@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Dolandırıcılar , Postacı Gibi DolaşıyorEngelli ve yaşlıların maaşlarının eve gönderilmesi dolandırıcılara yeni bir imkan verdi ve postacı kılığında bazı kişiler önce para veriyor sonra vatandaşı dolandırıyor.
Postacı ya da kurye olarak varlıklı ve adli davaları olan kişileri seçen dolandırıcılar duruşmaya gelmediği, ifade vermediği, evraklarda eksiklik olduğu bahaneleriyle bi,r ara senet imzalatarak vatandaşları dolandırarak bu kez işi daha ileriye götürdü. Maaş alan vatandaşları dolandırmaya başladılar. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında PTT vasıtasıyla başlattığı 65 yaş üstü, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşları kapsayan "evde maaş ödemesi" uygulaması ve devletin kısıtlama dolayısıyla dağıttığı 1000 TL para ödemeleri dolandırıcıları harekete geçirdi.
Postacı kıyafeti giyen bazı kişiler mal varlıklı olan kişileri, tek yaşayanları ya da işyeri sahiplerini önceden tespit ediyor. Daha sonra resmi üniforma ile bu kişilerin kapısına geliyor. Ve size maaş geldi, ya da 1000 TL ödeme geldi, diyerek parayı veriyorlar. 
Vatandaş, kendisine verilen tutarı alıyor.Bu arada postacı / kurye kılığına girmiş kişi "paranın size teslim edildiğine dair göstereceğim yerleri imzalamalısınız" diyerek elinde bulunan kağıtları imzalatıyor ve parayı bırakıp gidiyor. Farkında olmadan kendisine uzatılan evraklara onlarca imza atan kurbanlar kendilerini borca sokacak belgeleri imzaladığının fakına varmamış oluyorlar. Böylece tuzağa düşüyorlar.

Ve dolandırıcılık bundan sonra başlıyor.
Gelen sahtekarın imzalattığı kağıt bir vekaletname, bir senet, bir sözleşme evrakı oluyor. Ve ne yazık ki bu oyunun bir parçası oldukları için bazı avukatlar de bu belgeleri icrai işlemlere koyuyorlar.
Kendilerine ödeme emirleri gönderilen ve "Banim kimseye borcum yok, denilerek gelen icra kağıtlarını yırtıp atan, yokluğunda muhtara bırakılan haciz kağıtlarının tebliğinden sonra itiraz edilmediği için kesinleşen ödeme emirlerinin akabinde 7 gün sonra harekete geçen dolandırıcılar mal varlıklarına haciz koyarak insanları yasal yolları kullanarak mağdur etmeye başlıyorlar.
Dolandırıcılık yöntemiyle kendilerine imzalattırılan senetlerden habersiz olanlar,savcılığa şikayetçi olsalar da iş işten geçmiş oluyor ve imzaların gerçek olması nedeniyle tahsilatlar yapılmaya evlere, arabalara, arazilere haciz konulmaya başlanıyor. 

Haber : @erolkaranet - 03.05.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.