@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Ülkemizde bulunan müzeleri gezmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi müze gezilerimiz nerede olursak olsun bulunduğumuz yerden yorulmadan, masraf yapmadan, giriş bileti satın almadan Kültür Bakanlığı tarafından sağlanan imkanlarla geziyoruz. Bu kez gezimizi Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi için Gaziantep''e gidiyoruz.
Ve evimizden , iş yerimizden her nerede isek bulunduğumuz yerden hiçbir ücret vermeden Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'ni geziyoruz.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seyahatseverlere sunulan ve tarihin izlerini gezip görebileceğiniz  sanal müzelerden Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi  bir tık uzağınızda 

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, sanat tarihçileri, arkeologlar aynı zamanda tarih ve kültür meraklılarının göz bebeği bir müzedir. Türkiye’yi ziyaret etmek için tek başına sebep oluşturabilecek bir zenginliğe sahiptir. Gerek bina büyüklüğü gerekse sergilenen mozaiklerin kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinmektedir. Ayrıca mozaiklerin üstün bir sanat zevkini yansıtması, Geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırması müzeyi daha da çekici hale getirmektedir.
Zeugma Mozaik Müzesi, Eski Tekel fabrikası arazisi üzerine kurulmuş olup 09.09.2011 tarihinde açılışı gerçekleştirilmiştir. Zeugma Mozaik Müzesi ile Sergi ve Konferans Merkezi’nin toplam oturum alanı 30.000 metrekare olup 25.000 metrekare kapalı alana sahiptir. 3 adet yapı topluluğundan oluşan komplekste A blokta Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler, B blokta Gaziantep ve çevresinde yapılan kazılarda ele geçen Doğu Roma Dönemi’ne ait kiliselerin taban mozaikleri, C blokta ise idari kat, konferans ve fuaye alanları yer almaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonunda bulunan Roma ve Doğu Roma Dönemi’ne ait 3.000 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, 4 adet Roma Çeşmesi, 20 adet sütun, 4 adet kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar sergilenmektedir.
Zeugma Mozaik Müzesi’nde dünyanın en önemli mozaikleri arasında sayılabilecek eserler yer almaktadır. Konu ve renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir mozaik koleksiyonuna sahip olan müze, metrekareye düşen tessera (her bir mozaik taşına verilen isim) sayısının fazlalığıyla dikkat çekmektedir. Üç boyutlu tasarımlar ve üst düzey tekniklerle dönemin mimarisi, yaşam biçimi, bitki ve hayvan temalarının zengin bir biçimde mozaiklere aktarılması, Zeugma’yı dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biri haline getirmiştir.
Müzedeki dokunmatik bilgilendirme ekranları vasıtası ile ziyaretçiler, teşhirde bulunan eserlerin, kazı sırasındaki ve sonrasındaki durumlarına sit fotoğraflar ile videolarına ve bilgilerine erişim sağlayabilmektedirler.

Çingene Kızı
Mainad Villası
’nın yemek odasının taban mozaiğidir. Bu mozaik parçasındaki figür sağına doğru bakmaktadır. Kabarık saçları alnının üzerinde ortada ikiye ayrılmış olup arkadan bir eşarpla bağlanmıştır. Dar alınlı, elmacık kemikleri hafifçe belirgin ve dolgun yüzlüdür. İri gözlerinde mahzun ve anlamlı ifade vardır. Kulaklarında iç içe geçmiş iri halka küpeler görülmektedir. Bu sebeple ilk bulunduğunda “Çingene Kızı” olarak isimlendirilmiştir. Başının yanındaki asma yapraklarından dolayı Dionysos şenliklerinde yer ala ve bu tanrının müritlerinden olan bir “ Mainad” olduğu düşünülmektedir.
Yüzünün tamamı olmamasına rağmen bakışları ve gözlerindeki ifadeden dolayı ziyaretçiler tarafından “Mona Lisa” benzetmesi yapılmaktadır.
1960’lı yıllarda Zeugma Örenyeri’nde yapılan kaçak kazılarla yurt dışına kaçırılan ve ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nde sergilenen Çingene Kızı mozaiğinin bordürlerine ait olan 12 parça mozaik, Bakanlığımızın diplomatik çalışmaları sonucunda ülkemize iadesi gerçekleşmiş olup 8 Aralık 2018 tarihinde ise basın tanıtımı yapılarak ülkemize ve müzemize kazandırılmıştır.

Buraya tıklayarak Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'ni görebileceksiniz.

İyi gezmeler...

FOR ENGLİSH - GAZİANTEP The Zeugma Mosaic Museum

The Zeugma Mosaic Museum was built on the site of the old tobacco factory and opened on September 9th, 2011. The total area of the Zeugma Mosaic Museum and the Exhibition and Conference Center is 30,000 square-meters and it also has 25,000 square-meters covered area. The complex is composed of three constructions; Block A houses the mosaics brought from Zeugma Ancient City, Block B has floor mosaics of churches belonging to the Eastern Roman period, excavated in Gaziantep and its surroundings, Block C, being the administrative floor, houses conference and foyer areas. The Zeugma Mosaic Museum collection exhibits 3,000 square meters of mosaic, 140 square meters of frescoes, 4 Roman fountains, 20 columns, 4 limestone statues, bronze statue of the god Mars, grave steles, sarcophagi and architectural pieces belonging to the Roman and Eastern Roman periods.
Zeugma Mosaic Museum houses artifacts that are thought to be the most important mosaics in the world. The museum, which has a rich collection of mosaics in terms of subject and color, draws attention with the multiplicity of the number of tessera (the name given to each mosaic stone) in the square meter layout. With three-dimensional designs and high-level techniques, the depiction of architecture of the period, the way of life, the rich transfer of flora and fauna on the mosaics has made Zeugma one of the most important mosaic museums in the world.
Through the touch-screen information screens in the museum, visitors can access the photos of the exhibited works and their status during and after the excavation as well as the videos and information about the sites.

Gypsy Girl
Gypsy Girl was the floor mosaic of the dining room in Mainad Villa. The figure in this mosaic piece looks to her right. Her disheveled hair is parted in the middle on her forehead and tied back with a scarf. She has a narrow forehead, high cheekbones and a round face. Her eyes have a grim and meaningful expression. She has big hoop earrings linked together which was the reason she was named as “Gypsy Girl” when she was first found. Because of the vine leaves next to her head, she is thought to be a “Mainad”, who appeared in Dionysos festivities and one of the disciples of this God.
Although she is missing a part of her face, because of her gaze and the expression in her eyes, visitors think she looks like “Mona Lisa”.
12 pieces of ancient mosaics belonging to the borders of the Gypsy Girl mosaic, which was smuggled abroad by unauthorized excavations from Zeugma Archaeological site in 1960s, had been exhibited in Bowling Green State University in USA. As a result of agreement reached by our ministry and the university, they were brought back to our country. On December 8th, 2018, with a press conference it was announced that they were in our museum.


Bilgiler MÜZE.Gov.Tr den alınmıştır

@erolkaranet - 29.05.2021


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.