@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

Arabistan. Kutsal Yerlere GayriMüslimleri Sokmaya Başladı
Suudi Arabistan, Mekke'den sonra İslam'ın en kutsal ikinci yeri olan Medine'deki Mescid-i Medine-i Münevvere'ye giden yoldaki 'Sadece Müslümanlar' tabelasını kaldırdı. Tabelalara "Harem Bölgesi" yazısı eklendi.
Arabistan yönetiminin diğer dinlere daha fazla hoşgörü göstermesinin işareti olan binlerce değişiklikten biri olarak gösterilen tabela değişikliğinin arkasında gayrimüslimlerin de Medine'ye rahatlıkla girebilmesinin önünün açıldığı iddia ediliyor.
Hz. Muhammed (aleyhisselam) ashabı ve ailesinin ( Allah hepsinden razı olsun) defnedildiği bu kutsal şehrin girişinde yer alan  tabelalar, daha öncesi bu yolun yalnızca Müslümanlar için olduğunu ve gayrimüslimlerin yönelmesi gereken başka bir karayolu bulunduğunu hatırlatıyordu.
Bir süre önce, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Medine'deki (Harem-i Şerif sınırları dışındaki) Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalimanı dahil olmak üzere bir çok yere girmeleri konusunda yeni ziyaretçiler için vize verileceğini duyurmuştu.
Kararın alınmasıyla birlikte birçok aktivist memnuniyetlerini dile getirse de, Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Genel Otoritesi’nden yetkili bir kaynak yaptığı açıklamada, 49 ülkenin vatandaşlarına yönelik vize uygulaması kararının söz konusu yasağın sona erdiği veya Müslüman olmayanların haram bölgelere girişlerinin serbest bırakılacağı anlamına gelmediğini söylemişti.
Kaynak, kastedilen bölgenin Hz. Muhammed’in medfun olduğu bölgeyi değil, Ula ve diğer şehirler olduğunu söyledi. 
Yetkili kaynak, Turizm ve Ulusal Miras Genel Otoritesi’nin başlattığı yeni vize uygulamasına ilişkin yayınlanan sık sorulan sorular kılavuzunda, Müslüman olmayanların Mekke ve Medine’ye (Harem bölgelerine) girmelerine izin verilmediğini kaydetti.
Araştırmacılara göre, İslam fıkhı yönünde bir sakıncası olmadığı söylenen gayrimüslimlerin Medine giriş yasağının Osmanlılar zamanında başladığını, peygamber zamanında böyle bir uygulamanın olmadığını, hatta Hazreti Ömer'in mescitte bir gayrinüslm tarafından öldürülmesini kanıt olarak göstermektedirler.

Haber @erolkaranet - 26.05.2021Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir