@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerCaminin Değil Gönüllerin İmamı Elazığ'da..
Derler ya, imam var imam var.. İmam var camide görev yapar, imam var görünüşte camidedir ancak gönüllere imam olmuştur. İmam var camiye uğramaz, imam var camide çevresi için didinip durur. İmam var gözü tatil yapmakta, imam var gece gündüz hizmet için koşuşturur. İmam var bankamatiktir, imam var hizmetmatiktir. İmam var rantiye peşindedir imam var insana paylaşım peşindedir. İmam var şeytanla işbirliği içindedir. İmam var Allah'ın korkusu ile kalbi iman duygularıyla titrer. 

Uzatmayalım, bu imam gönüllerin imamı. 24 yıldır hizmet yaptığı camide hizmet aşkı ile yanıp tutuşmaktadır. Sözünü ettiğimiz kişi, Elazığ Yurtbaşı Merkez Caminde görevli bir imam. Bir imam ancak pir imam. 

Görev insanı, hizmet aşkı ile yanıp tutuşan çevresine her an faydalı olmaya çalışan bir imam. İmam gibi imam. Önder olmaya layık, minbere de mihraba da yakışır bir imam. Dolu dolu hizmetlerinde neler var görelim.

25 Yılı aşkın zamanda Elazığ'da son  8 yıldır da Yurtbaşı beldesindeki Yurtbaşı Merkez Camisine din görevlisi olmaktan ziyade din gönüllüsü olarak hizmet yapan imam Oktay Demir asli görevleri dışında yaptığı hizmetlerle adı il dışına dahi taşmış.

Aynı zamanda Elazığ Müftülüğü Bağımlılıkla Mücadele Manevi Destek İl Koordinatörlüğü görevini yürüten Oktay Demir (42), evladı madde bağımlısı olan bir annenin feryadı sonrası çevresindeki madde bağımlısı olan gençlere ve çocuklara ulaşarak, onların yaşamına dokunmak, onları sosyalleştirmek için de çalışmalar yürütmeye başlamış. Düşüncelerini, zamanın eğitim müdürlüğü kökenli il müftüsü Yusuf  Sarıkaya ile paylaşan imam Demir, aldığı destekle de girişimlerde bulunarak 2018 yılında Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle de camide 400 metrekarelik alanda içerisinde sinevizyon odası, masa tenisi ve konferans salonu bulunan semt kütüphanesinin kurulmasına öncülük etmiş. Bunda da başarılı olmuş. 

Cami kütüphanesi açıldığı mülki amirlerinde ilgisini çekmiş, sık sık ziyaretler yapılmış.

Denilir ki, "Kütüphanede kitap okuma, ders çalışma, bilgisayar ile tanışma, akranları ile kaliteli vakit geçirme, sorunlarını paylaşma imkanı bulan çocuk ve gençlerden 20'si madde bağımlılığından kurtuldu, sigarayı bıraktı." ve kendisi konu hakkında "Gençlerimizle ilgilenmeyip, onları görmezden gelirsek burada zararlı alışkanlıklar edinebilirler. Biz bu çocukların gönül dünyalarına dokunmaya çalıştık. Burası gençlerimizin ikinci evi oldu. Bağımlılıkta ileri düzeydeki gençleri tedavi olmalarına ikna edip, tedavi olduktan sonra kurtulduklarını gördüm. Bunun dışında madde kullanmayan ancak o riski taşıyan bütün gençlere de ulaştık."

Yetmedi.. bu kez kütüphaneyi EBA ile ilişkilendirdi. Dinliyoruz.


Yurtbaşı Merkez Cami İmamı Oktay Demir, cami bünyesindeki semt kütüphanesini bilgisayar ve tablet takviyesi yaparak evlerinden Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayan öğrencilerin kullanımına sundu. Kütüphanedeki internetin hızını artıran, hayırseverlerin desteğiyle bilgisayar, tablet ve kulaklık alan Demir'in yaptığı düzenleme ile öğrenciler belirlenen saatlerde gruplar halinde camiye geliyor. Öğrenciler kütüphanede hem derslerini takip etme hem de kitap okuma, ders çalışma, tenis oynama, akranları ile kaliteli vakit geçirme fırsatı buluyor. 100'ün üzerinde öğrenci faydalanıyor. İlk ve ortaöğretim ile üniversite ve KPSS'ye hazırlanan öğrenciler nezih ve temiz bir ortamda, salgın tedbirlerine uyarak kütüphaneden istifade ediyor.

Gümişhane'den misafirler gelmiş

Hizmetler yurt çapında duyulunca uzaklardan ziyaretçilerin gelip gördüğü kütüphaneye geçen yıl Gümeydoğu Anadolu'dan misafirler de gelmiş.
İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından; Milli birlik ve beraberliği pekiştirmek amacıyla 15 yaş altı çocukların karşılıklı olarak doğu ve batı illerimiz arasında ziyaretlerini içeren ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ kapsamında Gümüşhane ilinden 40 öğrenci Elazığ’a gelerek Yurtbaşı Beldesi Merkez Camii’ne ziyaret gerçekleştirdiler. 

Cami çevresi de mükemmel şekilde düzenlenmiş.

Son duyumumuz da, çocukların camiye gelirken bedava alışveriş etme imkanı buldukları mini marketleri olmuş. Demir, 6-10 yaş arası çocukların camiye ilgisini artırmak için "Cami Market Projesi"ni hazırladı. İmamın, mini ev şeklinde tasarladığı seyyar marketteki raflar hayırseverlerin desteği ile bisküvi çeşitleri, kek, meyve suyu, süt, kırtasiye malzemeleri ile doldurulmuş.Proje ile küçük yaştaki çocuklara camiyi sevdirmeye çalıştığını söyleyen imam Oktay Demir, para geçmeyen mimi marketleri için "Markette çocukların sevebileceği bisküvi türleri, kek, meyve suyu, süt, kırtasiye malzemeleri mevcut. Çocuklarımızın camiyi sevip, bu ortamda bulunmaları için güzel bir ikram. Çocuklarımız belki marketlerde daha farklı türlere ulaşabilir ama burada yapılan bir ikram onlar için çok değerli." diyor.


Cami market gelişimini imam Oktay Demir'den dinliyoruz

Ne diyelim.. Allah gönüllerin imamlarının sayısını artırsın.

@erolkaranet


Gönüllerin imamı Oktay Demir


Gönüllerin imamı Oktay Demir geleceğimiz olan çocuklarla

Derleme @erolkaranet - 250.5.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir