@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kadınların Korkulu Rüyası, Tuvalet Kağıtları
 Tuvalet kağıtlatı kadınların korkulu rüyası oldu. Kadın hastalıkları içerisinde en rahatsızlık verici olan ve hemen her zaman dile getirilemeyen sıkıntılardan biri olan vajnal enfeksiyonlar kadınlar için büyük bir dert olmaya devam ediyor.

Bugün, şikayet sitelerinde de sık sık dile getirilen sorunlardan olan tuvalet kağıtlarından kaynaklanan vajinal enfeksiyonların artması ile kadınlar neler yapacağını şaşırdı.

.Önce kadınların tuvalet kağıtlarından oluşan rahatsızlıklarını dinleyelim.

"***** parfümlü tuvalet kağıdı vajinal enfeksiyona ve mantar hastalığına neden oldu. En büyük boyunu aldım 1 aydır kullanıyorum. Aldığım günden itibaren kaşıntı ve ve koyu akıntı olmasına neden oldu. Hiçbir rahatsızlığım yoktu sağlıklıydım. Kullanmaya başladıktan sonra olunca gün geçtikçe şüphelendim sürekli aklımdaydı, gittikçe rahatsızlığım arttı, en sonunda internetten kokulu tuvalet kağıtları enfeksiyon yapar mı araştırdım uzmanlar tavsiye etmiyormuş zaten. Kaliteli diye aldım sağlığımdan oldum.Ve eminim parfümlü renkli boyalı tuvalet kağıdı kullanan pek çok bayan bu sorunu yaşıyordur ama tuvalet kağıdından olduğunu aklıma bile getirmeyen konduramayan veya sebep olduğunu fark edip bilinçli davranmayan çoktur kimilerinin de bu şikayet platformundan haberleri bile yokturki kendilerini ifade edip sorunu dile getirebilsin maalesef"

"***** firması güya güvenilir bir marka olduğundan parfümlü tuvalet kağıdı satın aldım. Şu an çok ciddi alerji ve mantar enfeksiyonu ile karşı karşıyayım. Zaten işsiz olduğum şu dönemde hem hastane hem de tuvalet kağıdı için harcadığım para ve zaman için firmaya çok kızgınım. Böyle bir firmanın insan sağlığını bu denli hafife alması çok üzücü bir durum."

"İnsanlara sunmuş olduğunuz tuvalet kağıdı son derece düşük kaliteye sahip ve onu örtbas edebilmek için yapmış olduğunuz kokulu tuvalet kağıdı tasarımı ile, buna bir de insan sağlığına zararlı olan kimyasalları ekleyerek firma vizyonsuzluk tavan yapmış durumda. Bu kadar fahiş ücretlerin alındığı keza diğer firmalarda da fiyat olarak aynı durum mevcut, enfeksiyon hastalığının da en basit bulaşabileceği bir üründe bu düşüncesiz tavrınızı şiddetle kınıyorum. Ben ve annem bu üründen dolayı idrar yolu enfeksiyonu olduk. Gerekli şikayetlerimi kısa sürede yapacağım. Maddi manevi kayıplarımın giderilmesini sağlayacağım."

"***** kokulu tuvalet kağıdını aldığımdan beri idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşıyorum dahası ateşim çıkacak derecede enfeksiyona sebep oldu. Yaşadığım sıkıntının sözle ifade edilir yani yok hala çözülmüş değil sağlık sorunlarım hepsini çöpe attım görmek bile istemiyorum."

"******* markasında tuvalet kağıdı hiç kullanmadım. Eşim almış pudralı parfümlü olanını ruloyu on metre sarıp kullandığım halde uyguladığım bölgede anında eriyor ve pudrası ve içinde bulunan kimyasal madde neyse artık kullanmaya başlayalı iki gün içinde kızarıklık tahriş meydana geldi ve hamileyim hastaneye gittim dayanamadığım için idrar yolu enfeksiyonuna kadar yol açtı ve şu an kasık ağrısından oluyorum ve gebeliğimi erken doğum olarak riske atabilir bu enfeksiyon ilerlerse dedi doktor.  inşallah bebeğim ve benim için kötü sonuç doğurmaz her türlü şikayette bulunacağım."

"****** kokulu tuvalet kağıdını sadece 3 gün kullandım. Kullanmaya başladığım günden itibaren vajinal kaşıntı ve mantar enfeksiyonuna sebep oldu. Bu alanda bir ürünün bu derece etkili ve tehlikeli olması ne kadar uygun sevgili yetkililer? Kaliteli olsun diye en iyi markalara para ödüyoruz aldığımız karşılığa bakın. Şimdi tuvalet kağıdı çöpe gidecek ben doktor doktor dolaşacağım bunların sorumlusu kim? En önemlisi ürün neden hala satışta?"

"******* parfümlü tuvalet kağıdı gerçekten insan sağlığıyla oynuyor mantar enfeksiyonu bulaştırıyor. İnsan sağlığıyla oynamak bu kadar kolay mı? O kadar para verip alıyoruz. Ömür boyu geçmeyecek bir enfeksiyona yol açıyorsunuz. Şirketin bana normal klasik tuvalet kağıdı yollamasını istiyorum. Maddi manevi zarara uğrattınız. Bari telafi etmek için çaba sarf edin. Bilginize."

"****** kokulu tuvalet kağıdı aldım. İdrar yolu enfeksiyonu kaptım. Genital bölge de kaşıntı yaptı. Anlamıyorum bu ürünler test edilmiyor mu nasıl onaylanıyor resmen insan sağlığı için zararlı! Kullanmayı bırak evinize bile sokmayın!"

Şikayetler böylesine devam edip gidiyor. Genital hijyen, kadın sağlığı ve üreme sağlığının en önemli basamağıdır. Sağlıklı bir kadındaki genital organlar bir çok mikroorganizmayı içerir.Bunlar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilir.

Kadın-doğum polikliniklerinin en sık başvuru nedenleri arasında yer alan hastalıklardan biri olan vajinit denilen vajinal mukozanın iltihabı yani vajinal enfeksiyonların oluşmasında katkı sağlayan nedenlerden ene önemlisi de neden ve ne çeşit kimyasalların kullandığı belli olmayan piyasada her çeşit şekilde satılan tuvalet kağıtları gösterilmektedir. Bu sinsi düşmanı kullanan kadınların dikkatli olması gereken belirtilerin en başında vajinal akıntının miktarının artması, renginin ve kıvamının değişmesi ile birlikte kaşıntı, yanma ve kötü koku da varsa ve bu belirtiler 2-3 günden fazla sürüyorsa bu durum bir sorunun varlığına işaret olarak gösterilmektedir. Kimyasal temas, lokal alerji ve aşırı duyarlılık sonucu vajina ortamını değiştirerek vajinite yol açabilir. Bu nedenle parfümlü tuvalet kağıtlarının kullanımından kaçınmak gerekir. 

Doktorlar, tuvalet kağıdının özellikle aşırı miktarda kullanımının anal çatlaklar ve üriner sistem enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu, sadece tuvalet kağıdı ile silme işleminin bu bölgede dışkı bırakabileceği konusunda uyarıyor. Tabi uyarı sadece bununla bitmiyor,Tuvalet kağıdı ile agresif silme, ağrılı anal fissürlere de neden olabilyor. Özellikle hemeroid hastalarının bu duruma dikkat edilmemesi, sekiz ila oniki hafta sürebilen yaralara ve çatlaklara neden olabileceği doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Koku seven kadınların en çok tercih ettiği kokulu tuvalet kağıtları ve peçetelerin kadınların yanı sıra çocuklarda da mantar oluşmasını sebep olduğun söylememiz de abartılmış bir konu değildir. Yapılan araştırmalar bu tür kağıtları kullanan kişilerde alerji, ekzama, mantar, ve rektal rahatsızlık gibi sorunların ortaya çıkabileceğini göstermektedir . Araştırma sırasında bilgisine başvurduğumuz uzmanlar tuvalet kağıtlarında kullanılan kimyasalların klorür içeren beyazlatıcılar, boya, parfüm, ozon, oksijen, trilklosan, formaldehit,  bisfenol gibi maddeler olduğu belirtiliyor. İnsan sağlığı üzerinde etkilerinin pek çok şekilde oyunlar oynayabilecek maddelerin hangi tuvalet kağıdı ya da havlu ve peçetelerde kullanıldığı ürünlerin üzerinde yazmadığı için de bilinmemektedir. Özellikle tuvalet kağıdını kullanırken arkadan öne doğru silindiğinde bakteriler anüsten ön tarafa doğru çekilir ve bu da kadın ve erkeklerde ciddi enfeksiyon riski taşımaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İdrar yolu enfeksiyonları, mikroorganizmaların    idrar kanalından girerek çoğalmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır.
 • İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmediği durumlarda böbreklere kadar ulaşarak böbrek iltihaplarına sebep olabilmektedir.
 • İdrar yolundaki bazı enfeksiyonlar böbreğe kadar ulaşmaz.
 • Cinsel ilişki, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını sağlayan etkenlerden bir tanesidir.
 • İdrar örneğinin incelenmesi ve idrar kültürü ile enfeksiyona neden olan bakteriler tespit edilmektedir. Sonrasında uygun olan antibiyotik kullanımı ile idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının yeniden tekrar etmesini engellemek için bol su içmek, idrar geldiğinde hiç tutmadan en kısa sürede idrarı boşaltmak, cinsel ilişki öncesinde genital bölgenin temizlenmesi gerekmektedir.

Genital temizlik nasıl yapılmalı?

 • Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı.
 • Temizlik yapıldıktan sonra genital bölge mutlaka kurulanmalı.
 • Banyo yaptıktan ve havuza girdikten sonra da genital bölge mutlaka kurulanmalı.
 • Pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı.
 • İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra ütülenmeli.
 • Dar, sıkı ve bedene uygun olmayan iç çamaşırları ve pantolon giyilmemeli.
 • Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalı.
 • Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

Vajinal mantar enfeksiyonları hangi şikayetlere yol açar?
 • Kaşıntı ve hassasiyet
 • Beyaz peynirimsi vajinal akıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Şeker hastalığı,
Vajina kaşıntısına neden olan etkenlerden bazıları
 • Vajinanın tahriş edici kimyasallara maruz bırakılması 
 • Sabun
 • Vajina spreyleri
 • Kremler
 • Merhemler
 • Deterjanlar
 • Kumaş yumuşatıcıları
 • Kokulu tuvalet kağıdı
 • Uzun süre antibiyotik kullanmak,
Diyabetiniz veya üreme yolları ile alakalı bir hastalığınız varsa idrarınız ayrıca vajinal tahriş ve kaşıntıya neden olabilir.

Son olarak, kaşıntı şiddetli veya altta yatan bir durumunuz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza veya jinekoloğunuza başvurmalısınız. Doktorunuz muayene ve test yoluyla vajinal kaşınma nedeninizi belirleyebilir.

Derleme @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.