@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerFilistin'e Destek Mesajı Hapse Attırdı
Filsitin'e destek yürüyüşleri bir çok ülkede her geçen gün artarken, Hindistan Keşmir'de "Biz Filistiniz" pankartı asan 20 kişi tutuklandı.

El-Cezire'nin haberine göre,  Hindistan idaresindeki Keşmir'deki Srinagar şehrinde, Filistin için dua eden bir dini lider ve Filistin halkıyla dayanışma içinde grafiti çizen bir sanatçı da dahil olmak üzere en az 20 kişiyi tutukladı.

Keşmirliler, geçtiğimiz Cuma namazının ardından Filistin'i desteklemek amacıyla sokaklara çıktı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ölümcül hava saldırılarına ve işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail'deki Filistinlilere yönelik acımasız baskılara karşı bir dayanışma gösterisi olarak Filistin bayrakları açtılar.


32 yaşındaki bir grafiti sanatçısı  “Biz Filistin'iz” yazan başını Filistin bayrağına saran bir kadının ağladığını gösteren grafitiyi asmak istedi. Sanatçı ile birlikte, Filistin halkı için camide dua eden dini lider Sarjan Barkati ve toplam 20 kişi Filistin'i destekleyen mesajlar yüzünden tutuklandı. Barkati'nin bir cami içinde çekilen videoda  Filistin için dua ettiği ve “Ey Filistin mazlumları biz seninleyiz” gibi sloganlar attığı görülüyor.

Oysa bölge, yıllar boyunca Filistin davası için sanat ve yazı yoluyla protestolara ve desteğe tanık oldu. Srinagar'ın eski şehrinin bazı kısımlarında, Filistin'e desteği tasvir eden grafitiler, kepenklerde, yollarda ve duvarlarda hala görülebiliyor.

2019'da Keşmir'in özerkliğinin kaldırılmasından bu yana, bölge herhangi bir halk protestosunu önlemek için muazzam bir devlet baskısı altında. 

Polis yetkilileri El Cezire'ye bölgede bu tür protestolara izin vermeyeceklerini söyledi.


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir