@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Oyuncak Atlarda Çocukları Bekleyen Tehlike
Her anne baba çocuğu için imkanları ölçüsünde oyuncak alır. Çocuğunun daha mutlu olmasını ister. Zaman zaman kendisinin ya da çocuklarının istediği bir oyuncakla ortaya çıkan tablo herkesi sevindirir.  Oyuncaklar genelikle, çocuk gelişimde büyük önem taşımaktadır. Oyun oynayan miniklerin; bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimlerini destekleyerek, kendilerini ve dünyayı keşfetmelerine yardımcı oluyor.
Ancak severek aldığımız oyuncakların kimi zaman çocuklarımız için tehlikeli olabileceğini pek düşünmeyiz. Ne zaman bu tehlikenin farkına varırız, çocuğumuzun yaşayacağı bir vahim durum sonrası. 
Nedense, iyi niyetle alınan oyuncakların, çocuklar için önemli riskler taşıyor olabileceği gerçeğini yaşamadan öğrenemiyoruz. Ve asıl tehlikenin çocukların yaşayacağı ve sonu elim olaylara sebep verecek  bedensel ve ruhsal sorunların ortaya çıkması olduğunu aklımıza getirmiyoruz. 
Ambalajlı haliyle oldukça masum ve cezbedici görünen pek çok oyuncak; oynayan minik parçalar, sivri köşeler, dışa çıkartılmış sert uçlar, kordonlar, kayışlar, kanserojen maddeler, uzun teller ve ipler sebebiyle tehlike arz ediyor.
Bazı oyuncakların, üreme ve sinir sistemi gelişimi sorunları, hormonal sistem bozuklukları, alerjiler ve astım gibi hastalıklara neden olduğu gibi pek çok sakatlığa yol açabileceğini, alınan bir oyuncağın sebep olabileceği farklı yöndeki kazaları asla ve asla düşünmemekteyiz.
Pek çok oyuncaktaki tehlikenin yanı sıra anne babaları uyarmak istediğimiz bir oyuncağı bugün konu edindik.
İşte bu oyuncaklardan biri. Oyuncak at.


Videodaki oyuncağın özellikle erkek çocukların bacak arasındaki organları zedeleyebildiğini gördük. 
Ve videoyu paylaştık.Görünürde gayet zararsız sevimli bir oyuncak at gibi görünse de... Aslında pek de zararsız olmadığı sanılan bu oyuncak için Pisansallanaat web sayfasında da rastladığımız bilgiyi sayfalarımıza aktarmak istiyoruz.

23 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan sayfadaki yazı "Biraz tehlikeli oyuncak" başlığı adı altında şöyle devam ediyor. 
"Pilsan sallanan at çocukları için değişik bir oyuncaktır. Neden mi hem bu sallanan at hem zevkli olduğu kadar da riskli bir oyun atıdır. Pilsan sallanan atlar piyasadaki en iyi sallanan atlardan biridir. Kullanımı çok kolay ve estetik, rahat oturma yeri olan, denge kurmasını sağlayan tabanı sayesinde çocuklarımız bindiği zaman rahat oturabilmekte ve rahat sallanabilmektedir. Piyasadaki hangi atı alıyorsanız alın, mutlaka sallanırken her zaman yanında biri olmalıdır. Çünkü küçük çocuklar sallanan ata binerken hızlı sallanıyor ve denge kurmaları zorlaşmaktadır. Bilinçsiz şekilde sallandıkları zaman tersüstü yere yapışabilir ve beyin kanamalarına sebep olacak tarzda düşmelere sebep olabilirler. Allah göstermesin böyle kötü senaryoları yaşamamak için ya bu tarz oyuncakları almayacaksınız yada sallanırken yanında bulunmak zorundasınız. " yazıda bu tehlikeler sıralanırken yazının devamında kendi ürettikleri bu oyuncak atın zararsız olduğu yönünde kendilerine övgüler dizilmektedir.


Pilsan firması tarafından üretilen bu oyuncağın BİM ve A101 gibi büyük marketlerde satıldığı herkesce bilinmektedir.
Oysa yazının ilk bölümündeki tehlike fonksiyonlarının daha fazlasını gördüğümüzde bu oyuncak ile ilgili olarak ebeveynleri uyarmayı kendimize vazife bildik.
Bu plastik tuzaktan uzak durmak adına , konuyla ilgili farkındalığınızın artması, siz almasanız dahi hediye olarak gelen oyuncaklara da şüpheyle yaklaşmanıza neden olacağını umut ediyoruz. Kuşku duyduğunuz oyuncakları, tereddüt etmeden çöpe atmanızın yerinde olacağını lütfen aklınızdan çıkarmayın, diyor ve oyuncak atın verebileceği zararları aktarıyoruz.


 • Kuruk kısmındaki bu kısım koşarak oyuncağa hızla atlayan çocuğun bacak arasındaki organları (testis gibi üreme organları)  buraya çarparak çocuğa zarar verebilir 
 • Atın yele kısmında hangi akla hizmet yukarıya doğru kıvrılan kısmı ise ön taraftan koşan birinin atın üzerine düşmesiyle veyahut at üzerinde durmak isterken atın üzerine ve önüne doğru düşecek olan çocuun vücut organlarını deforme edecek bir başka bölüm
 • Atın sırtından geriye kayması ya da arkadan koşarak gelirken sendelemesi neticesinde çocuğun yine bacak arasındaki organlarının ya da karın ve göğüs kısımlarının darbe alabileceği bir başka kısmı
 • Yele, eyer ve kuyruk kısımlarının daha yumuşak esnek ve zarar vermeyecek maddelerden yapılması daha uygun görünürken, sert maddeyle oluşturulması resmen zarar olarak nitelendirilmektedir.
Daha fazlasını videoda bulacağınız oyuncaktaki tehlikeye karşı ebeveynleri uyarırken genellikle bu tür oyuncakların oluşturabileceği diğer sakıncalara değinerek yazımızı sonlandıralım.
 • Elektrikli Oyuncaklar Alev Alabilir
 • Herhangi bir oyuncak güvenliği standardı olup olmadığına dair etiketlere göz atmanız ve üzerinde CE ibaresi olduğundan emin olmanız yerinde olacaktır.
 • Bu nedenle herhangi bir özel günü beklemeden, sıkça hediye ettiğimiz oyuncakları seçerken, çocuklarımızın zarar görmemesi sorumluluğuyla hareket etmemiz gerekiyor.
 • Dikkatli ve seçici davranarak, çocuklarımızı oyuncakların neden olduğu yaralanmalardan, hastalıklardan ve olası tehditlerden uzak tutunoyadan, metalden veya plastikten üretilen oyuncakların yanı sıra boyalar nedeniyle yaşanıyor. 
 • "Bunlardan en yaygını yürüteç dediğimiz mekanizma. Bu mekanizma, çocuklar için büyük bir tehlike barındırıyor. Hiçbir faydası olmadığı gibi, tam tersi çocukların sağlığı için büyük bir tehlike arz ediyor" 
 • Bu tür oyuncaklara, minyatür araba, sallanan at ya da yürüteçlerin üstüne çıkan çocuk  bir çocuk yürüteçte daha yükseğe ulaşabilir. Isıtıcılara ulaşan çocuğun yanma riski artar"
 • Yüksekteki nesnelere (ilaçlara vs.) ulaşmak daha kolaydır. 
 • Üzerine çıkıp atlamak isteyebilir. Dengesini kaybedebilir.
@erolkaranet - 13.04.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.