@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

12 Güzel İnsan 12 Kocaman YürekBu kez konumuz 12 güzel insandan sizlere döz etmek. Ülkemizin güzel insanlarının halen var olduğunu görebilmek, bu güzel insanlarla nefes alabilmek umut verici. Son yıllarda "maaaşım olsun, kadrosuna gireyim" dedikten sonra yan gelip yatanlara tahammülsüzlüğümüz giderek artarken işinin hakkını her fırsatta vermeyi düşünenleri görünce umudumuz daha da artmaktadır. Ve 12 güzel öğretmenden söz etmeden önce bu kalpleri güzel olanların sayıca artmasını diliyoruz.
Haber, Hürriyet'te çıktı.  Batman’da 12 idealist öğretmen söz konusu idi. Okulların uzaktan eğitime geçişi nedeniyle boş vakitleri çok olan öğretmenlerden bir kısmı "oh ne rahat yan gel de yat" şarkısını söylerken bazıları bu boşluğu fırsata çevirerek gelecek neslin daha güzel ortamlarda olabilmesi için çalışmış. Haber, pandemide ortaya çıkan boş vakitlerinde 10 köy okulunu boyayıp baştan sona yenileyen. 41 öğrenciye tablet, 2 binden fazla öğrenciye mont, ayakkabı, bere gibi kışlık elbise verilmesine vesile olan ve bunlarla yetinmeyen 3 farklı ilde 5 okula kütüphane kurarak her kütüphaneye 2 binden fazla kitap koydurulmasını sağlayan 12 güzel yürekli öğretmenden bahsediyor.

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberinde Türkiye 12 güzel insanı tanımış oldu. Emen, haberinde 12 eğitim sevdalısı öğretmenlerin hikayesini şöyle dile getiriyor.
"Burası Batman’ın Sason ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Karameşe Çemeşevki köyü. İki yıl önce köye atanan ilkokul öğretmeni Mehmet Ata Okay (30) öğrencilerine okulu boyama sözü verdiği için tek sınıflı köy okulunu bir grup öğretmen arkadaşıyla baştan sona yenilemek için arı gibi çalışıyor. Önce kapı ve pencereler ardından çatı..  Çatı onarıldıktan sonra okulun içi boyanıyor. Eski masa ve sıraların yerine yenileri konuluyor. Okulun dış cephesi de boyandıktan sonra okul ders için tamamen hazır hale geliyor. 
Çoğunluğu eylül ayında Batman’da göreve başlayan bu idealist öğretmenler pandemide tablet ve bilgisayarları olmadığı için köy okulu öğrencilerinin uzaktan eğitime erişimde sorun yaşadığını fark ediyor. Bu soruna çözüm arayan öğretmenler çevrelerinden aldıkları destekle 10 tablet temin edip Batman’daki Eba Mobil Destek Aracı’na bağışlıyor. Ardından 41 öğrenciye tablet dağıtarak öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlanmasına katkı sağlıyorlar.
Bitmiyor, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından aldıkları mont, ayakkabı, bere gibi kışlık elbiselerle 2 binden fazla öğrenci giydiriliyor.
Ve haber şöyle devam ediyor.
Batman Binatlı Ortaokulu’nda görev yapan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Ahmet Ezgin (23) bu çalışmaları şöyle anlatıyor: “Türkiye’nin dört bir yanından kışlık elbise geldi. İstanbul’dan gelen bir kolinin üzerinde, ‘79 yaşındaki annemin ördüğü patik ve bereleri güle güle giysin sevgili çocuklar’ şeklinde bir not vardı. Bu tarz destekler bize moral oldu. Çocuklarımızın hepsi, gelecek kışa sıcacık girecek.”


Kütüphanelerin duvarlarına edebiyat dünyasının önemli isimlerinin portrelerini resim öğretmeni Nilgün Akgün (33) çizmiş: “Öğrencilerimizin edebiyat dünyasının önemli simalarını tanımaları için duvarlara önemli şair ve yazarların portrelerini çizdik. Bilim insanı Aziz Sancar’ın portresi de var.”

Diyarbakır, Bitlis ve Batman’da şu ana kadar 5 okul kütüphanesi kurduklarını söyleyen beden eğitimi ve spor öğretmeni Ahmet Ezgin, okullara kütüphane kurma hikâyelerinin nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor: “Birkaç ay önce İstanbul’da bulunan bir dernek bizimle iletişime geçerek Bitlisli bir gencin kütüphane kurmak için kitap topladığını, ancak trafik kazasında hayatını kaybettiğini söyledi. O genç kardeşimiz adına Diyarbakır’da bir kütüphane kurmak istediklerini, İstanbul’dan geldikleri takdirde ekstra masraf çıkacağını anlattı. Kütüphaneyi bizim yapmamız halinde o masrafla dilediğimiz yerde başka bir kütüphane kurabileceğimizi söylediler. Bu fikri hemen kabul ettik. Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde bulunan bir köye giderek 36 saatlik çalışma sonucu bir kütüphane kurduk. Böylece kütüphane projemiz ortaya çıktı.”
Esnaftan aldıkları boyalarla Batman’da 8 ayda 10 köy okulunu boyayıp tamir eden öğretmenler, “Öğrencilerimiz için elimizden gelen her şeyi yaparız. Malzeme olsa okul bile inşa ederiz” diyor.

KİM BU ÖĞRETMENLER
Kocaman iyilik yürekli 12 güzel insan kim diye merak ediyorsanız işte isimleri

Ahmet Ezgin, Tanju Kılıç, Kübra Göktepe, Veysel Begiç, Mustafa Arı, Nilgün Akgün, Ömer Canpolat, Melek Açık, Yadigar Duman, Süleyman Bahçe, Süheyl Zengin ve Leyla Paksoy...

İyi ki varlar, öyle değil mi ?. Sayılarının çoğalması dileğiyle..

@erolkaranet - Haber Hürriyet - 28.05.2021

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir