@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerAvrupalıların Yemekleri 'Kurt'lanıyor Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinde yenmesi güvenli 'yenilikçi gıda' olarak etiketleme anlaşması uyarınca artık bazı tür böceklerin satılmaya ve tüketilmeye başlanabileceğini duyurdu.

27 üyeli birlikte yaşayanlar ve ziyaret edenler burada kurutulmuş sarı un kurdu ve Tenebrio molitor adlı yemek kurdu böceğinin larvasını bulabilecek ayrıca sınırdan yiyecek olarak sokabilecekler.

Komisyon açıklamasında "Böceklerin alternatif bir protein kaynağı olarak kullanılması yeni değil ve böcekler dünyanın birçok yerinde düzenli olarak yeniyor" denildi.

Güneydoğu Asya ülkelerinin gıda pazarlarında uzun süredir bulunan böcekler hamburger, protein barlar ve bisküvi yapmak için kullanılabiliyor.

Avrupa Gıda Güvenliği'nin onayından geçen bir tür böcek larvası olan un kurdu makarnadan ekmeğe sostan biskivüye birçok gıdanın içinde sofralarda yerini alabilecek.

SARI UN KURDU NEDİR?

Ülkemizde sarı un kurdu gıda içinde kullanılmıyor.

Sarı un kurdu içerik zenginliği nedeniyle zellikle kanatlı hayvanların beslenmesinde kullanılıyor. Sarı un kurdunun yüzde 48 oranında protein barındırdığı ifade ediliyor.

Kanatlıların yem olarak tükettiği sarı un kurdunun kış aylarında hastalığı önlediği ve hayvanların tüylerini güçlendirdiği biliniyor.

Kuluçkadan çıkan civcivlerde canlı yem un kurdu kullanılması durumunda, kuluçkaların yaşama oranları % 99 oranlarına dayanmaktadır. Yumurta sayısına, yumurta doluluk oranına, yavru yaşama yüzdesine büyük bir katkı sağlar.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir