@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerAlibeyköy Tranvay Hattı ve Unkapanı Köprüsünde Önemli Gelişme 


57 yıl önce Belediye Başkanı Haşim İşcan dönemi,nde yapılan ve giderek bakımsızlık ve ilgisizlikten çürümeye yüz tutan Unkapanı Geçidi artık yok. Öte yandan Cibali'ye kadar çalışan ve yeterli yolcu sayısına ulaşamayan Alibeyköy Tranvay hattının da Eminönü meydanına kadar uzatılması için çalışmalar başlatıldı.
İBB, yıllardır tehlike arz eden Unkapanı Köprüsü’nün hemen girişinde bulunan Unkapanı Geçidi yenileniyor. Tam kapanma süreci fırsata çevrilerek başlatılan çalışmanın 15 Mayıs Cumartesi günü bitirilmesi, yeni köprünün ise 3 ayda tamamlanması planlanıyor. 
Yıkımın ardından, Cibali-Alibeyköy Tramvayı’nı Eminönü’ne uzatacak 350 metre uzunluğundaki alt geçidin de inşaatına başlanacak.


Ekonomik ömrünü tamamlayan ve olası bir depremde yıkılma riski taşıyan Unkapanı Geçidinin’nün yıkımı için önce trafik sirkülasyonu bir ada oluşturarak sağlandı. Kavşağın kolları geçici olarak kaldırılarak trafik dönel kavşak şekline dönüştürüldü. 

Kavşak içinde bulunan 29 ağaç da zarar görmeden taşındı.
17 Mayıs 2021 tarihinden sonra trafik akışı 3 ay süre ile yeni oluşturulacak olan dönel kavşaktan sağlanacak. Bu süreçte yeni köprülü kavşak imalatı yapılacak ve yağmursuyu ile atık su hatları yenilenecek.

 
31 Temmuz 2021 tarihine kadar bu imalatlar tamamlanacak ve kavşak trafiğe açılacak.
“Unkapanı Kavşağı Köprü Yenileme ve Tramvay Alt Geçidi İnşaatı“işi kapsamında mevcut 5 açıklıklı köprü yıkılmasının ardından, 32,50 metre genişliğinde 44 metre uzunluğunda 2 açıklıklı yeni bir köprü yapılacak.

Aynı zamanda Cibali’ye kadar tamamlanmış olan Eminönü – Alibeyköy Tramvay hattının Unkapanı bölgesinde 350 metre uzunluğunda alt geçit inşa edilecek.Böylece yüksekliği yetersiz olan ve teknik ömrünü tamamlayan Unkapanı Kavşağı köprüsü yenilenirken, Alibeyköy – Cibali bölümü hizmete açılmış olan tramvay hattı, Eminönü’ne kadar ulaştırılacak. 

Haber ve Foto : İBB 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir