@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Almadığınız Kargonun Bedelini İsterlerse




İnternetten alışverişler pandemi ile birlikte sayıca çok arttı. İstenen ürün yerine istenmeyen ürünlerin gelmesine alışsak da bu yönde açılan davalar adliyelerde ve tüketici hakem heyetlerinin rafında giderek artmaya başladı.
Aldatmayı amaç edinmiş olan sütü bozuk insanların yaptığı dolandırıcılık da sınır tanınmazken bu kez bir kaç aydır konuşulan "alınmayan kargo bedeli" adı altında gönderilen tehdit mesajları..
Almadığınız ya da iade ettiğiniz bir ürün ile ilgili olarak vatandaşlara gönderilen kargo ücreti adı altında yapılan yeni bir dolandıcılıkta , savunmanın sesi olan avukatların adının karışması da bu işin cabası.

Nedir bu "Kargo Gönderim Ücreti"
Her nereden ne şekilde temin ediyorlarsa, vatandaşın telefonuna gelen mesaj olayın başlangıcı .
Mesaj şu:
"Sayın... Tüketici kanununa aykırı davranarak almadığınız kargonuz sebebi ile firmanın oluşan kargo gönderim bedeli ve zararından dolayı faiz, avukat, vekalet ücreti, dosya masrafları eklenerek icra takibi başlatılacaktır. Bu aşamada banka hesapları, taşınır, taşınmaz mallarınız ve evinize icra marifeti ile haciz işlemi yapılabilir. lütfen en kısa sürede bizimle iletişime geçiniz.0(212) 824 ... ... Av. H...Ç...
Mesaj yaklaşık bu şekilde.
Tabii, vatandaş olarak bir avukattan gelen mesajın şaka olmadığını her nedense kabullenen bir yapıya sahip olunca işi ciddiye alıyor. Öyle ya, Adaletin vazgeçilmez unsuru olan ve savunmanın sesi olan Avukatlar dolandırıcılık yapmaz ya..
Bir de işin ucunda "icra" ve "haciz" kelimeleri de geçince daha bir tedirgin oluruz  

Böyle Bir Mesaj Gelince
Aslında özel bir anlaşma yoksa iade edilen, alınmayan kargoların bedelleri için ileriki tarihlerde bir ücret talebi söz konusu hayatın olağan akışı içinde mümkün değil. Zira, kargo firmaları anlaşmaları olmayan firmalara ait ürünleri ödeme almadan  kabul etmiyor. Almış olsa da, karşı ödemeli bir ürünün de karşı taraftan bedelini almadan teslimini yapmıyor. Yani, her halükarda kargo firması ücretini almış oluyor.
Geriye, yukarıdaki mesajda gördüğünüz gibi diyelim ki, mal alımını yaptığınız firma bunu talep etmiş olsun. Ancak, dikkat edildiyse mesajda firma adı geçmiyor.  Bu talebin hangi firma adına olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kaldı ki, uzaktan alışverişlerde "ürünü almak zorunda olmadığınız gibi, almış olsanız bile aldığınız ürünü koşulsuz iade hakkınız var."

Şimdi, bu tür mesaj gelince yapılması gerekenleri sayalım.
  • Bu mesaj cep telefonunuza geldiğinde telaşlanmayın
  • Size mesaj gönderen kişi/kurum neyse onlara siz de mesajla dönün aramasını sağlatın. Ola ki, bazı tuzak telefon numaraları sizin telefon faturalarınızı kabartabilir ya da kontürlerinizi yok edebilir.
  • Kargo ücreti ile mağdur edildiğini belirten firmanın adını öğrenin
  • Tehdit, şantaj ve taciz hukuki bir suçtur.. Sizi bu şekilde rahatsız eden numara ya kişi/kurum neyse savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Avukat'ta  olsa bu şekilde tehdit mesajı gönderemez. Bu usule, TCK’nın 123. maddesi ve de baro yönetmeliklerine aykırıdır, suçtur
  • Özellikle e-devlet'e girip hakkınızda icra takibi olup olmadığını araştırın.
  • Her ne şekilde gelirse gelsin İcra Dairesinden bir tebligat aldığınız , bu tebligattaki borcun kendinize ait olmadığını biliyorsanız tebligatta belirtilen süre içerisinde İcra Müdürlüğüne itiraz edin.
Derleme @erolkaranet - 20.04.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.