@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerDiyanet, Kudüs Rehberleri Yetiştirecek. Turlar Ucuzlayacak
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Sivil Toplum Kuruluşları Filistin İstişare Toplantısı" Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kudüs rehberlerinin sayıca artırılması ve turların mümkün olduğunca ucuzlatılarak herkesin Kudüs'e gitmesinin sağlanması ve Kudüs Haftasının her yıl yapılması gibi bir çok karara imza atıldı.

Toplantıya,  Türk Kızılayı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı (AFAD), Türkiye Diyanet Vakfı olmak üzere eğitim faaliyetlerinden sosyal yardımlara, imar çalışmalarından tıbbi desteklere varıncaya kadar Türkiye’de Filistin için faaliyet gösteren vakıf ve derneklerden temsilciler katıldı.

48 STK’dan onlarca temsilcinin katıldığı programda alınan kararlar doğrultusunda 28 öneri çıktı. Hem Türkiye hem de dünya kamuoyuna yönelik dile getirilen önerilerden ilki, Filistin ve Gazze'ye yapılacak faaliyetler için farklı koordinasyonların-komisyonların kurulup sürekli hale getirilmesi oldu.

Türkiye'deki alimlerde olduğu gibi dünya alimlerinin de bir araya gelip Kudüs için tek yürek olmaları görüşü önemsendi. Din görevlilerine eğitim verilerek camilerde vatandaşların Kudüs bilincinin artırılması ifade edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kudüs'e dair yayınlarının gençlere ücretsiz olarak dağıtılması önerildi.

Gençlere Kudüs'ü ziyaret etmeleri için rehberlik edilmesi vurgulandı. Bu doğrultuda Kudüs ziyaretlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Türk Hava Yolları ile görüşülerek bilet fiyatlarının minimum düzeye indirilmesi önerildi. Diyanet TV'de Kudüs'le ilgili her yaşa yönelik programların sayısı ve yayın sıklığının artırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı anlatacak bir sinema/belgesel platformu oluşturulması teklif edildi. Sadece acil durumlarda değil sürekli olarak sahada olunması, birlik ve beraberlik içerisinde faaliyetlerde bulunulması vurgulandı. Her yıl düzenli olarak "Kudüs Haftası" düzenlenmesi teklif edildi.

Filistin genelinde savaştan etkilenen çocuklara psikolojik destek sağlanması için çalışmaların bir an önce başlatılması önerildi. İsrail'in Filistin halkına yönelik Sabra ve Şatilla soykırımı, el-Halil katliamı gibi zulümlerinin kamuoyunda güncel tutulması vurgulandı. Osmanlı'nın Filistin arşivleri incelenerek tapu arşiv bilgi sistemi kurulması ve bu tapuların Türkçe, Arapça ve İngilizceye çevirerek uluslararası kamuoyunun bilgisine sunulması teklif edildi.

Eğitim, hukuk ve uluslararası mekanizmalarda aktif rol alınması ve Filistin davasının nitelikli çalışmalarla desteklenmesi önerildi. Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın tarihi ve kültürel konumuna ait akademik çalışmalar yapılması, üniversitelerde Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili kürsüler oluşturulması vurgulandı. 

Kudüs Üniversitesi veya Uluslararası Türkiye-Filistin Üniversitesi kurulması teklif edildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın koordinesinde Kudüs rehberleri yetiştirilmesi ayrıca Kudüs Müzesi kurulması için çalışmaların başlatılması belirtildi. Kudüs ile ilgili doğru bilgiye ulaşılabilmesi için bir web sitesi oluşturulması da öneriler arasında. Filistin'de yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak hukuki araştırmalar yapılması ve Uluslararası Ceza Divanına sunulması önerildi.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir