@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Şifa Deposu Alabaş Pazarlarda .. Sakın Kaçırmayın
Onu "kohlrabi" olarak isimlendirenlerin yanı sıra "cehennem topuzu" ve en kolay şekli ile "alabaş"olarak söyleyenlerin sayısı da az değil .. Birçok yerde de "yer lahanası" ve "şalgam lahanası" adları ile bilinen bu sebzenin şifa deposu olduğunu söylersek abartmış olmayız. Hele hele c vitamini bombası desek de yeridir. 

Bugünlerde pazar tezgahlarını doldurmaya başlayan alabaş, insan sağlığı için oldukça önemli faydalar getiren değerli bir bitki.. Mutfaklarımızda tatlısı hariç her türlü şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu sebzenin abonesi olan Almanların bunu sabah öğle ve akşam yemeklerinde sofralarından eksik etmediklerini bilmenizi isteriz.

Alabaşı tanıyalım

Şalgam ve lahanaya benzemesi ile beraber Alabaş, turpgiller grubuna ait bir bitki türüdür. Brokoli, karnabahar, lahana, karalahana, ve brüksel lahanası ailesinden gelir.  Soluk yeşil ve daha az yaygın olan mor/pembe olmak üzere iki renkte bulunabilir. Farklı şekillerde hem yumru kısmı hem de yapraklarının tüketildiği bu özel bitkinin çeriğinde insan sağlığı için önemli olan lifler, vitamin ve mineraller ile beraber çok önemli bir yapıya sahiptir. Özellikle kanser gibi daha pek çok farklı hastalık için güçlü bir direnç oluşturduğunu dile getirmek mümkün. Alabaş C vitamini açısından çok önemli bir sebzedir. Alabaşın bir gramının içinde bir portakalda olduğu kadar C vitamini vardır. C vitamini eksikliği çekenler için önemli bir sebze... Tam bir C vitamini deposu olan alabaş diyetisyenlerin de sıkça tavsiye ettiği sağlıklı besinler listesinde.. İlkbahardan itibaren tezgahlardan yer almaya başlayan alabaş, lahana ve kereviz gibi tüketilir. "Cennet topuzu" olarak da bilinen alabaş, A, C, B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Yapılan bazı araştırmalarda alabaş sebzesinin kanser hücrelerini yok etmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Yıl boyunca yetişme özelliğine sahip olan alabaş insan sağlığına birçok fayda sağlar.
Almanların 'şalgam lahanası' olarak tanıdığı bu sebze hafif, tatlı, gevrek bir dokuya sahip şalgam ile su kestanesi arasında bir damak tadına sahiptir.

Alabaşın Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için büyük bir potansiyel teşkil eden Alabaş, daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam imkanı vermektedir. Özellikle kanser hastalıkları için bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda böbrek ile beraber pek çok organı koruyucu bir etkiye sahiptir. Kilo vermek isteyenler için sağlıklı ve dengeli şekilde ideal kiloya ulaşma potansiyeli sunar. Fiziksel sağlığın yanı sıra sinir ve stres ile beraber migren gibi hastalıklara karşı da önlem alır. Mevsimsel yaşanan grip ve benzeri hastalıklara karşı güçlü bir direnç oluşturur. Alabaş özellikle sunduğu faydalarla ülke çapında en çok tercih edilen bitki kaynakları arasında yer almaktadır.
 • Alabaş otunun vitamin, mineral ve lif içeriği zengindir. Lif içeriği ile tok tutucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kalorisi de çok düşüktür. Zayıflamak isteyen veya formunu korumak isteyen kişiler için iyi bir alternatiftir.
 • İçerisindeki potasyum sayesinde tansiyonu dengeler.
 • Kalp ve damar hastalıklarında yakalanma riskini minimum seviyeye indirir.
 • Kansızlık problemi ile mücadele edenler adına zengin demir içeriğine sahiptir.
 • Vücuda nüfuz eden serbest radikallere karşı önemli bir antioksidan içerir.
 • Sinir harbi, stres ve yorgunluk gibi durumlardan kurtulmak adına önemli mineral ve vitamin kaynakları içerir.
 • A, B1, B2, B3, B6, C vitamini ve kalsiyum, potasyum, fosfor, demir mineralinin kaynağıdır.
 • Göz sağlığında en yaygın olan rahatsızlık kataraktır. Katarak oluşumuna neden olan durum ise göz içerisindeki A vitaminin azalmasıdır. A vitamini bakımından zengin olan alabaş bu durumun yaşanmasını önler.
 • C vitamini içeriği yüksektir. Sigara içenlerin, grip veya nezle olanların, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek isteyenlerin tüketmesi gereken bir sebzedir.
 • Böbrek sağlığını korur ve aynı zamanda iyileşmesini olanak verir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Yumru kısmındaki su kullanılarak öksürükten kurtulmak mümkündür.
 • Özellikle düşük kaloriye sahip olduğu için kilo verme noktasında dengeli bir zayıflama imkanı sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendiren alabaş, vücutta biriken toksinleri atarak adete vücudu yeniler. Bu faydası da en çok cilde yarar. Hem dış etmenlerden hem de iç rahatsızlıklardan sıklıkla etkilenen cilt alabaş sayesinde yağ dengesini düzenleyerek akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Kansere karşı koruyucudur.Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu ot özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.
 • Katarakt ve felç oluşumunu önemli ölçüde azaltır.
 • Kalp, dolaşım sistemi ve sinir hastalıklarına iyi gelir.
 • Hipertansiyona iyi gelir. Yüksek tansiyonu olan kişiler tedavi amaçlı tüketebilir.
 • Astım ve bronşite karşı dirençlidir.
 • Hemoroit önleyicidir; bağırsakların yumuşamasına yardımcı olan alabaş her 10 kişiden 8’inde görülen hemoroitten korunmanıza yardımcıdır.
 • İçerisinde hem A vitamini hem B vitamini hem de C vitamini barındıran alabaş, şeker hastaları için oldukça önemli bir sebzedir.
 • Böbrek taşlarına çözüm üretir.
 • Emziren anneler için süt arttırıcı bir etki yaratır. Süt yapmaktadır; hamile ya da yeni anne olmuş kadınlar için de vazgeçilmez bir besindir. Alabaş, anne sütünün artmasına yardımcıdır.
 • Zekayı geliştirir.
 • Romatizma ve sivilce gibi sorunlardan kurtulma imkanı verir. Kalsiyum minerali kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu sayede ileri yaşlarda görülme ihtimali olan romatizma ve kemik erimesi gibi hastalıklar önlenmiş olur. Doğada düt kalsiyum bakımından en zengin besin olmasına rağmen, alabaşta süt kadar zengindir.
 • Uyku problemi çekiyorsanız, kronik bir uyku sorununuz varsa alabaş tüketimi sizi oldukça rahatlatacaktır.
Alabaşının Yan Etkileri veya Zararı Var mı? sorusuna cevap bulamadık. Genel olarak bakıldığı zaman Alabaş bitkisinin herhangi bir ciddi zararı olmadığını söyleyenler çoğunlukta. Fakat az da olsa vücuttaki iyot eğiliminin azalmasına sebebiyet verdiğini söyleyenler olsa da zaten bilinen bir sözü burada tekrarlamakta fayda olacak. Her ne olursa olsun azı karar ortası yarar çoğu zarardır. Herşeye iyigidiyor diyerekde gece gündüz günlerce tüketmemek gerekmektedir. Herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler diyetisyenlerine danışmadan bu sebzeyi tüketmemelidir. 

Alabaş Nasıl Kullanılır?

Alabaşı, farklı biçimlerde tüketebilirsiniz.
 • Yumru kısmı turp gibi dilimlemek suretiyle limon sıkılarak harika bir salata haline getirilebilir.
 • Aynı zamanda rendeden geçirerek hazırladığınız salatanın üzerine kullanabilirsiniz.
 • Et yemeklerinin içine ekleyebilir, haşlama yapabilir ya da fırında kullanabilirsiniz. 
 • Yumru kısmından salatasını, çorbasını veya yemeğini yapabileceğiniz gibi yapraklarından da sarmasını yapabilirsiniz. Sarmasını yaparken pirinç yerine bulgur veya siyez bulguru kullanırsanız daha sağlıklı ve tok tutan bir öğün yapmış olursunuz.
 • Turp gibi alabaşta kuru öksürük ve solunum hastalıklarında olumlu etkiye sahiptir. Kaynatılıp suyu tüketildiğinde özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan enfeksiyona bağlı gelişen göğüs ağrısı ve kuru öksürüğü keser.


Alabaş nasıl hazırlanır
Yaprak saplarını koparın, altını ve üstünü kesin, ardından bir patates soyucu veya keskin bir bıçak kullanarak sanki bir elma gibi soyun. Sonra ince dilimleyin, parçalara ayırın veya dilimler halinde kesin. İsterseniz rendeleyin. Nasıl yemek istiyorsanız o şekilde kullanabilirsiniz.

Alabaşlar nasıl saklanır
Saplarını kesin ve buzdolabında saklayın - iki haftaya kadar dayanır.

Alabaş mevsimi ne zaman?
Tüm yıl boyunca, ancak en iyisi  Temmuz  ortasından Kasım ortasına kadar  .

En iyi Alabaşları seçin
Daha büyük olanalr zor olabilir, bu nedenle boyutları için ağır olan meyvesi orta boy olanı seçin. Yapraklar gevrek görünümlü ve yoğun yeşil olmalıdır. Yumuşak noktalara veya sararmış yapraklara sahip alabaşlardan kaçının.

Derleme @erolkaranet  - 08.01.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.