@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

Koronavirüs Aşı Kartı Nasıl Alınır 


Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği nasıl çıkartılır

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de iki doz aşı olmuş kişilere e-Nabız üzerinden ‘aşı kartı’ oluşturma imkanından sonra bu kez özellikle yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek ve üzerinde "Güvenli Turizm"in (Safe Tourısm) logosu bulunan "Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği" çıkartma imkanı tanıdı.

Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üzerinden, iki doz aşısını olmuş vatandaşlar, uygulamaya girerek, aşı kimlik kartlarını oluşturabilecek.

İsteyenler uygulamaya pasaport numaralarını da ekleyebilecek ve bu kişilerin pasaport bilgileri aşı kimlik kartlarının içerisinde yer alacak. Söz konusu kimlik kartları, yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek. Seyahat edilen ülkeye girişte pasaportların okutulmasıyla kişinin aşı bilgisine ulaşılabilecek.

Kartlar Neler Kaydediliyor

“Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”nin üzerinde, 

  • Kişinin T.C kimlik numarası
  • Pasaport no (isteğe göre),
  • Ad ve soyadı 
  • Doğum tarihi
  • Uyruğu
  • “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, 
  • Olduğu aşının adı  
  • Aşının yapıldığı tarih 
  • Güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM)
  • Karekod 
Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği ....................... TC Kimlik numaralı ve ................... pasaport numaralı, ‘................ kişisine aittir”. Bu kimlik 00.00.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” 

Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği NASIL ALINIR? 

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor. Ardından “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin.
Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” şeçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek.
Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek.
Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacak. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edilirse kimlik kartı kısa sürede oluşturulacak.

AŞI KARTI / KİMLİĞİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HES UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HES KODU NEDİR NASIL ALINIR TIKLAYINIZ

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir