@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerÇocuk Teslim Merkezleri Geliyor. Hakimlere Cübbe Yasağı


Halihazırda Taslak aşamasında olan 4. Yargı paketinde umut dolu kararlar geliyor. Bilhassa boşanmış ailelerde çocuk teslimi konusunda yaşanan icradan teslim olayı tarihe karışacak. Çocuklar anne ya da babalarına çocuk teslim bürolarından verilecek. Bununla birlikte, çocuk mahkemelerinde cübbe giyilmemesi düzenlemesi getiriliyor

Türkiye Gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre,  Kamuoyunun bir süredir beklediği icra yoluyla çocuk teslimi uygulaması artık son bulacak. Mevcut uygulamada, çocuklarını göremeyen anne veya baba mahkemeye başvurarak, icraya bir bedel ödeyerek çocuğunu görebiliyordu. Yapılacak düzenleme ile çocuk teslimi icra dairelerinden alınacak. Teslimler, yeni kurulacak olan ‘Çocuk Teslim Merkezleri’nde yapılacak. Çocuğun yüksek yararı için psikolog ve pedagog gibi uzmanlar ve eğitimciler çocuk teslimi sırasında hazır bulunacak. Teslim esnasında güvenlik güçleri bulunmayacak, gerekirse çağırılacak.

Çocuk Mahkemelerine Cübbe Yasağı 

Ayrıca, çocuklar hakkındaki davalar ile istinaf ve temyiz incelemelerinin öncelikli olarak görülmesini sağlayacak düzenlemenin de yargı paketinde yer alacağı aktarılıyor. Yine, çocuk mahkemelerindeki duruşmalarda hâkim, savcı ve avukatların cübbe giymemesini kapsayacak düzenleme de pakete eklenecek.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir