@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Çamlıca Kulesi Hakkında Merak Ettikleriniz 

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi
Küçük Çamlıca Televizyon ve Radyo Kulesi, yerli ve millî teknoloji firmalarıyla gerçekleştirilen iş birliği sayesinde ülkemizin Radyo-TV yayıncılık kalitesini ve kapasitesini dünya standartlarına ulaştırırken aynı zamanda ülke kalkınmasına da ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.
Mimari tarz Monolotik, ikonik 
Kulenin tasarımında Türkler için tarih boyunca önemli bir simge olan lale çiçeğinden esinlenilmiştir. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini simgelerken güneşe doğru yükseldikçe yapılandırılan seyir terası ve restoran katları henüz açmayan bir lale tomurcuğunu simgeler. Panorama asansörleri giriş katından antenlerin olduğa kata kadar yükselen ana kabuğun iki yanında yer almakta ve İstanbul Boğazı'nın Asya ve Avrupa kıtalarını ayırıp bütünleştirmesi gibi bir rol oynamaktadır.
Küçük Çamlıca Televizyon ve Radyo Kulesi deniz seviyesinden 587 metre yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısıdır. Kule zemin altında 4, zemin üzerinde 45 olmak üzere toplam 49 kattan oluşmaktadır.
Dünyanın en yüksek 8. kulesi özelliğini taşıyan Çamlıca kulesi, 324 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi’ni geride bırakarak Avrupa’nın en yüksek kulesi olma ünvanını elde etti.
Yüz tane radyonun aynı anda yayın yaptığı tek kule olarak dünyada bir ilk oldu. 
Konum İstanbul, Türkiye
Başlama Ekim 2015
Tamamlanma Eylül 2020
Maliyet ₺ 170 milyon
Sahip Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Yükseklik 365 metre (1.198 ft)
Tasarım ve inşaat Mimar Melike Altınışık Baş müteaahhit Sarıdağlar İnşaat A.Ş.

Üsküdar ilçesindeki Küçük Çamlıca Tepesi'nde yer alan kule, Eylül 2020'de tamamlanıp hizmete girmiştir. Kule hizmete girdikten sonra şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırılmıştır. Toplam yüksekliği 365 metre (1.198 ft) olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapı, 145 metrelik bölümü ise antendir.

Kulenin 33 ve 34'üncü katlarında deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terası yapıldı.
Kulede 39 ve 40'ıncı katlarda deniz seviyesinden 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde birer restoran bulunuyor.
Kuleye iniş ve çıkışta ise son derece hızlı ve modern asansörler bulunmaktadır..Ziyaretçilerin, bir tarafta tarihi yarımadaya, diğer tarafta Karadeniz kıyılarına doğru 180 metre boyunca eşsiz dikey bir yolculuk deneyimi yaşamaları sağlanacak. Bu yolculuğun sonunda İstanbul’u, deniz seviyesinden 400 m yükseklikten gözlemleme imkanına da sahip olacaklar. Projede 2 panoramik asansör ve birde servis asansörü bulunuyor. Panoramik asansörler 184 metre seyir mesafeli ve sadece 5 durağa sahip olup kapıları ise cam panellerden oluşmaktadır. Panoramik asansörlerin duvarlarında yolcu deneyimini daha da yukarıya taşımak için led ekranlar yerleştirildi. Ziyaretçiler panoramik açıdan 360 derece İstanbul’u izleyebilecekler. Ekranlar, asansörün hızı ile entegre edildi. Asansör hareketine oranla ekranlardaki görüntülerinde hareketi sağlanacak.
Yapının Özelikleri
Bu kuleden 100 radyo yayını, birbirlerinin güçlerini kesmeden, frekansları birbirine karışmadan, aynı yüksek kalitede yayın yapabilmektedir.
Kule, özel günlerde ışık gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.
Kuleyi yılda 4,5 milyon kişinin ziyaret etmesini bekleniyor
Kulede medya yayıncılık hizmetinin yanı sıra kablosuz telekomünikasyon operatörlerine de altyapı hizmeti sağlanacaktır.
Kule ayrıca hediyelik eşya mağazası, kafeteryası, restoranı, eşsiz manzaraya hakim seyir terasları ve yılda yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçi kapasitesiyle İstanbul’un ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak bir cazibe merkezi olma potansiyeline sahiptir.
Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatında 13 Mayıs 2020 tarihinde ilk yangın taehlikesini atlattı. Kulenin 20'nci katında ED aydınlatma ünitelerinden çıktığı belirtilen küçük çaplı yangın, itfaiyenin müdahalesine gerek kalmadan söndürülmüştür
Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi’nde FM Radyo yayınları için uygulanacak aylık ücreti KDV dahil fiyat yaklaşık 27.500 TL. 

(*) Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çamlıca Kulesinden İstanbul'u İzlemek İçin Tıklayınız


Istanbul Çamlıca TV-Radio Tower The highest building carrying Istanbul to the skies Designed by Architect Melike Altınışık for the contest of “Çamlıca TV and Antenna Tower Project” planned to be implemented in 2011, the structure presently rises along 369-meter height on the Küçük Çamlıca Hill, one Istanbul’s highest spots. The tower constructed by the firm called Sarıdağlar İnşaat AŞ is at 218-meter elevation from the sea level, situated on a 10 thousand-m2 project site and 2.400-m2 dwelling area. 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.