@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Çocuklarınızı Çocuk Kitaplarından Uzak Tutun
Bu Kitapta Yazılanı Çocuklara Nasıl Anlatırsınız ?

 Sözde Din Eğitimi sınıflandırılmasıyla piyasada ve online satış yapan web sitelerinde serbestçe satılan çocuk kitaplarında tehlike devam ediyor. Dini kitaplar üzerinde en fazla etkisi olacak kurumların başında gelen Diyanet İşleri Başkanlığı ve eğitim konusunda söz sahibi olan Milli Eğitim Bakanlığı'nın da kitaplar üzerinde denetim sahibi olmadığı da acıkça görülüyor
Bugün Youtube video kanalı gibi bir yayının çocuklara özel bir yayın olup olmadığı konusunda tüm videoları incelerken eğitimle ilgili devlet kurumlarının çocuk kitapları konusunda vurdumduymazlığı anlaşılır gibi değildir.
Aşağıda yer verdiğimiz sayfa örneklerinde bulunan kitapların piyasada 6 - 9 yaş çocuklar için olduğu belirtiliyor.

İşte çocuklarımızı zehirleyen, aklını karıştıran kitaplardan örnekler;

  • Babasız Yaratılan Peygamber


Hz. İsa (Aleyhisselam) Babasız Yaratılan Peygamber adlı çocuk kitabı online satış siteleri olmak üzere tüm kitapçılarda kolaylıkla bulunan bir kitap. Kitabın çıkartılma amacı peygamberleri kısa öykülerle çocuklara anlatmak. İlk etapta çocukların peygamberleri anlamasına yardımcı olacak izlenimi veren kitabın bir tanesi Hazreti İsa aleyhisselam'ın doğuşu ile ilgil. Bilindiği gibi, Hazreti İs aleyhisselam' Allahu Teala'nın takdiri ve "ol" demesiyle babasız olarak doğan bir peygamberdir. Buraya kadar anormal bir durum yok.
Büyüklere Allah'ın nelere kadir olduğunu anlatılması için Kur'an-ı kerim'e de yer verilmiş gerçek bir olaydır. Olaya iman edilmesi gerekir. Bir mucizenin varlığıdır. Ancak her çocuğun bildiği bir yaşam kuralı vardır. Tüm çocukların anne ve babası olduğu kuralıdır. Ve siz bu kitabı çocuğunuza okuduğunuzda, ya da çocuk bu kitabı okuduğunda "Bir çocuk babasız nasıl doğar ki" sorusu karşısında ebeveynlerin ne duruma düşeceği, nasıl cevap vereceğini nasıl açıklanır sorusunun cevabı yoktur ve düşünün, zamanın insanları bile böyle bir durumda yapmadıkları iftira ve hakareti de kalmamıştı. 


Çocuk kitaplarıyla ilgili skandal tabi bununla bitmiyor. Çocuk kitaplarında yapılan öylesine hatalar var ki, yazılanlar anne babaları adeta şok diyor.  Birçok anne baba "Bu kitaplar uzmanlar tarafından kontrol edilmiyor mu?" diye sorsa da, yukarıda örneğini verdiğimiz kitabın yazarının da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yaptığını öğrendiğimiz de daha da şaşırdık. 


Yine farklı bir kitapta, sahabelerden kıymetli insan Hz. Enes (rah) ın çocukluğundan bahseden kitapta, her çocuğun sırdaşı olması gereken anne ve babalara dahi sırların verilmemesini öneren cümleler ebeveynler tarafından rahatsız edeci bulundu. Zira, bir yabancının çocuğa verebileceği ve bu bir sırdır dediği bir olayın çocuk ve çevresi için zararı olabileceği düşünülmeden, kitapta peygamber (as) verdiği bir sırrı "annesine bile" cümlesi ile sıkı sıkıya vurgulanması,çocukların sırlarını anne ve babalarına dahi söylememesi gerektiği vurgulanıyordu. Oysa, çocukların dışarıda duyabileceği ya da iyi veya kötü bir olayın çocuklara "bu sırrı sakın kimseye söyleme" uyarısıyla, belki de çocuğun hayatını tehlikeye sokacak bir olayı saklanmasına sebep olacağı düşünülmeden olayın yazılması çocuk için tehlikedir. yazar, öyküye dayana hadisin kaynağını belirtse de, bunu çocuklara bu şekilde anlatmak tehlikeye davetiye çıkartmaktır.

Büyüklerin bildiği her konu,çocuklara minik yaşlarda nasıl anlatılamazsa, yukarıdaki örneklerin en hafif olduğunu söylemek zorundayız. Yazımızı yazarken yaptığımız araştırmada adı çocuk kitapları olup da büyükler tarafından dahi onaylanmayacak sözlerin yer aldığı konuların içerdiği bir çok kitap örneğine rastlamaktayız.


Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre, "Musa Dinç tarafından yazılan ve Arı Sanat Yayınevi tarafından basılan "Gül ve Düşün" isimli çocuklara yönelik hikaye kitabındaki skandal ifadeler büyük tepki çekti. 
Kitapta bir tilkinin ayıya tecavüz etmesi anlatılırken, tecavüzü meşrulaştıran ifadeler yer veriliyor." denildikten sonra yazar tarafından yapılan açıklama da gelen tepkiler üzerine kitapların toplandığıına yer veriliyordu. Haberde, Olayla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ınca sözkonusu kitabın 'muzır ve müstehcen' olduğu yönünde karar alındığı belirtiliyor. 


Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı piyasaya 'Kız Çocuk Hakları Bildirgesi' olarak sürülen kitabı "Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu" tarafından incelenmesi sonucunda hazırlanan raporda, çocukların gelişimi iddiasıyla piyasaya sürülen kitabın içerisinde eş cinselliğe özendiren ve çocuk gelişimi üzerine basmakalıp fikirleri değiştiren ifade ve görsellere yer verildiği tespit edilmiş.


Yine bir başka haberde, Keloğlan Ak Ülke adlı ilkokul çocuklarına yönelik masal kitabında Hızır adındaki bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması betimleniyor. 

‘Keloğlan Ak Ülke’ kitabı. 1981’de basılmış kitap. Bir çocuğa tecavüz edip sonra ânîden ortadan kaybolan ‘Hızır(!)’ diye bir karakter var. Çocuklara tecavüzü öğretmesini mi eleştirsek, Hızır (a.s.)’ın adını kullanarak itibarsızlaştırmak istemesini mi ele alsak, nereden baksanız işin içinden çıkılmıyor. (Kaynak: Gzt.com )


Çocuk kitaplarındaki skandallar bunlar bitmiyor. Sayfalarımıza almak istesek de mide bulandıran ifadelerin yer aldığı pek çok çocuk kitabının olmasından duyduğumuz rahatsızlıktan ötürü isteyenler için o iğrenç kitaplara varlığına internet ulaşmanız mümkün.. Aşağıda yer verdiğimiz linklere tıklarsanız çocuklarımızın nasıl zehirlendiğini daha net görebilirsiniz. 

Yıllar önce Leyleği kesip "şimdi kuşa benzedin" diyen Nasreddin Hoca fıkralarıyla başlayan akımın halen sürmesi ve önlenemez oluşunda sadece "çocuk kitabı" diyerek incelemeden alan biz anne ve babalarında rolü ve suçu yok değil. Unutmayın, Çocuklar okuduklarını uygularlar!

  • Hayalci Çocuk adlı kitaptaki ifadeler için tıklayınız
  • Ben Bir Sihirbazım adlı kitaptaki ifadeler için tıklayınız
  • Bebekler nereden gelir adlı kitaptaki ifadeler için tıklayınız
  • Çocuk Kitaplarından, "Bu Neyin Kafası?" Dedirten 16 Fantastik Alıntı başlıklı haber için tıklayınız
  • Çocuk Kitaplarında Gördüklerinize İnanamayacaksınız! adlı haber için tıklayınız
Araştırma ; erolkaranet Yayım tarihi: 19.05.2021
@erolkaranet - 19.05.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.