@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gece Namazı Nedir ? 

Gece namazı (kıyam el leyl): Geceyi veya gecenin bir bölümünü veya bir saatini; namaz kılmak, Kuran okumak, Allah’ı zikretmek vb. ibadetlerle geçirmektir. 

Bu namazı teheccüd ile karıştırmamak gerekmektedir. Teheccüd namazından ayrılmasının tek farkı, bu namazın yatsıdan sonra uyumadan kılınması, teheccüd namazının ise bir müddet uyuyup uyandıktan sonra imsak vaktine kadar olan zaman diliminde kılınmasıdır.

Gece namazıSalât-ı Leyl veya Kıyam-ı Leyl olarak da adlandırılan bu namazın sevabının da  pek çok olduğu bildirilmektedir.

Nafile namazlar toplu olarak yani cemaat halinde kılınmaz. Bireysel bir ibadettir.

"Rahman'ın has kulları ki, onlar yeryüzünde tevazu ve vekar içinde yürürler ve ne zaman kötü niyetli, dar kafalı kimseler kendilerine laf atacak olsa (sadece) 'selam!' derler. Onlar ki, gecenin derinliklerinde secdeye vararak ve kıyama durarak Rablerini anarlar." (Furkan suresi, 25/63-64) 

"Kıyamül leyl" lazımdır. Deve sağımı veya koyun sağımı kadar olsa da. Yatsıdan sonra yatmadan evvelde yapılan (kılınan namaz) "Kıyamül leyl" den maduttur.

Ravi: Hz. İyas İbni Muaviye (r.a.) 

Kaynak: Ramuz el e-hadis, 464. sayfa, 11. hadis

Bu gece namazını iki rekattan dilediğiniz kadar miktarda kılmanızda sakınca yoktur. Yalnız, her iki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir.

@erolkaranet - 06.05.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.