@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerGassallar da Aşıda Öncelik İstiyor 


Covid-19 sürecinde çalışma koşulları ağırlaşan, yıkadıkları cenaze sayısı da artan gassallar aşı olayında kendilerinin unutulduğunu söylediler. Hayatını kaybeden insanları yıkayıp temizleme ve kefenlenmesi gibi birçok kişinin yapmaya cesaret edemeyeceği görevleri yerine getiren gassallar yıpranma payı ve ücretsiz psikolojik destek de istiyorlar.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Cenazeleri defin için hazırlayan, kefenleyen ve tabuta yerleştiren gassallar Covid-19’dan kaynaklı ölümlerin artmasıyla “kapasitenin üzerinde çalıştıkları" ifade edildi.
Röportaj veren görevliler "salgınlarda bizi korkutan cenazeler değil. Bulaşıcı hastalıkların bize çok fazla cenazelerden bulaştığını düşünmüyorum. Böyle dönemlerde bizi tedirgin eden acılı cenaze yakınları. Cenazeyi hazırlarken yakınlarıyla muhatap oluyoruz, gelip görmek istiyorlar. Ancak onlar da Covid-19 olabilirler. Neticede biz kapalı küçük bir yerde cenazeyi yıkıyoruz. Hastalığın daha çok cenaze yakınlarından bulaşmasından korkuyoruz. Her gün bu şekilde birçok acılı cenaze yakınıyla yan yana geliyoruz. Her gün bu şekilde birçok acılı cenaze yakınıyla yan yana geliyoruz.  Birçok arkadaşımız Covid-19’a yakalandı. Bir gassal arkadaşımızı koronavirüs nedeniyle altı-yedi ay önce kaybettik. Aşı sırası bize gelir mi? Bize sorarsanız risk grubundayız ve aşıyı hak ediyoruz.  Bir an önce yaşa takılmadan aşı olmak istiyoruz. Bizim ayakta durmamız, bizim sağlıklı olmamız cenazelerin yıkanması demek.” dedikleri belirtildi.

Gassal Nedir, Ne İş Yapar?

Kelime anlamı itibarıyla ölüleri yıkayan kimse olarak bilinen gassallar İslam dinini gerekliliklerine uygun olarak vefat eden kimseleri hazırlar. Gassalların yapmış olduğu en büyük iş yakınları vefat eden kimseyi son kez görmeden önce onları hazırlamaktır. Ayrıca gassallar vücutta oluşan ameliyat yaralarını, öldükten sonra meydana gelen fizyolojik durumları ve kefenleme işlemini yürütür. 

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir