlayacaktır.

Saklama
Bir fermuarlı kese veya kağıt havluya kilitlenmiş taze olanları buzdolabında saklayabilirsiniz.
Taze nane yaprakları bir hafta içinde tüketilmeli, kuru nane ise hava geçirmez bir kapta birkaç ay saklanabilir.

Nasıl Kullanılır ?
Kumu, kiri ve artık böcek ilacını temizlemek için nane kullanmadan önce iyice yıkanmalıdır.

Nane Yaprağı Nasıl Dahil Edilir?
Nane, koku ve aromayı bozulmadan korumak için tariflerin hazırlanmasından hemen önce kullanılır. Dondurma gibi tatlılarda ve diğer şekerlemelerde aroma baz olarak farklı müstahzarlarda kullanılır. Bitki çayı, çorba ve sosların hazırlanmasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Nane yaprakları da yeşil salataya ve süslemek için harika bir katkı sağlar.

Nane Yan Etkileri
Nane'nin böyle bir yan etkisi yoktur, ancak gastroözofageal refleks hastalığından (GRD) muzdarip insanlar, nane içindeki bileşikler, özofagus duvarındaki kasları pürüzsüz ve gevşetmiş olduğundan, nane tüketimini sınırlamalıdır. Bu, reflülerini kötüleştirebilir. Mide ekşimesi, asit reflüsü ve safra taşından muzdarip hastalar da naneden kaçınmalıdır. Nane yaprakları hamile, emziren anneler ve çocuklar için tavsiye edilmez.
Siklosporin veya nakil reddini önleyen başka bir ilaç alıyorsanız, nane kesinlikle kaçınılmalıdır. Nane tüketmeden önce kan şekeri seviyesini düzenleyin çünkü vücuttaki kan şekeri seviyesini önemli ölçüde düşürür.

Nane yapraklarını diyetinize nasıl dahil edersiniz?
Nanenin bunlardan başka daha fazla faydasını biliyor musunuz?
Lütfen yorumlarda nane yapraklarıyla ilgili daha fazla ilginç bilgi paylaşın.
Formda kalın, sağlıklı kalın!

Nane Besin Değeri

İşte nanenin tüm beslenme detaylarını içeren bir tablo:

Besleyici Değer 100 g başına.

Enerji 70 Kcal % 3,5
Karbonhidratlar 14,79 g % 11
Protein 3,75 g % 7
Toplam yağ 0,94 g % 3
Kolesterol 0 mg % 0
Diyet lifi 8 g % 20
Vitaminler
Folatlar 114 µg % 28
Niasin 1.706 mg % 10.5
Pantotenik asit 0.338 mg % 6.5
Piridoksin 0.129 mg % 10
Riboflavin 0.266 mg % 20
Tiamin 0,082 mg % 7
A vitamini 4248 IU % 141
C vitamini 31,8 mg % 53
Elektrolitler
Sodyum 31 mg % 2
Potasyum 569 mg % 12
Mineraller Kalsiyum 243 mg % 24
Bakır 329 µg % 36
Demir 5.08 mg % 63.5
Magnezyum 80 mg % 20
Manganez 1.176 mg % 51
Çinko 1.11 mg % 10

Derleme : @erolkaranet - Yayım tarihi : 16.05.2021

Uyarı : İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.