@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerFilistinliler İlk Kez Birleşti. Yahudiler Şaşkın.. Filistin direnişiyle birlikte bombalamalar ve katliamlar sürerken, siyasi otoriteler yıllardır ilk kez halkın aynı amaç için bir araya geldiğini gördüklerini söylediler.

İsrail’deki Filistinli dayanışmasını "Filistinliler eşi benzeri görülmemiş bir birlik gösterdi” başlığı ile duyuran El-Cezire haber sitesi Filistinli aktivist Layla Hallaq'ın, İsrail’deki protestolarla ilgili “İlgi çekici olan İsrail Devleti’nin kuruluşundan bu yana yok sayılan, ’İsrailli Araplar’ olarak adlandırılanların ‘Filistinliyiz’ dediği bir görüntü oluştu” dediğini duyurdu.

Geçen haftadan bu yana İsrail’in Mescid-i Aksa’daki müdahaleleri, Gazze’ye en az 180 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırılarının ardından İsrail’de binlerce Filistinli sokağa çıkarak protesto düzenledi.  Aktivist Hallağ, protestoların “eşi benzeri görülmemiş” olduğunu, İsrail, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinliler arasındaki dayanışma hareketi olduğunu söyledi.

Aktivis, "Dikkat çekici olan şey, 'İsrail'in kuruluş yılı olan 1948 dden bu yana, uzun süredir görmezden gelinen veya 'İsrailli Araplar' olarak kabul edilen Filistinlilerin bir kez daha güçlü bir şekilde Filistinli olduklarını ifade etmeleridir." dedi

Hallaq El Cezire'ye verdiği demeçte, mevcut gösterilerin "benzeri görülmemiş" olduğunu ve İsrail, Batı Şeria, Gazze Şeridi ve diasporadaki Filistinliler arasında popüler bir dayanışma hareketi ile karakterize olduğunu söyledi.

Filistin topraklarında yaşayan İsrail nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturan Filistin vatandaşlarının sayısı bugün yaklaşık 1,6 milyon olduğu söylendi. 1948'de İsrail Devleti'nin kurulmasından önce ve kurulurken, Siyonist paramiliter güçler tarafından etnik olarak temizlenen Filistinlilerin çoğunun aksine, ülkede yaşayan Filistinliler kasaba ve köylerinde kalmayı başaran veya ülke içinde yerlerinden edilmiş olanların soyundan geliyor. Halihazırda, "Yeşil Hat içinde" yaşayan ve İsrail vatandaşlığına sahip olmalarına rağmen, eğitim, barınma, siyasi katılım ve yasal süreç dahil olmak üzere geniş bir yelpazede ikinci ve üçüncü sınıf vatandaş olarak muamele görmektedirler.

Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu'nda bir kamu hukuku okuru olan Nimer Sultany, El Cezire'ye “Son olaylar, yalnızca sömürge baskı sisteminin birliğini değil, aynı zamanda Filistin mücadelesinin birliğini de vurguluyor” dedi.

Daha fazlası El- Cezire


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir